Գերատեսչությունները գնումներ են կատարում շուկայում գերիշխող դիրք ունեցող ընկերությունից
Նախագահի աշխատակազմը, նախարարություններն ու կառավարությանն առընթեր մարմինները հետեւողականորեն գնումներ են կատարում ընկերություններից, որոնք կա՛մ շուկայում գերիշխող դիրք ունեն, կա՛մ հարկային ոչ այնքան փայլուն պատմություն, կա՛մ պատժվել են արտադրության մեջ խախտումներ թույլ տալու համար:
Այս պատմությունը անվադողերի շուկայում գերիշխող դիրք զբաղեցնող «Արպանիվ» ՍՊԸ-ի մասին է:
Այս ընկերության հետ երկարաժամկետ ու կարճաժամկետ բազմաթիվ պայմանագրեր ունեն նախագահի աշխատակազմը, Վերահսկիչ պալատը, ՊՆ-ն ու Ազգային վիճակագրական ծառայությունները։
2013-2014 թվականներին նախագահի աշխատակազմը տրանսպորտային նյութերի երեք գնում է իրականացրել ընկերությունից՝ ընդհանուր 356 հազար դրամի չափով:
«Արպանիվ» ՍՊԸ-ն 2015 թվականի հուլիսի 31-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ ավտոպահեստամասերի գնման պետական, ծառայողական կամ բանկային գաղտնիք պարունակող փակ շրջանակային համաձայնագիր է կնքել:
Այս համաձայնագիրը երկարատեւ համագործակցություն է ենթադրում: ՊՆ-ի կողմից պայմանագիրը ստորագրել է պաշտպանության նախարարի այլեւս նախկին տեղակալ-նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտի պետ Ալիկ Միրզաբեկյանը:
Առաջին պայմանագրերից մեկը 960 հազար դրամ արժողությամբ է: Այս գումարով ՊՆ-ն ընկերությունից գնել է անվադողեր:
Ընկերության մշտական հաճախորդներից մեկը Ազգային վիճակագրական ծառայությունն է: Նախորդ տարվա հոկտեմբերին ԱՎԾ-ն «Արպանիվի» հետ երկու պայմանագիր է կնքել: Առաջինով ձեռք է բերել 4 հատ R13 անիվ՝ 15 հազարական դրամով, եւ 55Ա հզորության 1 կուտակիչ մարտկոց՝ 21 հազար 666 դրամով: Երկրորդ պայմանագիրը 610 հազար դրամ արժողությամբ է, որի շրջանակում պետական մարմինը գնել է անիվներ ու մարտկոցներ:
Նույն R13 անիվներն ու 55Ա հզորության կուտակիչ մարտկոցները «Արպանիվ»-ը 2016-ին ԱՎԾ-ին է վաճառել ավելի թանկ գնով: Ընկերությունը ապրիլի 15-ին նշված հզորության մարտկոցները վաճառել է 34 հազարական դրամով, անիվները՝ 18 հազարականով:
Ապրիլի 4-ին Ազգային վիճակագրական ծառայությունը 999 հազար 600 դրամ արժողությամբ եւս մեկ պայմանագիր է կնքել Արպանիվ-ի հետ:
Վերահսկիչ պալատը նույնպես «Արպանիվի»» գնորդներից է: 2016 թվականի մայիսի 20-ին Վերահսկիչ պալատը 597 հազար 200 դրամի պայմանագիր է կնքել ընկերության հետ եւ ձեռք բերել պահեստամասեր:
Մանրամասն՝ «Արպանիվ»-ի մասին
«Արպանիվ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2003 թվականին։ Ընկերության գրանցման հասցեն է` Նար-Դոսի 122։
ՍՊԸ տնօրենը եւ ներկայումս բաժնետոմսերի ողջ փաթեթի սեփականատերը Երեւանի բնակիչ Արտյոմ Խանդանյանն է: Ընկերությունը հիմնադրել են Խանդանյանը եւ ոմն Էրիկ Հարությունյան, որը 2009 թվականին իր բաժնեմասերը փոխանցել է Խանդանյանին:
Ընկերությունը զբաղվում է անվադողերի եւ ավտոմեքենաների մարտկոցների ներմուծմամբ ու մանրամեծածախ վաճառքով: Նաեւ այլ ծառայություններ է մատուցում՝ անվադողերի տեղադրում, անվասկավառակների գրտնակում, անիվների հավասարակշռում: Այս ընկերությանն է պատկանում «Ավտոմաքս» խանութների եւ ավտոսպասարկման ցանցը, որը չորս խանութ ու սպասարկման սրահ ունի Երեւանում եւ Արարատի մարզի Այնթապ գյուղում:
Ընկերության 2015 թվականի տարեկան վճարած հարկերը կազմել են 960 միլիոն 614 հազար դրամ:
