Հայրենասիրություն ընդդեմ հայրենիքի
Մեր հայրենասիրությունը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ հակաթուրքիզմ, եւ ամենահայրենասեր հայը ամենահակաթուրքն է: Ընդհանրապես հակաթուրքությունը եւ հայրենասիրությունը հայի համար ուղիղ համեմատական են: Ողջ մեր սովետական գրականությունը, արվեստը, ողջ մշակույթը կրում է հակաթուրքիզմի կնիքը, լցված է Արարատների, Սիփանների, Ղարսերի, Էրզրումների եւ չգիտես էլ ինչերի ողբալից, արցունքաբեր, տառապալից պահանջով, եւ մեր բազմադարյա, հաղթական, շռնդալից անցյալի ներկայացմամբ:
Անցյալ, որ սկսվում եւ ավարտվում է պարտություններով, ներկայացնում ենք հաղթական գունազարդումներով, առանց քննադատական մոտեցման. եւ առանց վերլուծության, մոռանալով կամ չգիտակցելով, որ ունենք ներկայացնելու իրական արժեքներ` գրականության եւ արվեստի նվաճումներ, որոնք մեր սահմանների եւ մեր աշխարհընկալման փոքր չափերի մեջ զոռով խցկելով այնքան ենք սեղմել եւ նվազեցրել, այնքան չենք կարողացել աշխարհին ներկայացնել, որ խամրած են երեւում կամ ընդհանրապես չեն երեւում, փոխարենը ամպագոռգոռ եւ սնամեջ կեցվածքով մեր տարիքի եւ մեր կորցրածի մասին ենք խոսում, կորուստների պատճառները մեր հարեւանների եւ աշխարհի մեջ փնտրել եւ գտնելով:
Եվրոպան ներկայանում է որպես մեր շահերի դավաճանի, մեր հարեւաններըª թշնամիների: Ոչ մի բարեկամ, ոչ մի զինակից, մենք եւ աշխարհըª իրար դեմ:
Կարծես աշխարհի մյուս ժողովուրդները եւ պետությունները միայն բարեկամներ ունեն: Կարծես մենակ մեր բախտը չի բերել: Այս ամբողջը դրված է մեր ողջ քսաներորդ դարի մշակույթի, ասել է թեª դաստիարակության հիմքում: Աշխարհից ու հարեւաններից վիրավորվածª պահանջում ենք ու պահանջում: Պահանջատեր ենք եւ ապրում ենք հանուն այդ պահանջատիրության:
Երբ խորհրդային բռնատիրության տակ եղած բոլոր երկրները, Բալթիկայից մինչեւ Հեռավոր Արեւելք, ստեղծված հնարավորությունից ոգեւորված, սկսեցին անկախություն եւ ինքնավարություն պահանջել, մենք սկսեցինք անկախության փոխարեն, մեր հարեւանին հակադրվելով Ղարաբաղ պահանջել, առանց մտածելու, որ հարեւանի հետ վեճը կարելի է հետաձգել, թողնելով ապագային` խախաղ լուծման հույսով, որպես երկու անկախ եւ ինքնիշխան պետությունների վեճ:
Փոխարենը ձեռք բերեցինք մի անլուծելի խնդիր, որը զենք է ուղղված մեր երկու պետությունների դեմ եւ արգելակում է մեր տնտեսական ու քաղաքական զարգացումը:
Մենք խելակորույս եւ ինքնամոռաց Ղարաբաղ էինք պահանջում, անկախության մասին ցանկացած արտահայտություն պրովոկացիա անվանելով: Ստեղծեցինք «Ղարաբաղ» կոմիտե, որի անդամներից եւ ոչ մեկը երբեւէ քաղաքականությամբ չէր զբաղվել եւ նրանցից կուռքեր շինեցինք` բացարձակացնելով մեր կուրությունը եւ ժողովրդից ամբոխի վերածվելով, սկսեցինք մեր սրընթաց հետընթացը, որ շարունակվում է ցայսօր եւ դեռ կշարունակվի, քանզի ղարաբաղյան կնճիռը դեռ չհարթած մեր «ազգային» «մտավորականները» իրենց եւ միայն իրենց ստրկական ոգուն բնորոշ ողջ անպատասխանատվության շարունակում են պահանջատիրություն քարոզել այն աստիճան, որ այսօր մեր պետության արտաքին քաղաքականության հիմքերից կարեւորագույնը դարձել է Եղեռնը եւ, որպես դրա հետեւանք` պահանջատիրությունը:
