Թբիլիսիից Քաշաթաղ, այնուհետև՝ Երևան. Էմմա Սուջյանի 34-ամյա որդին մինչ օրս անձնագիր չունի
Թիֆլիսահայ Էմմա Սուջյանը տարիներ շարունակ բողոքներ է գրում Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի իրավապահներին ու իշխանություններին: Էմմա Սուջյանը պնդում է, որ 1995թ.-ից ի վեր, ինչ ինքը որդու հետ Թբիլիսիից տեղափոխվել է ՀՀ, այնուհետև՝ Արցախ, իր տվյալները կեղծվում են, իսկ իր տունը խաբեությամբ իրենից վերցրել են: Սակայն դրա համար որևէ մեկը մինչ օրս պատասխանատվություն չի կրել:
Վրացերեն ու հայերեն փաստաթղթերի կապոցով տիկին Էմման արդեն շատ դռներ է թակել: Եկել է նաև «Հետքի» խմբագրություն: Նրա բողոքները, սակայն, այլևս ուշադրության չեն արժանանում: Մինչդեռ 34-ամյա որդին՝ Լևոն Մխիթարյանը, մինչ օրս այդ պատճառով Հայաստանում գոյություն չունեցող անձ է՝ առանց անձնագրի: Չնայած՝ զինվորական ծառայության նրան, այդուհանդեձ, կարողացել են զորակոչել:
Էմմա Սուջյանը պատմում է, որ Թբիլիսիում մանկավարժ է աշխատել: 1995-ին Թբիլիսիի բնակարանը վաճառել և տեղափոխվել է Երևան, Ավան-Առինջ 2/5, բն 64 հասցեում նոր բնակարան գնել: Սակայն բրոքերային խումբը նրան առաջարկել է փոխանակել բնակարանը և խաբեությամբ տունը վերցրել է: «Առաջարկեցին փոխել բնակարանը: Բարեկամներս Նորքի Մասիվում էին, ես էլ ասի՝ մոտիկ տեղ տուն վերցնեմ, ավելի լավ տեղ էր: Պարզվեց՝ իրենք էդպես ինձնից խլեցին բնակարանը»,- պատմում է տիկին Էմման: Տիկին Էմմայի ասելով՝ բրոքերային խմբի դեմ ինքը՝ միայնակ մայրը, ոչինչ չի կարողացել անել և զրկվել է տանիքից:
Երկու տարի մի կերպ գոյատևելուց հետո՝ 1997-ի գարնանը տիկին Էմման որդու հետ տեղափոխվել է Արցախի Քաշաթաղի շրջան: Նախ Բերձորում հանրակացարան է հատկացվել նրան: Որդուն տեղափոխել են գիշերօթիկ, իսկ իրեն առաջարկել են հավաքարար աշխատել: 1999-ին տեղափոխվել է Սանասար գյուղ և տեղի միջնակարգ դպրոցում աշխատանքի է անցել որպես ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի:
1982թ. ծնված Լևոնին շուտով զորակոչել են Արցախի պաշտպանության բանակ: Տիկին Էմման դիմումներ է գրել, որ որդուն զորակոչելու իրավունք չունեին, քանզի նա ոչ միայն գրանցում, այլև անձնագիր չի ունեցել, իսկ ինքը միայնակ մայր է և հաշմանդամ: Հաշմանդամությունը ձեռք է բերել Քաշաթաղում. ընկել է աստիճաններից և վնասել ոտքը: Այժմ տիկին Էմման կաղում է:
Արցախի դատախազությունը, պատասխանելով տիկին Էմմայի գրությանը, նշել է. «Ինչպես Քաշաթաղի շրջանի մյուս զորակոչային տարիքի երիտասարդները, նա (Լևոնը) նույնպես հաշվառման է վերցվել, իսկ հետագայում զորակոչային հանձնաժողովի որոշմամբ օրինավոր կարգով զորակոչվել է պարտադիր զինվորական ծառայության»:
