Մեկ տարի՝ նույն տեղում. «Էլեկտրիկ Երեւան»-ի ժամանակ տուժած լրագրողների գործի քննությունը չի ավարտվել
Հունիսի 23-ին կլրանա էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման դեմ «Ո՛չ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնության՝ Բաղրամյան պողոտայում կազմակերպած #ElectricYerevan ցույցի ցրման գործողության մեկ տարին, որի ժամանակ տուժեցին բազմաթիվ քաղաքացիներ եւ լրագրողներ: Ոստիկանները ցույցը ցրելիս ֆիզիկական բռնություն էին գործադրել լրագրողների վրա, կոտրել, վնասել նրանցից շատերի նկարահանող սարքերը, ոչնչացրել տեսագրություններն ու լուսանկարները, առգրավել ֆոտո եւ տեսախցիկների հիշողության քարտերը: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում 2015թ. հուլիսի 3-ին հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ (Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) և 164-րդ (Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը) հոդվածների 2-րդ մասերով և 185-րդ (Գույքը դիտավորությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը) հոդվածի 1-ին մասով: Մենք փորձեցինք պարզել, թե ի՞նչ ընթացքում է այդ գործի քննությունը, ավարտվե՞լ է, արդյոք, ուղարկվե՞լ է գործը դատարան, ու՞մ նկատմամբ է մեղադրանք առաջադրվել եւ ի՞նչ հոդվածներով:
Հատուկ քննչական ծառայությունից ստացած պատասխան գրությունից պարզվում է, որ որեւէ առաջընթաց չկա: «2015թ. հունիսի 23-ին և հետագա օրերին Երևանի Բաղրամյան պողոտայում, Ազատության հրապարակում, հարակից տարածքներում, ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներում տեղի ունեցած դեպքերի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել են բազմաթիվ քաղաքացիներ, լրագրողներ, ոստիկանության ծառայողներ (այդ թվում՝ բարձրաստիճան սպաներ): Քրեական գործով նշանակվել են դատաբժշկական, դատաապրանքագիտական և դատահետքաբանական համալիր մի շարք փորձաքննություններ, կատարվել են բազմաթիվ զննություններ, առգրավումներ, քրեական գործին են կցվել և ուսումնասիրվել դեպքերին առնչվող տեսանյութեր, փաստաթղթեր: Քրեական գործի նախաքննությունը դեռ շարունակվում է»,- ասված է ՀՔԾ պաշտոնական նամակում:

Год топтания на месте: следствие по делу журналистов, пострадавших в ходе акции “Электрик Ереван”, до сих пор не завершено
Год назад 23 июня была разогнана акция #ElectricYerevan, которая была организована гражданской инициативой “Нет грабежу” на проспекте Баграмяна и в ходе которой пострадали многочисленные граждане и журналисты. При разгоне акции полицейские применили силу в отношении представителей СМИ, разбили и испортили фото- и видеоаппаратуру многих журналистов, уничтожили видеозаписи и фотоснимки, конфисковали карты памяти фото- и видеотехники.
3 июля 2015 г. в Специальной слежственной службе (ССС) было возбуждено уголовное дело по ст.309 (превышение должностных полномочий), ч.2 ст.164 (препятствование законной профессиональной деятельности журналиста) и ч.1 ст.185 (умышленное уничтожение имущества) УК РА. Мы попытались выяснить, на какой стадии находится расследование дела, завершилось ли оно, направлено ли дело в суд, кому выдвинуто обвинение и по каким статьям.
Из полученного нами ответа ССС следовало, что никакого прогресса в данном деле нет. “В ходе осуществляющегося в Специальной следственной службе предварительного следствия по уголовному делу о событиях, произошедших 23 июня 2015 г. и в последующие дни на проспекте Баграмяна, площади Свободы, сопредельных с ними территориях и в различных подразделениях полиции РА, допрошены многочисленные граждане, журналисты, сотрудники полиции (в том числе высокопоставленные офицеры). В рамках уголовного дела назначен комплекс судебно-медицинских, судебно-товароведческих и судебно-дактилоскопических экспертиз, проведены многочисленные осмотры, изъятия, к уголовному делу приложены и изучены касающиеся этих событий видеоматериалы и документы. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается”,- сказано в официальном письме ССС.