2013 թվականին Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը ուսումնասիրություն է իրականացրել մարդատար ավտոմեքենաների նոր անվադողերի ապրանքային շուկայում եւ պարզել, որ այս շուկայում կան երեք գերիշխող ընկերություններ՝ ««Ար-Բե հայ բելառուսական առեւտրի տուն» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը, որը զբաղեցնում է շուկայի 36,4 տոկոսը, «Բելռոս» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը (19,9 տոկոս), եւ «Արպանիվ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը (11,1 տոկոս):
Ըստ ՏՄՊՊՀ եզրակացության, նշված երեք տնտեսվարող սուբյեկտներն իրացման ծավալներով միասին գրավում են տվյալ շուկայի ավելի քան երկու երրորդը, եւ յուրաքանչյուրը համարվել է գերիշխող դիրք ունեցող:
Բեռնատար ավտոմեքենաների համար նախատեսված նոր անվադողերի ապրանքային շուկայի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ թվով 46 տնտեսվարող սուբյեկտների մեջ «Արպանիվ» ՍՊԸ-ն իրացման ծավալներով առաջատարն է հանրապետությունում: Գնումների 25,2 տոկոսը կատարվում է հենց այս ընկերությունից: «Բելռոսը»՝ 15,7 տոկոսով, երկրորդն է:
ՏՄՊՊՀ այս եզրակացությունը հրապարակվել է 2014 թվականին:
2014 թվականի մայիս ամսին Հայաստանի գործարարների հետ հանդիպման ժամանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը նախազգուշացրել էր, որ նույն թվականի հուլիսի 1-ից ստուգումները խստացվելու են՝ ստվերում գտնվող բիզնեսին հարկման դաշտ բերելու նպատակով:
Հայտարարությունից երկու ամիս անց, հուլիսի 7-ի դրությամբ հարկային մարմինները տնտեսվարողների մոտ արձանագրել էին 95 խախտում՝ 45 միլիոն 287 հազար դրամ ծավալով: Խախտումներ կատարած տնտեսվարողների թվում էր նաեւ «Արպանիվ» ՍՊԸ-ն:
Մի քանի միլիոնի պարտք
«Արպանիվ» ՍՊԸ սեփականատեր Արտյոմ Խանդանյանը նաեւ «Կոմպյուլինկ» ՍՊԸ բաժնետերերից է: Նրան է պատկանում այս ընկերության բաժնետոմսերի 34 տոկոսը: ՍՊԸ բաժնետոմսերի 33-ական բաժնետոմսերի սեփականատերեր են Երեւանի բնակիչներ Լյովա Պողոսյանը եւ Ալեքսանդր Տերյանը:
2001 թվականին հիմնադրված այս ընկերության բաժնետոմսերը Խանդանյանը, Պողոսյանն ու Տերյանը 2015 թվականին ձեռք են բերել ՍՊԸ հիմնադիրներ Կարինե Խաչատրյանից, Մեջլուհի Հայրապետյանից, Լուսինե Խաչատրյանից եւ Հակոբ Աշոտյանից: Սակայն մինչ այդ գործարքը, ընկերությունը դատական պատմությունների մեջ էր ընկել որոշակի պարտավորություններ չկատարելու համար:
«Կոմպյուլինկ» ՍՊԸ-ն 2000 թվականից 250 եւ 800 քմ մակերեսով տարածք է վարձակալել Երեւանի օղակաձեւ զբոսայգու հինգերորդ հատվածում՝ Ալեք Մանուկյան 4/4 հասցեում (2015 թվականից՝ Ալեք Մանուկյան 6), որտեղ գործում է «Ֆլագման» սրճարանը։
Ի դեպ, այս սրճարանին Ալեք Մանուկյան 4/4 հասցեն տրվել է ոչ թե ընկերության անունով, այլ հենց Արտյոմ Խանդանյանի:
«Կոմպյուլինկը», ինչպես տեղեկանում ենք Դատալեքս դատական տեղեկատվական համակարգից, վարձակալած հողատարածքների դիմաց պետգույքի վճարման առումով անպարտաճանաչ է գտնվել, ինչի արդյունքում երկու անգամ ստիպված է եղել դատարանում հանդես գալ որպես պատասխանող կողմ:
2011 թվականի հուլիսից Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գայանե Կարախանյանի վարույթում քննվել է մի քաղաքացիական գործ, որում Երեւանի քաղաքապետարանը հայց էր ներկայացրել ընդդեմ «Կոմպյուլինկ» ՍՊԸ-ի:
Վերջինս չէր վճարել վարձավճարի պարտքը եւ տույժը` խախտելով 2000 թվականի հունիսի 20-ին կնքված պայմանագրի պահանջները։
Դատական ակտից տեղեկանում ենք, որ 2003 թվականից սկսած` սրճարանի սեփականատերերը տուրքի վճարման որոշակի անբարեխղճություն են դրսեւորել։
2003-2011 թվականների ընթացքում «Կոմպյուլինկ» ՍՊԸ-ն կուտակել էր ընդհանուր առմամբ 1 միլիոն 65 հազար 224 դրամի պարտք, ինչպես նաեւ` 2 միլիոն 590 հազար 331 դրամ տույժ։