Եւ չկա նրանց մեջ մեկը, որ ասի` կանգնենք մի պահ, քարոզենք սեր եւ հարգանք մեր հարեւանների նակտմամբ, սեր եւ հարգանք ստանալու ակնկալիքով, բայց ոչ, սրանք` Զեյթուն, սրանք` Արդահան, Վան, Նախիջեւան: Առանց պետության ներկա եւ ապագա հնարավորությունների մասին մտածելու, առանց հասկանալու, որ լավ է փոքր, բայց արժանապատիվ պետություն, քան հարեւանների հետ մշտապես պատերազմի մեջ գտնվող 2,5-3 միլիոնանոց պահանջատեր ժողովուրդ:
Աննպատակ պահանջատիրություն, հայկական (բոլորից տարբեր) հայրենասիրություն, ճիչ, լաց, անեծք, հոխորտանք: Պահանջատիրությունը հայկական մտքի վերջին 100-200 տարվա զարգացման հիմնական երկու նախապայմաններից մեկն է եղել, իսկ մյուսը` Եղեռնն է, իր մազոխիստական դրսեւորումներով հանդերձ:
Բոլոր ժամանակների բռնակալներին մինչեւ վերջ ու նվիրվածաբար ծառայած, բոլոր կարգի մարդատյաց գաղափարներին ու կարգախոսներին հավատարմության երդում տված, մտավորականներն ու գործիչները ՙէրգրի՚ կարոտից նվաղած, այսօր, դեռ մի պատերազմը չավարտած, մեզ նոր պատերազմի են մղում: Մեկը լիներ ու հարցներ այս հայրենասեր մտավորականներին ու նրանց համախոհներին.
- Ի՞նչ եք դրել դուք անձամբ հայրենիքի ազատության զոհասեղանին, ի՞նչ եք զոհաբերել: Քանի՞ կաթիլ արյուն եւ քանի՞ կաթիլ քրտինք: Քանի՞ մարտի եք մասնակցել եւ քանի՞ վերք ստացել, քանի՞ քսան տարին չբոլորած եւ մարտադաշտում զոհված որդի եք հողին հանձնել: Միայն չասեք, որ բոլոր սպանվածները ձերն են: Նրանք ամեն շաբաթ Եռաբլուր այցելող մայրերինն են, որոնց աչքի արցունքը չի ցամաքում երբեւէ: Եւ եղե՞լ եք արդյոք ու քանի անգամ, Եռաբլուրում: Դարասկզբի Փանջունուն բերեցինք առոք փառոք հասցրեցինք դարավերջ ու հաջորդ դարասկիզբ, մեր ուսերին դրած, մեր ձեռքերի վրա, ամբողջ 70 տարի մի հսկա Կայսրության կաթով սնված այդ Փանջունին այսօր մեզ հանուն իր բարեկեցության, մարտի է մղում:
Պատահական չէր, որ խորհրդային տարիներին մեզ թույլատրված էր պահանջատիրական եւ հակաթուրքական քարոզչությամբ զբաղվել, դա համահունչ էր մեզ պետականությունից զրկած, մեզ նվաճած (նաեւ մեր «ազգային» «մտավորականության» մեղքով ու մասնակցությամբ) ցանկություններին ու ծրագրերին:
Այ, պետականության վերականգնման, անկախ պետականության մասին որեւէ խոսք, նույնիսկ` միտք, գրավոր կամ բանավոր, դատապարտելի էր եւ ոչ մի «ազգային» մտավորական կամ գործիչ, ոչ մի բանաստեղծ, ոչ մի պատմաբան այդ ուղղությամբ չէր էլ մտածում, չէր էլ ցանկանում մտածել, չէր էլ կարող մտածել:
Ընդհակառակը` նրանք դեմ էին անկախությանը, նրանք դա չէին ուզում (կարծես նրանց ուզելով է), նրանք ամեն վայրկյան իրենց տերերին երդում տալով, Մոսկվա գնալու յուրաքանչյուր հնարավորություն բարձրագույն շնորհ համարելով, եղբայրական ընտանիքի եւ հարազատ կուսակցության ճիշտ ուղղու մասին շաղակրատելով, մի երկու տող էին գրում Վանի, Մասիսի, Անիի ավերակների մասին, դրանով կատարած համարելով իրենց հայրենասիրական պարտքը` ծափահարություններ, շքանշաններ եւ բարեկեցություն էին կորզում:
