Գյումրիում հաշվառված է սահմանափակ ֆիզիկական կարողություններով մոտ 600 երեխա, որից մոտ 200-ը՝ մանկական ուղեղային կաթված (ՄՈՒԿ) ախտորոշմամբ։ Վերջին տարիներին Գյումրիում հիմնվել են մի շարք կազմակերպություններ, որոնք աջակցում են հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին։
2-ամյա Ֆելիքսը մեծացել է մոր ձեռքերում։ Նա հաճախում է միայն անվճար ֆիզիոթերապիայի կուրսերին։ Երեխայի մայրը՝ Աննան, ջանք ու եռանդ չի խնայում որդու շուտափույթ ապաքինման համար։ Հավելյալ պարապմունքների համար նրանք միջոցներ չունեն։
Հատուկ միկրոավտոբուսում, որը երեխաներին տներից հասցնում է կենտրոն, ամենալուռը 8-ամյա Նարեկն էր։ Երբ կենտրոնում նրան նստեցրին անվասայլակին, նա, երկու ձեռքերով պինդ բռնելով անիվներից, սկսեց շրջել կենտրոնի միջացնքում՝ լայն ժպտալով բոլորին։
12-ամյա Սևակը հայտարարեց, որ տանը երբեք անվասայլակին չի նստելու։ Նա բացառություն է անում միայն «Արեգակ»-ում, որտեղ հաճախում է շաբաթը մեկ անգամ։ Մնացած ժամանակ Սևակը անցկացնում է խոհանոցում նստած։ Ուսուցումը նա նույնպես տանն է ստանում։ Միակ հասանելի զբաղմունքը համակարգիչն է, իսկ շաբաթը մեկ, մոտիկ ընկերը՝ Դավիթը, հյուր է գալիս։ Հարազատները կատակով նրանց կոչել են «Թվիքս խրխթխրթան ձողիկներ»։

В Гюмри на учете состоят около 600 детей с ограниченными физическими возможностями. Из них 200 имеют детский церебральный паралич (ДЦП). В последние годы в городе появился ряд организаций, которые оказывают содействие детям-инвалидам.
2-летний Феликс вырос на руках у матери, которая в состоянии отводить его только на бесплатные курсы физиотерапии. Мать ребенка, Анна, не жалеет сил для его скорейшего выздоровления, но на дополнительные занятия у нее нет средств.
В специализированном микроавтобусе, который доставляет детей в центр “Арегак”, 8-летний Нарек едет молча. Когда в центре его посадили в инвалидное кресло, он двумя руками схватился за колеса и начал ездить по коридорам, широко улыбаясь всем встречным.
12-летний Севак заявил, что дома никогда не сядет в кресло. Исключение он делает только для “Арегака”, где бывает раз в неделю. Остальное время мальчик проводит на кухне, сидя на стуле. Учится он тоже дома. Единственное доступное для него занятие – это компьютер, да еще в неделю раз приходит в гости близкий друг Давид. Родные в шутку называют мальчиков “хрустящие палочки “Твикс”.