Պատասխանողի ներկայացուցիչը, սակայն, դատարանում պնդել է, որ 3,6 միլիոն ընդհանուր հայցապահանջից 1 միլիոն 646 հազար 164 դրամի մասով լրացել է վաղեմության ժամկետը։ Գայանե Կարախանյանը բավարարել է պատասխանողի պահանջը եւ 1 միլիոն 646 հազար 164 դրամի նկատմամբ, որը իր ժամանակին պետք է անցներ համայնքային բյուջե, կիրառել հայցային վաղեմություն, իսկ մնացած 2 միլիոն 9 հազար դրամի մասով հայցը բավարարվել էր։
Սույն դատավճռով, փաստորեն, հաստատվել է, որ Երեւանի քաղաքապետարանի իրավաբաններն իրենց լիազորություններն իրականացրել են ոչ պատշաճ կերպով, ինչի արդյունքում համայնքի բյուջեն կորցրել է 1,6 միլիոն դրամ:
2015 թվականի մայիսի 8-ին Երեւանի քաղաքապետարանը մեկ այլ հայցադիմում է ներկայացրել ընդդեմ «Կոմպյուլինկ» ՍՊԸ-ի՝ գումարի բռնագանձման պահանջով։ Խոսքը պետգույքի հերթական պարտքի մասին է՝ 383 հազար 500 դրամի չափով։
Գործը քննել է Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատավոր Հայարփի Զարգարյանը։
Դատաքննության ընթացքում անգամ արգելանք է կիրառվել ընկերությանը պատկանող գույքի վրա, բայց ամեն ինչ ավարտվել է գործի կարճմամբ։ 2015 թվականի հոկտեմբերի 9-ին քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը ներկայացրել է միջնորդություն՝ հայցից հրաժարվելու վերաբերյալ, որով խնդրել է գործի վարույթը կարճել, քանի որ հայցադիմումը դատարան ներկայացնելուց հետո պատասխանողը կատարել է հայցապահանջը:
Այս դատական պատմությունները ամենեւին էլ չեն խանգարել, որպեսզի Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի 2015 թվականի հոկտեմբերի 19-ի 3254-Ա որոշմամբ՝ նշված հողամասերի վարձակալության պայմանագրերի գործողության ժամկետները երկարացվեն մինչեւ 2030 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:

Ведомства осуществляют закупки у компаний-монополистов
Администрация президента, министерства и органы при правительстве последовательно осуществляют госзакупки у компаний, которые либо занимают монопольное положение на рынке, либо имеют не очень блестящую налоговую историю, либо подвергались наказаниям за допущенные нарушения.
Эта история о монополисте на рынке шин ООО “Арпанив”. Администрация президента РА, Контрольная служба, Министерство обороны и Национальная статистическая служба заключили с этой компанией многочисленные долгосрочные и краткосрочные договоры.
В 2013-2014 гг. администрация президента осуществила у “Арпанив” три закупки транспортных принадлежностей на общую сумму 356 тыс. драмов.
31 июля 2015 г. между ООО “Арпанив” и Министерством обороны было заключено содержавшее государственную, служебную или банковскую тайну закрытое рамочное соглашение о закупке автозапчастей.
Данный документ предполагает длительное сотрудничество. Со стороны МО договор подписал уже бывший замминистра обороны, начальник департамента материально-технического обеспечения Алик Мирзабекян.
Стоимость одного из договоров составила 960 тыс. драмов. На эту сумму Минобороны закупило у “Арпанив” шины.
Другим постоянным клиентом компании является Национальная статистическая служба. В октябре прошлого года это ведомство заключило с ООО два договора. По первому были приобретены 4 шины R13 по 15 тыс. драмов каждая и 1 аккумулятор стоимостью 21.666 драмов. По второму договору государственный орган закупил шины и аккумуляторы на сумму 610 тыс. драмов.