Մեր ապագան անցյալում փնտրող, մեր հայրերի եւ պապերի սխալները չտեսնող, ադ սխալների մասին բարձրաձայն խոսելը անթույլատրելի համարող հայրենասիրությունը մեզ միշտ էլ վնասել է: Այսպես մեր պապերը սիրել են արդեն այս երկիրը եւ այդ սիրո արդյունքում մենք փոքրացել ու մի աննշան կետ ենք դարձել աշխարհի քարտեզի վրա: Նրանք մեզ պարտություններից ու գաղթից զատ ոչինչ չեն ժառանգել: Սա արդեն եղել է: Մայրասպանությունը եւ հայրասպանությունը բոլորովին էլ հայրենասիրություն չեն: Եկեք դատապարտենք Սամվելին, ինչպես կանեինք, եթե նա լիներ մեր հարեւանը, եւ գնանք առաջ, թող մեր երեխաները ազատորեն, քննադատաբար, ինչու± չէ, նաեւ հեգնանքով նայեն մեզ ու մեր պապերին, թող ծիծաղեն մեր պապերի ու մեր այս ՙչարոխային՚ հայրենասիրության վրա, ձերբազատվեն դրանից ու կերտեն մեր պետությունն իրենց` XXI դարի քաղաքացուն հարիր պատկերացումներով:
Դրա համար, բոլորովին չսահմանափակելով մարդու իրավունքնեը, կարելի է, որ մեր մամուլը եւ հեռուստատեսությունը ռեւանշիստական գաղափարներ քարոզողի քարոզչությամբ չզբաղվեն եւ մեր երեխաների մեջ ատելություն չսերմանեն ոչ հարեւան ժողովուրդների, ոչ էլ պետությունների նկատմամբ:

Patriotism versus Patria
Our patriotism is nothing if not anti-Turkism, and the most patriotic Armenian is the most anti-Turkish. In general, for an Armenian, anti-Turkism and patriotism are directly proportional. The whole of our Soviet literature and art, the whole of our culture, bears the stamp of anti-Turkism, and is filled with grieving, tearful, suffering demands for Ararats, Sipans, Karses, Erzerums, and who knows where else, and with the representation of our centuries-long, victorious and resounding past.
We represent a past that begins and ends with defeat in glorious colors, uncritically and without examination, forgetting or not comprehending that we have real treasures - achievements in literature and art, which we have so squeezed and belittled by forcing them to fit within our narrow limits and world-view, which we have so failed to present to the world, that they appear faded, or don’t appear at all - and instead we speak arrogantly and vaingloriously about our age and our losses, seeking and finding the causes of our losses in our neighbors and in the world. Europe is presented as the betrayer of our interests - our neighbors, as the enemy. With no friends, no allies, it is we against the world. As though the other nations and states of the world have only friends. As though only we have no luck. All of this is the foundation of our entire culture of the 20th century, that is to say, the foundation we have been raised on. Wronged by the world and our neighbors, we demand and demand. We are the aggrieved, and we live for our grievances and our claims.
When all the nations that were under the Soviet dictatorship, from the Baltics to the Far East, were inspired by the opportunity that presented itself and began to demand independence and sovereignty, we began to demand not independence, but Karabakh, pitting ourselves against our neighbor, without considering that our dispute with our neighbor could be postponed, in the hope of solving it in the future, peacefully, as a dispute between two independent and sovereign states.
