Նաիրիտցիները պահանջում են «Նաիրիտ»-ի վերագործարկում
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցներից շատերն արդեն չեն հիշում, թե որերորդ հինգշաբթին են անցկացնում կառավարության շենքի դիմաց։ Ասում են՝ ստիպելու ենք նաիրիտցիների խնդիրները ընդգրկվեն օրակարգ։ «Նաիրիտ» գործարանի այժմ արդեն նախկին աշխատակիցները պետությունից պահանջում են «Նաիրիտ»-ի խոստացված վերագործարկումն ու ուշացված աշխատավարձերի տոկոսները։
Մայիսի 26-ին գործարանի 700-ից ավել աշխատակիցներ այս պահանջ-նամակով  դիմել են ՀՀ դատախազություն եւ արդարադատության նախարարություն՝ բացատրելով, թե ինչու և ինչից ելնելով են նման պայմանագիր ստորագրել։ Սակայն, համարժեք պատասխան չակնկալելով, չեն վարանում այս հինգշաբաթ ևս ներկայանալ կառավարության շենք։
«Նաիրիտ»-ի ակցիաները համակարգող խմբի անդամ Կարինե Շահվերդյանը նշում է, որ աշխատավարձերի դիմաց տոկոսներից հրաժարվելու պայմանագրից աշխատակիցները շատ դժգոհ են։ Նրանց հավաստիրացրել էին, որ միայն այդ կերպ կստանան իրենց աշխատավարձերը և այդ գումաները կուղղվեն գործարանի վերագործարկմանը։ Պայմանագրի վտանգների մասին բարձրաձայնել էին դեռ  աշխատավարձերը չստացած: «Անընդհատ հիշեցնում և շեշտում էինք՝ այդ պայմանագիրը շանտաժ է, նման պայմանագիր լինել չի կարող։ Երբ փակեցինք գործարանի փողոցը, գործարանի տնօրենը այդ պայմանագիրը ձեռքին նախարարությունից եկավ, մենք շատ լավ հասկացանք, թե նման պայմաններով պայմանագիրը որտեղ և ում մասնակցությամբ է կնքվել։ Պայմանագիրը ստորագրել ենք մեր պայմաններից ելնելով։ Մեզ «Վայ» պայմանագիր դեմ տվեցին այն ժամանակ, երբ մարդիկ բազմաթիվ վարկեր ունեին, բնակարաններ, մեքենաներ կորցնելու վտանգի տակ էին, ունեին հացի, կոմունալ վճարների խնդիր»,- նշում է  Շահվերդյանը։
Նաիրիտցիներից ոմանք մի քանի ամիս չեն ստորագրել այդ պայմանագիրը, սակայն, այլ ելք չգտնելով, ստորագրել են։ Աշխատակիցներից Կարեն Հակոբյանը մինչ օրս չստորագրելով այդ պայմանագիրը՝ չի ստացել իր տարիներ կուտակված աշխատավարձը։
Նորիկ Ղահրամանյանը «Ստորացուցիչ պայմանագրի չեղարկում» պաստառը հակառակ դիրքով պահելով՝ կատակում է. «Ինչպես պետությունն է թարս, էնպես էլ թող պաստառս լինի։
Գործարանի 40 տարվա աշխատակից Անահիտ Մանուկյանը ևս ամեն հինգշաբթի կառավարության շենք է գալիս՝ իր աշխատավարձի տոսկոսներն ու գործարանի վերաբացումը պահանջելով։ Իր տեղեկություններով՝ նաիրիտցիները ստացել են 5 մլդ 300 մլն դրամ, դրա 60%-ն էլ որպես աշխատավարձի ուշացում պետք է ստանային․ «Մենք դիմել ենք Հովիկ Աբրահամյանին, խնդրել և պահանջել՝ «Նաիրիտ»-ի գործարանի վերագործարկում։ Հաջորդ մեր պահանջը հենց աշխատավարձի տոկոսներն են։ Երբ գործատուի հետ պայմանագիր ենք կնքել, դրա կետերից մեկն էր՝ աշխատավարձ պիտի ստանանք յուրաքանչյուր ամսվա 15-ին։ Եթե 15-ից մեկ օր անգամ անցնի, յուրաքանչյուր օրվա համար աշխատավարձի 0,15%-ը պիտի գումարվի աշխատավարձին։ Այսինքն՝ գործատուն մեզ պիտի տուգանք վճարի։ Ճիշտ է, մենք այս տոկոսներից հրաժարավեցինք ոչ թե ատրճանակի սպառանալիքով, այլ մեզ կանչեցին և ասեցին՝ այս պայմանագիրը չստորագրեք, ձեր մայր գումարն էլ չեք ստանա»։ Տկն Անահիտին շրջապատած աշխատակիցներն էլ հաստատում և հավելում են՝ այլընտրանք չունենալով՝ պարտադրված ստորագրել են այդ պայմանագիրը։
Աշխատակիցները, վարչապետի հետ չկարողանալով հանդիպել, հայտարարեցին՝ իրենց հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենան նախագահական նստավայրի դիմաց՝ նախագահի հետ հանդիպման պահանջով։