Տիկին Էմման հաշմանդամության 2-րդ կարգ է ունեցել: Նրա դիմումների հիման վրա, ի վերջո, որպես միակ հաշմանդամ մայր ունեցող զինծառայողի, մեկ տարի ծառայելուց հետո Լեւոնին վաղաժամկետ զորացրել են: Զորացրվելուց հետո 2001թ. փետրվարին հաշվառվել է Քաշաթաղի զինկոմիսարիատի պահեստազորում, և նրա կացարանի և գրանցման անձնագիր ստանալու հարցը պետք է լուծվեր Քաշաթաղի շրջանում, որի մասին հանձնարարություն էր տրվել Քաշաթաղի ոստիկանության անձնագրային բաժնի պետին: Այդ մասին նշված է Արցախի դատախազության գրության մեջ: Լևոնին այդպես էլ անձնագիր չեն տվել Քաշաթաղում:
Տիկին Էմման և որդին տեղափոխվել են Երևան: Տիկին Էմման դիմել է ՀՀ պատկան մարմիններին: ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Նորայր Մուրադխանյանը, պատասխանելով տիկին Էմմայի՝ նախագահին գրված դիմումին, հայտնել է, որ տղայի անձնագրի համար պահանջվել են Լևոնի անձը հաստատող փաստաթղթերը՝ ծննդյան վկայական, զինգրքույկ: Էմմա Սուջյանն ասում է, որ որդու ծննդյան վկայականը կորցրել են տեղափոխումների հետևանքով, իսկ զինգրքույկով անձնագիր չեն տվել: Պահանջում են, որպեսզի տիկին Էմման վերադառնա Թբիլիսի և արխիվից հանի որդու ծննդյան վկայականը: Մեկ անգամ տիկին Էմման գնացել է, սակայն քանի որ իր՝ ԽՍՀՄ-ի անձնագիրն այլևս չի պահպանվել, նոր՝ ՀՀ անձնագրով նրան չեն կարողացել նույնականացնել:
Լևոնը լուսանկարվել չի ցանկանում: Հարցնում եմ՝ ինչո՞վ ես զբաղվում: «Դիվան եմ քշում»,- պատասխանում է Լևոնը քմծիծաղով: Մասնագիտություն ունի՝ մետաղի դիզայներ է: Սովորել է Թորոս Ռոսլինի անվան քոլեջում, սակայն չի ավարտել: Համակարգիչներ է կարգավորում: Պատմում է, որ անձնագիր չունենալու պատճառով չի կարողանում նորմալ աշխատանք գտնել: Իսկ անձնագրի հարցում որևէ գերատեսչություն չի ընդառաջում: «Ես կամ, բայց չկամ»,- ավելացնում է Լևոնը:
Մայր և որդի այժմ ապրում են Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքում վարձած 12 քմ հանրակացարանի սենյակում: Տիկին Էմման միջոցներ չունի, որ մեկնի Վրաստան՝ որդու ծննդականի հարցերով զբաղվելու համար:
Լևոնը զրույցի վերջում ասում է, որ ուզում է «աշխարհի անձնագիր» ունենալ: Վստահ է, որ դրանից, օրինակ, Քըրք Քըրքորյանն ունի: Իրեն էլ դա պետք կգա ճանապարհորդելու համար:

Из Тбилиси в Кашатах, а оттуда в Ереван: 34-летний сын Эммы Суджян до сих пор не имеет паспорта
Армянка из Тбилиси Эмма Суджян уже много лет обращается с жалобами в правоохранительные органы и к властям Республики Армения и Арцаха. Женщина утверждает, что в 1995 году, когда она вместе с сыном переехала из Тбилиси в Армению, а затем в Арцах, ее данные были сфальсифицированы, кроме того, у нее обманным путем отобрали квартиру, но никто до сих пор не привлечен за это к ответственности.