Instead, we have acquired an unsolvable problem, a weapon aimed at our two states that holds back our economic and political development.
Without thought, and without thought for ourselves, we demanded Karabakh and considered any expression of independence to be a provocation. We created the Karabakh Committee and made idols out of its members, none of whom had ever dealt with politics, making our blindness absolute and transforming the people into a mob, and we began the headlong regression that has gone on until today, and will keep on, because without ironing out the Kharabakh wrinkle, our National Intelligentsia, with the complete irresponsibility characteristic of the slave mentality that is theirs and theirs alone, continue to preach grievance to such a degree that today the most important foundation of our state foreign policy has become the Genocide, and as its consequence, grievance.
And there is none among them to say, let’s stop for a minute, let’s preach love and respect for our neighbors, in the hope of receiving love and respect in return. No, only Zeitoun, Ardahan, Van, Nakhijevan. Without thinking about the current and future potential of the state, without understanding that it is better to have a small but dignified state than two and a half to three million aggrieved claimants, constantly at war with their neighbors. Only aimless claims, Armenian patriotism (different from all others), weeping and wailing, cursing, complaining. Grievance is one of the two bases of the development of Armenian thought over the last 100 or 200 years, the other being the Genocide, with all its masochistic manifestations.
The intellectuals and public figures who served the dictators of all ages faithfully and till the end, who swore loyalty to all kinds of anti-human ideas and slogans, who are weak with longing for the old country, today, without having ended the war, are pushing us toward a new war. If only there were someone who would ask these patriotic intellectuals and their supporters, “What have you personally laid on the altar of the freedom of the homeland? What have you sacrificed? How many drops of blood? How many drops of sweat? How many battles have you fought? How many times have you been wounded? How many of your sons, not yet turned twenty, have you buried?”
Just don’t say that all those boys who were killed are yours. They belong to the mothers who go to Yerablur every Saturday, whose tears never dry. And have you been to Yerablur? How many times? We have borne Panjouni (trans. note - the name of the would-be politician in Yervand Otyan’s political satire of the early twentieth century, still used mockingly today) on our shoulders, crowned in glory, from the beginning of the 1900’s all the way to the 21st century, and now, fed on the milk of a huge empire for 70 years, Panjouni is sending us into battle, for no one’s sake but his own.
It was not by accident that during Soviet times we were allowed to engage in the propaganda of anti-Turkism and grievance; this was consonant with the wishes and plans that deprived us of statehood, that conquered us (through the fault and participation of our National Intelligentsia as well). Yet any statement - even a thought - spoken or written, about the restoration of statehood, about independent statehood, was reprehensible, and no “national” intellectual or public figure, no poet, no historian would even think of it, would even want to think of it. On the contrary, they were against independence; they did not want it (as if it were up to them). They swore allegiance to their masters every second, they considered the chance to go to Moscow the greatest honor, they chattered about the brotherly family and the true path of the beloved Party, and they would write a couple of lines about Van, Masis, or the ruins of Ani, figuring they had done their patriotic duty, as they had lost applause, decorations, and well-being.
The patriotism that seeks our future in the past, that doesn’t see the mistakes of our fathers and grandfathers, that deems it inadmissible to talk about these mistakes out loud, has always done us harm. This is how our grandfathers loved this country, and as a result of their love we shrank down to an imperceptible spot on the world map. We have inherited nothing from them but defeat and emigration. This is what happened. Matricide and patricide are absolutely not patriotism. Let us condemn Samvel (trans. note - the eponymous hero of Raffi’s novel, who killed his mother for the sake of his homeland) as we would if he were our neighbor, and go forward. Let our children look at us and at our grandfathers freely, critically and, why not, with irony. Let them laugh at our grandfather’s and our “clodhopper” patriotism, let them free themselves from it and create our state in accordance with their own ideas, the ideas of citizens of the 21st century.
To this end, our press and television might, without limiting human rights at all, avoid engaging in revanchist propaganda and sowing the hatred of neighboring peoples and states in our children.