Հենության մակարդակը Հայաստանում շարունակում է մնալ բարձր մակարդակի վրա. «Մայքրոսոֆթ»
Համաձայն Բիզնես Ծրագրային Ապահովման Ալիանսի (BSA) ուսումնասիրության արդյունքների` հենության մակարդակը Հայաստանում հարեւան երկրների համեմատ առավել բարձր է։ Վերջին տարվա ընթացքում հենության մակարդակը մնացել է նույնը, մինչդեռ կիբեր սպառնալիքների ռիսկերը գնալով աճում են: Այս մասին տեղեկացնում է «Մայքրոսոֆթ» ընկերությունը.
«Անկախ կիբեր սպառնալիքների բարձր մակարդակից` օգտատերերը շարունակում են տեղադրել և ակտիվորեն օգտագործել ոչ լիցենզավորված ծրագրային ապահովման փաթեթներ։ Այսպիսի եզրակացության հիմքում ընկած է Բիզնես Ծրագրային Ապահովման Ալիանսի վերջերս իրականացրած մեծամասշտաբ «2016 Global Software Survey» ուսումնասիրությունը։ Ուսումնասիրության արդյունքները ցույց տվեցին, որ Հայաստանում 2015թ-ին համակարգիչների վրա տեղադրված ծրագրային ապահովման 86%-ը եղել են ոչ լիցենզավորված։ Անցյալ տարվա համեմատ հենության մակարդակը մնացել է նույնը։
Հետսովետական երկրներում ոչ լիցենզավորված ծրագրային ապահովման օգտագործումը նվազել 1-6 տոկոսով։ Հենության հետ պայքարի լավագույն արդյունք ցույց է տվել Վրաստանը։ Հյուսիսային Ամերիկայի երկրներում ոչ լիցենզավորված ծրագրային ապահովման օգտագործման մակարդակը նվազել է մինչև 17%, Արևմտյան Եվրոպայի երկրներում հենային ծրագրերի օգտագործման մակարդակը իջել է 1%-ով, կազմելով ընդհանուր 28%:
Ինչ վերաբերվում է Արևելյան Եվրոպայի ընկերություններին, ապա հենության մակարդակը այդ երկրներում կազմում է Ռուսաստանում` 64%, Լատվիայում` 49%, Լիտվայում` 51%, Լեհաստանում` 48% և Էստոնիայում` 42%։
Համաձայն Բիզնես Ծրագրային Ապահովման Ալիանսի ուսումնասիրության` 2015թ-ին ամբողջ աշխարհում համակարգիչների մեջ տեղադրված ծրագրային ապահովման 39%-ը եղել է ոչ լիցենզավորված։ Համեմատած նախորդ տարվա տվյալների այդ ցուցանիշը կրճատվել է 4%-ով։ Ըստ Microsoft-ի կիբերհանցագործությունների միջազգային կենտրոնի տվյալների անցյալ տարի ԱՊՀ երկրների օգտվողների 80% -ը դարձել են կիբեր հարձակումների զոհ, իսկ փոքր և միջին բիզնեսի 97,5% -ը, առնվազն մեկ անգամ ենթարկվել է կիբեր սպառնալիքների։
Հենությանը դիմակայելու համար Microsoft-ը խորհուրդ է տալիս օգտատերերին օգտագործել միայն լիցենզավորված ծրագրային փաթեթներ, անցկացնել պարբերական սեմինարներ ընկերության անվտանգության վերաբերյալ, ինչպես նաև օգտագործել հատուկ ծրագրեր տվյալների ապահովման համար։ Microsoft-ը հայտարարում է որ ընկերությունների մեծամասնությունը կարող են նվազեցնել կիբեր հանցագործությունների ռիսկայնությունը, որոնք կապված են ոչ արտոնագրված ծրագրային ապահովման օգտագործման հետ, որոնք ձեռք են բերվում չստուգված աղբյուրներից` իրականացնելով SAM (ծրագրային միջոցների կառավարման գործիք), որը այսօր հասանելի է Հայաստանում։
«Կիբեր հարձակումների թիվը բարձրագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում գնալով աճում է։ Կարելի վստահորեն ասել որ կիբերհանցագործությունները անմիջականորեն կապված են ոչ լիցենզավորված ծրագրերի օգտագործման հետ։ Ամեն տարի ստեղծվում են 300 միլիոնից ավել նոր վնասակար հաքերային ծրագրային փաթեթներ, և օրական կատարվում են մոտ 1 միլիոն կիբեր հարձակումներ»,- ասում է Դմիտրի Բերեսնյովը՝ ԱՊՀ երկրներում ծրագրային ակտիվների կառավարման եւ լիցենզավորման պայմանների համապատասխանության ստուգման գծով տնօրենը.
