Լոռեցի 40 կանանց ձեռքի աշխատանքները հիացրին ոչ միայն տեղացիներին, այլև հյուրերին
Մասնագիտությամբ լրագրող Քրիստինեն չի զբաղվում իր մասնագիտությամբ: Ասեղնագործություն, գոբելենագործություն, տիկնիկագործություն, փայտի փորագրություն, նկարչություն… Սա Քրիստինեի նախասիրությունների ոչ ամբողջական ցանկն է:
Աշխատանքների այսպիսի բազմազանությամբ էլ Քրիստինեն երեկ ներկայացել էր լոռեցի կանանց նախաձեռնող խմբի կողմից «Օրրան» ԲՀԿ-ի Վանաձորի մասնաճյուղում անցկացվող մարզի թվով 40 կանանց ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդեսին:
«Դեռ դպրոցական տարիներից ասեղնագործությամբ էի զբաղվում: Հետո, դպրոցն ավարտելուց մտածեցի լրագրութոյւն բաժինն ընտրեմ, հետաքրքիր մասնագիտություն է: Ինստիտուտում սովորելու տարիներին իմ կուրսեցները զբաղվում էին լրագրությամբ, ես նկարչական բաժնի ուսանողների հետ մասնակցում էի ցուցահանդեսների»,- պատմում է Քրիստինեն:
Ավելի ուշ նոր ամուսնացած Քրիստինեին սկեսրայրն առաջարկում է փորագրել իր պատրաստած նարդու տուփի վրա: Փորագրության փորձ չունեցող Քրիստինեն անմիջապես համաձայնվում է:
«Մտածեցի՝ ռիսկը գործի կեսն է, փորձեմ: Փորձեցի ու ստացվեց»,- հիշում է Քրիստինեն:
Այդ օրից հարսի ու սկեսրայրի համատեղ աշխատանքը դառնում է նրանց եկամատի աղբյուրը, և փորագրված նարդին հայտնվում է արտերկիր ուղարկվելիք լավագույն նվերների ցանկում:
Շատերն այսօր էլ կամ չեն հավատում, կամ ակնածանքով են նայում փորագրությամբ զբաղվող 25-ամյա կնոջ գործերին: Երեկ ցուցահանդեսին ներկա օտարեկրացիներից մեկը նույնիսկ առաջարկել է իր աչքի առաջ փորագրել, որպեսզի հավատա, որ հայ կինը կարող է այդ աշխատանքով զբաղվել: «Ափսոս, գործիքներս մոտս չէին, թե չէ կաշխատեի»,- ծիծաղում է Քրիստինեն:
Կարինե Թամրազյանը
Շուրջ 15 տարի տարբեր կոմպոզիցիաներից կտավներ պատրաստող Կարինե Թամրազյանը վերջին շրջանում սկսել է ակտիվորեն զբաղվել նաև հուլունքագործությամբ:
«Հուլունքագործությունն ինձ և առողջություն է տալիս, և հաջողություն, ամեն ամեն ինչ»,- ոգևորված ասում է երևանյանյան ցուցահանդեսներին ժողովրդական արվեստի վարպետի կոչման արժանացած Կարիեն` նշելով, որ այդ կոչումը պարտավորեցնում է ավելի լավ գործեր ստեղծել:
Ամիսներ շարունակ հուլունքագործական տարբեր իրեր պատրաստած Կարինեն մինչ այժմ միայն նվիրել է պատրաստածը:
Հիմա, երբ տեսականին բավականին ընդլայնվել է, որոշել է զբաղվել դրանց վաճառքով:
Կ.Պարանյանը ներկայացնում է աշխատանքները
Կարինե Պարանյանը վանաձորցի եզակի կանանցից է, ով զբաղվում է արծաթագործությամբ:
Ոսկերիչ ամուսնուց մասնագիտական նախնական հմտություններ ձեռք բերած կինը 6 տարի է, ինքնուրույն է զբաղվում արծաթագործությամբ:
«Մի տեսակ ընդունված է, որ սա տղամարդու աշխատանք է, բայց կինն ավելի հետաքրքիր է մտածում:
Ամուսնուս հետ հաճախ ենք վիճում դետալների ձևի, տեղադրման հետ կապված, բայց այդ բոլոր վեճերում ես հաղթող եմ դուրս գալիս ու պատրաստում եմ իմ ուզած ձևով»,- ծիծաղում է Կարինեն:
Քանդակագործությամբ զբաղվող Սուսաննա  Օհանյանին Լոռիում ու նրա սահմաններից դուրս շատերն են ճանաչում:
Նրա փայտե քանդակները հիմնականում ազգային մոտիվներով են. ճախարակ, հնոցի, գութան…
Դրանց մեծ չափերի լինելու պատճառով Սուսաննան երեկ ներկայացրել էր չափերով փոքր գործեր՝ Լոռու ու Հայաստանի տարբերանշաններով:
Անահիտ Մելքոնյանի պատրաստած բոլոր իրերը բնական հումքից են. բնական կաշի, բնական քարեր…
Ափսեների, բաժակների, շշերի ու տարատեսակ տարաների վրա ստացված գեղեցիկ պատկերները գրավում են առաջին հայացքից:
«Դա կոչվում է դեկուպաժ: Այն պատրաստվում է մշակված անձեռոցիկներով, որը հետագայում ներկվում ու լաքապատվում է»,- բացատրում է  Անահիտը:
Անահիտի երկու աղջիկներն ամուսնացել են. ասում է` այս գործը աղջիկների կարոտն է մեղմում ու լցնում հոգու դատարկությունը:
Ցուցահանդեսին ներկայացված աշխատանքներն այնքան բազմազան էին, որ այցելուներին ստիպում էին երկար կանգնել տաղավարների առաջ ու հիանալ:
Լոռեցի կանանց ստեղծած տիկնիկագործության, շոկոլադե իրերի, կտավների, ասեղնագործ աշխատանքների, արծաթե զարդերի, հուլունքագործության, շյուղագործության, կավագործության լավագույն նմուշները երեկ գրավեցին ոչ միայն լոռեցի տղամարդկանց, այլև քաղաքի հյուրերին:

Изделия ручной работы лорийских мастериц вызвали восхищение не только у местных жителей, но и у гостей
Получившая образование журналиста Кристине не работает по специальности. Она увлекается вышиванием, созданием гобеленов, кукол, резьбой по дереву, рисованием… И это еще не весь перечень увлечений молодой женщины. Работы во всех этих направлениях Кристине представила на выставке ручных работ 40 женщин, которая была организована вчера в Ванадзоре местным филиалом благотворительной общественной организации “Орран”.
“В школе я увлекалась вышиванием, а после школы решила поступить на факультет журналистики, так как мне эта специальность казалась очень интересной. В годы учебы в институте мои однокурсницы занимались журналистской деятельностью, а я вместе со студентами художественного факультета участвовала в выставках”,- рассказывает Кристине.
Позже, когда она вышла замуж, свекр предложил ей сделать резьбу на изготовленных им нардах. Не имевшая подобного опыта молодая женщина сразу согласилась. И у нее получилось. С того дня свекр и невестка начали совместно создавать работы, что и стало источником их дохода. Нарды с резьбой Кристине входят в число лучших подарков, которые отправляются за границу. Многие не верят, что вырезанные на дереве узоры – дело рук 25-летней женщины.
Вчера один из пришедших на выставку иностранцев предложил Кристине вырезать что-нибудь на его глазах, чтобы он поверил, что армянская женщина способна заниматься подобной работой. “Жаль, что я не захватила с собой инструменты, а то бы показала, как это делаю”,- смеясь, сказала Кристине.
Карине Тамразян |
Карине Тамразян, которая в течение 15 лет создавала различные композиции, в последнее время начала активно вышивать бисером.
“Эта работа дает мне здоровье, приносит удачу”,- воодушевленно отметила Карине, которая благодаря своему участию в ереванских выставках удостоилась звания мастера народных промыслов.
По ее словам, это звание обязывает ее создавать более совершенные работы.
До сих пор Карине только дарила созданные ею вещи. Теперь же, когда ассортимент достаточно расширился, она решила приступить к их продаже.
Карине Паранян |
Карине Паранян – одна из немногих женщин в Ванадзоре, которая занимается изготовлением изделий из серебра.
Перенявшая у мужа навыки ювелирного дела Карине уже шесть лет работает самостоятельно.
“У нас принято считать, что это мужская профессия, но женщина мыслит интереснее”,- уверяет моя собеседница. Карине часто спорит с мужем по профессиональным вопросам и почти всегда выходит победительницей, создавая вещь так, как она ее представляет.
В Лори и за пределами области скульптора Сусанну Оганян знают многие. Ее деревянные скульптуры созданы в основном по национальным мотивам.
Вчера Сусанна представила на выставке произведения малой формы, которые отличались выраженным национальным колоритом.
Свои работы Анаит Мелконян создает из натуральных материалов: кожи, натуральных камней…
Изготовленные ею тарелки, чашки, бутылки и другая тара с красивыми изображениями в технике декупажа привлекают внимание посетителей с первого взгляда.
Обе дочери Анаит вышли замуж, и эти работы позволяют ей несколько смягчить тоску по детям. Разнообразие работ, представленных на выставке, заставляло посетителей подолгу стоять у каждого павильона.
Местные жители и гости города с восхищением рассматривали серебряные изделия, куклы, вязаные вещи, глиняную посуду, созданные лорийскими мастерицами.