В 2016 г. те же шины R13 и аккумуляторы компания продала НСС по более высоким ценам: 18 тыс. и 34 тыс. соответственно.
4 апреля НСС заключила с “Арпанив” еще один договор стоимостью 999.600 драмов.
Покупателем компании является также Контрольная палата. 20 мая 2016 г. КП заключила с ней договор, по которому приобрела запчасти на сумму 597.200 драмов.
О компании “Арпанив”
ООО “Арпанив” было основано в 2003 г. Зарегистрировано по адресу Нар-Доса, 122. Директором компании и владельцем всего пакета акций является житель Еревана Артем Ханданян. Последний основал компанию вместе с неким Эриком Арутюняном, который в 2009 г. передал свои акции Ханданяну.
Компания занимается импортом и розничной продажей шин и аккумуляторов для автомобилей. Ей принадлежит сеть магазинов и точек автообслуживания “Автомакс” в Ереване и селе Айнтап Араратской области.
В 2015 г. сумма уплаченных компанией налогов составила 960 млн 614 тыс. драмов.
В 2013 г. Государственная комиссии по защите экономической конкуренции изучила рынок новых шин для автомобилей и выяснила, что здесь монопольное положение занимают три компании, одна из которых “Арпанив (11,1%).
Изучение рынка новых шин для грузовых автомобилей выявило, что среди 46 хозяйствующих субъектов ООО “Арпанив” является лидером по объемам продаж – 25,2% покупок осуществляется именно у данной компании.
Заключение ГКЗЭК опубликовала в 2014 г. В мае того же года премьер-министр Овик Абрамян на встрече с предпринимателями предупредил, что с 1 июля проверки будут ужесточены с тем, чтобы занимающиеся теневым бизнесом компании были приведены в поле налогообложения.
Спустя два месяца, по положению на 7 июля, налоговые органы зафиксировали допущенные хозяйствующими субъектами 95 нарушений на общую сумму 45 млн 287 тыс. драмов. В числе этих компаний оказалось также ООО “Арпанив”.
Кафе, которое не платит
Владелец ООО “Арпанив” Артем Ханданян является также одним из акционеров ООО “Компьюлинк”. Ему принадлежат 34% акций этой компании. По 33% акций имеют жители Еревана Лева Погосян и Александр Терян.
В 2000 г. ООО “Компьюлинк” арендовало на Ереванском кольцевом бульваре (адрес: Алека Манукяна, 6) участки площадью 250 и 800 кв.м, где действует кафе “Флагман”.
По данным судебной информационной системы “Даталекс” компания “Компьюлинк” оказалась недодбросовестной в плане уплаты налога на арендованные участки, в результате чего дважды оказывалась в суде в качестве ответчика.
С июля 2011 г. в производстве судьи суда общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш Гаяне Караханян рассматривается гражданское дело по иску столичной мэрии против ООО “Компьюлинк”. Последнее не заплатило арендную плату и штраф, тем самым нарушив требования договора, заключенного 20 июня 2000 года.
Долги, накопленные ООО “Компьюлинк” в период с 2003-го по 2011 гг., составляли 1 млн 65 тыс. 224 драма, плюс штраф в размере 2 млн 590 тыс. 331 драма.
Однако в суде представитель ответчика заявил, что по части 1 млн 646 тыс. драмов от требуемой суммы в 3,6 млн драмов срок давности уже истек. Гаяне Караханян удовлетворила требование ответчика и в отношении 1.646.164 драмов, которые в свое время должны были быть перечислены в общинный бюджет, применила исковую давность. В отношении остальной суммы ( 2 млн 9 тыс7 драмов) иск был удовлетворен.
Этим договором фактически было подтверждено, что юристы столичной мэрии не выполнили свои обязательства должным образом, в результате чего общинный бюджет потерял 1,6 млн драмов.
8 мая 2015 г. мэрия Еревана подала еще один иск против ООО “Компьюлинк”, которым требовала взыскать с него сумму. Речь шла об очередном долге в размере 383.500 драмов. Дело рассматривала судья суда первой инстанции ереванских административных округов Кентрон и Норк-Мараш Айарпи Заргарян.
В ходе рассмотрения иска судье пришлось даже наложить арест на имущество компании, однако все закончилось тем, что дело было прекращено. 9 октября 2015 г. представитель мэрии подал ходатайство о прекращении дела, поскольку после подачи иска ответчик выполнил выдвинутые требования.
Однако все эти судебные истории не помешали мэру Еревана Тарону Маркаряну принять 19 октября 2015 г. решение о продлении срока действия договоров об аренде земельных участков до 31 декабря 2030 г.