«Կիբեր սպառնալիքներից խուսափելու և անձնական տվյալների գողության ռիսկերը նվազեցնելու համար մենք խորհուրդ ենք տալիս օգտագործել միայն լիցենզավորված ծրագրեր, քանի որ հենային ծրագրերը վտանգավոր են: Մասնավորապես նրանցից շատերի մեջ կան տեղադրված անձնական տվյալները հետևելու և հետագայում գողանալու միջոցներ։ Հենց դա է դրդապատճառը որ միջին հենային կայքը միջինում ծախսում է ամսեկան 30000 ԱՄՆ դոլար իր վեբ կայքի առաջմղելու համար»։

Уровень пиратства в Армении по-прежнему высок: 86% используемого ПО является нелегальным
По результатам исследования ассоциации BSA, Армения демонстрирует один из самых высоких уровней пиратства по сравнению с соседними странами. За последний год количество нелегального софта остался на прежнем уровне, в то время как риски киберугроз продолжает расти.
Несмотря на высокий риск кибератак, пользователи Армении продолжают устанавливать и активно использовать пиратское программное обеспечение. К такому выводу пришла ассоциация BSA в новом масштабном исследовании «2016 Global Software Survey». Результат показал, что 86% софта, установленного на компьютерах пользователей Армении в 2015 году, оказалось нелицензионным. В сравнении с предыдущим годом уровень пиратства остался на прежнем уровне.
В остальных странах постсоветского пространства количество нелицензионного софта уменьшилось на 1-6%. При этом наилучший результат в борьбе с пиратством продемонстрировала Грузия. В странах Северной Америки уровень использования нелегального программного обеспечения снизился до 17%. Количество пиратского ПО в западноевропейских странах уменьшилось на 1% в сравнении с предыдущим годом и в настоящий момент составляет всего 28%.
Что касается стран Восточной Европы, то показатель пиратства в них составляет: Россия – 64%, Латвия – 49%, Литва – 51%, Польша – 48%, Эстония 42%.
Согласно исследованию BSA, 39% программного обеспечения, установленного на компьютеры в 2015 году по всему миру, оказалось нелицензионным. В соответствии с результатами исследований за предыдущие годы, этот показатель снизился на 4%. По данным Международного центра Microsoft по борьбе с киберпреступлениями, в прошлом году 80% пользователей из стран СНГ стали жертвами кибератак, 97,5% предприятий малого и среднего бизнеса, по меньшей мере, один раз столкнулись с киберугрозами.
Чтобы противостоять пиратству, Microsoft рекомендует предприятиям использовать только лицензионные программные продукты, проводить регулярные семинары по основам корпоративной безопасности и применять специальный софт для защиты данных. Microsoft утверждает, что большинство компаний могут снизить риск киберпреступлений, связанных с применением нелегального ПО, приобретаемого у непроверенных источников, путем установки приложений по управлению программными средствами (SAM), которые сегодня доступны и в Армении.
«Количество кибератак, связанных с использованием высоких технологий, постоянно растет. Можно смело утверждать, что киберпреступления неразрывно связаны с использованием нелегального ПО. Ежегодно создается более 300 миллионов новых хакерских программ, ежедневно совершается 1 миллион кибератак», - говорит Дмитрий Береснев, директор по управлению программными активами и проверке соблюдения условий лицензирования в странах СНГ. – Чтобы оградить себя от киберугроз и снизить риски по краже персональных данных, мы рекомендуем использовать подлинное ПО, так как пиратские версии программ как правило опасны: большинство из них содержат в себе внедренные злоумышленниками средства слежения и кражи данных. Неспроста средней руки пиратский сайт тратит на свое продвижение около $30 000 в месяц».