В какие только двери не стучалась Эмма, предъявляя чиновникам толстую пачку документов на армянском и грузинском языках. Пришла она и в редакцию Hetq.am. Однако ни одна инстанция не обращает внимания на ее жалобы. Между тем 34-летний сын Эммы Левон Мхитарян до сих пор не имеет паспорта, хотя это не помешало призвать его на военную службу.
В Тбилиси Эмма Суджян работала педагогом. В 1995 году она продала тбилисскую квартиру и переехала в Ереван, где купила квартиру по адресу: Аван-Ариндж, 2/5, кв.64. Однако группа брокеров предложила ей обменять квартиру, в результате чего обманным путем присвоила ее. “Мне предложили обменять квартиру. Мои родственники жили в Норкском массиве, и я решила переехать поближе к ним, да и место там было получше. Но в результате они отняли у меня квартиру”,- рассказала Эмма, добавив, что не смогла одна вести борьбу с группой брокеров.
Пережив два трудных года, Эмма весной 1997 г. переехала вместе с сыном в Кашатахский район Арцаха. Им выделили комнату в общежитии в Бердзоре, сына устроили в интернат, а ей предложили работу уборщицы. В 1999-ом мать и сын переехали в село Санасар, где Эмма стала преподавать русский язык и литературу в местной школе.
Вскоре ее сына Левона призвали в Армию обороны Арцаха. Эмма написала заявление, в котором подчеркнула, что ее сына не имеют права призывать в армию, так как он не имеет ни прописки, ни паспорта, а она сама является матерью-одиночкой и инвалидом. Инвалидность у Эммы Суджян появилась после того, как в Кашатахе она упала с лестницы и повредила ногу. Сейчас Эмма хромает.
В ответ на это заявление прокуратура прислала г-же Суджян записку, в которой, в частности, говорилось: “Он (Левон), как и остальные молодые люди призывного возраста из Кашатахского района, был взят на учет, а в дальнейшем по решению призывной комиссии в законном порядке призван на обязательную военную службу”.
У нашей собеседницы была 2-я группа инвалидности. В конце концов на основе ее заявлений Левона после года службы в армии демобилизовали в связи с тем, что он единственный сын матери-инвалида. После демобилизации, в феврале 2001 г., парень был поставлен на учет в Кашатахском военном комиссариате, и в этом же районе должен был быть решен вопрос получения им паспорта и прописки. Однако в Кашатахе паспорт Левону так и не выдали.
Эмма с сыном переехала в Ереван, где обратилась в компетентные органы. Начальник управления паспортов и виз Полиции РА Норайр Мурадханян в ответ на заявление, которое Эмма Суджян написала президенту, сообщил, что для выдачи Левону паспорта требуются документы, удостоверяющие его личность – свидетельство о рождении, военный билет. По словам Эммы, свидетельство о рождении было потеряно во время переездов, а на основе военного билета паспорт не выдали. От нее потребовали вернуться в Тбилиси и найти в архиве свидетельство о рождении сына. Эмме удалось поехать в Тбилиси, но дело осложнилось тем, что советский паспорт у нее не сохранился, а по паспорту Республики Армения ее не смогли идентифицировать.
Левон не любит фотографироваться. По специальности он дизайнер по металлу, учился в колледже имени Тороса Рослина, который, однако, не окончил. Чинит компьютеры. Говорит, что из-за отсутствия паспорта не может найти нормальную работу. А в вопросе получения паспорта ни одно ведомство не хочет ему помочь. “Я есть и в то же время меня нет”,- говорит Левон.
Сейчас мать и сын живут в небольшой комнатке в общежитии в ереванском округе Канакер-Зейтун. У Эммы нет денег, чтобы еще раз поехать в Тбилиси для получения свидетельства о рождении сына.
В конце беседы Левон сказал, что хочет иметь паспорт “гражданина мира”. Он уверен, что такой паспорт был у Кирка Керкоряна. Левону такой документ тоже бы пригодился, чтобы путешествовать по всему миру.