ԵԱՀԿ-ն խթանում է հասարակական կարգի պահպանման ժողովրդավարական սկզբունքները Հայաստանում
ԵԱՀԿ աջակցությամբ հրատարակաված ոստիկանության գործողությունների, ուժի գործադրման և բանակցություններ վարելու ռազմավարության վերաբերյալ երկու ուղեցույցները ներկայացվեցին այսօր Երևանում:
«Չափազանց կարևոր է, որպեսզի պետությունը բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրի`երաշխավորելու ուժի կիրառումը լինի օրենքի սահմաններում և խիստ համաչափության մեջ»,- նշեց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Կարել Հոֆսթրան: «Ոչ պատշաճ և անհամաչափ ուժի կիրառումը կարող է հանգեցնել ոչ միայն մարդու իրավունքների ոտնահարման, այլ նաև հանրության կողմից վստահության կորստի, որն անմիջականորեն կանդրադառնա արդյունավետ ոստիկանական ծառայություն մատուցելու կարողության վրա»:
Հասարակական կարգի պահպանության մեջ ներգրավված ոստիկանության ստորաբաժանումների ծառայողների գործողությունների, զանգվածային անկարգությունների ժամանակ նրանց կողմից ֆիզիկական ուժի, հատուկ միջոցների և զենքի գործադրման ուղեցույցը ուրվագծում է ընդհանուր այն սկզբունքները և մարտավարությունը, որ պետք է կիրառվի ազգային օրենսդրության սահմաններում: Այն նաև ներկայացնում է միջազգային գործիքները և քննարկում ժամանակակից օրենքի պահպանման գործողությունների առանձնահատկությունները:
Հասարակական կարգը պահպանելիս և հասարակական անվտանգությունն ապահովելիս բանակցություններ վարելու վերաբերյալ ուղեցույցը ներկայացնում է կիրառման համար դյուրին մոտեցում, ուղեկցվում գործնական օրինակներով, որոնք կօգնեն ապահովել հաղորդակուցթյան արդյունավետությունը թե’ ինքնաբուխ և թե’ նախատեսված միջոցառումների ժամանակ:
Երկու հրատարակություններն էլ մշակվել են ԵԱՀԿ փորձագետի կողմից` Հայաստանում ոստիկանության համապարփակ բարեփոխումներին աջակցելու ԵԱՀԿ գործունեության շրջանակում: Այս մասին հայտնում են ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի մամուլի ծառայությունից:

OSCE promotes democratic principles of public order management in Armenia
Two OSCE-supported guidebooks on police conduct, use of force and negotiation techniques in public order management were presented today in Yerevan.
“It is very important for the state to take all the necessary steps to ensure that when force is used it is based on law and applied in a strictly proportional manner”, said Carel Hofstra, the Acting Head of the OSCE Office in Yerevan. “Inappropriate and disproportional use of force can not only lead to human rights violations but to a loss of public confidence in the police and therefore affect its ability to deliver effective policing”, Hofstra emphasized.
The publication on the use of physical force, special means and firearms in public order management outlines general principles and tactics to be applied under the national legislation, presents international instruments and discusses specifics of contemporary law-enforcement activities.
The publication on conducting negotiations when managing public order presents an easy-to-use approach supported with practical examples, which are to help ensure a successful outcome of communication during both spontaneous and planned events.
Both publications were developed by an OSCE expert as part of the Organization’s work to support the comprehensive police reform in Armenia.