Наиритцы требуют перезапустить завод
Многие работники “Наирита” уже не помнят, какой по счету четверг они проводят перед зданием правительства. Они говорят, что заставят правительство включить вопрос “Наирита” в свою повестку. Уже бывшие работники завода требуют от государства выполнить данные им обещания: перезапустить “Наирит” и выплатить проценты за задержку зарплаты.
Письмо с такими требованиями подписали более 700 работников завода, а 26 мая оно было передано в прокуратуру и Министерство юстиции. В письме наиритцы объяснили, почему им пришлось подписать договор. Вместе с тем, не ожидая адекватного ответа, они и в этот четверг собрались перед зданием правительства.
Член координационной группы “Наирита” Карине Шахвердян отметила, что работники очень недовольны договором, по которому они отказались от процентов за задержку зарплаты в обмен на получение основной суммы зарплаты. Их заверили, что только таким образом они смогут получить невыплаченную им зарплату. Об опасностях, который таил в себе этот договор, наиритцы предупреждали еще до получения зарплаты.
“Мы постоянно напоминали и подчеркивали, что этот договор представляет собой шантаж, что такого договора быть не может. Когда мы перекрыли ведущую к заводу улицу, директор вернулся из министерства с этим договором. Мы сразу поняли, где и кем был заключен договор, содержащий такие условия. Но мы его подписали, исходя из тех условий, в которых находились. Этот горе-договор нам предъявили тогда, когда у людей имелись многочисленные кредиты, когда они находились под угрозой потери квартир, машин, когда им нужно было покупать хлеб, оплачивать коммунальные услуги”,- сказала Карине Шахвердян.
Некоторые наиритцы не подписывали этот договор по нескольку месяцев, но, оказавшись в безвыходной ситуации, были вынуждены пойти на такой шаг. Карен Акопян, который до сих пор не подписал договор, не получил зарплату за несколько лет.
Проработавшая 40 лет на заводе Анаит Манукян в очередной раз пришла к зданию правительства, чтобы потребовать проценты за задержку своей зарплаты. По ее сведениям, наиритцы получили 5 млрд 300 млн драмов, а 60% от этой суммы им должны были выплатить в качестве процентов за отсрочку зарплаты. “Мы обратились к Овику Абрамяну с требованием перезапустить “Наирит”. Следующее наше требование касается выплаты процентов по зарплате. Когда мы заключали с работодателем договор, в одном из его пунктов говорилось, что деньги мы будем получать 15 числа каждого месяца. А если зарплату задержат даже на один день, то за каждый день задержки будет начисляться 0,15% от размера заработной платы. То есть работодатель должен был выплачивать нам штраф. Правда, мы отказались от этих процентов, потому что нас вызвали и сказали: если не подпишите этот договор, не получите и основную сумму”. Коллеги Анаит Манукян подтвердили, что навязанный им договор подписали вынужденно, не имея другого выхода.
Наиритцам не удалось встретиться с премьер-министром, поэтому они заявили, что их следующая акция состоится перед резиденцией президента с требованием встречи с ним.