Մեծ Թաղլար. արհեստագործների գյուղը՝ «Մետաքսի ճանապարհին»
Գյուղի դարբնոցի պատին փակցված հուշատախտակի վրա կարդալով Մեծ Թաղլարի դարբինների անունները՝ հարցնում եմ, թե ինչու է գրվել Թաղլար, ոչ թե Թաղեր, մի՞թե Թաղլարը հին՝ թուրքական վերջավորությամբ տարբերակը չէ: Կողքիս կանգնած գյուղապետ Վլադիկ Դանիելյանը միանգամից բռնկվում է՝ ո՞վ է էդպես ասել: Ասում եմ՝ պաշտոնապես համայնքի անունը Մեծ Թաղեր է: Պատասխանում է՝ հիմարություն է դա, մի երկու «խելոք», առանց հասկանալու բառի ստուգաբանությունը, աղավաղել են այն: Հետո բացատրում է, որ իրականում Թաղլարի «լար»-ը ոչ թե թուրքական հոգնակին է՝ «ներ»-ը, այլ հայերեն լար բառն է. գյուղը կազմավորվել է աղբյուրների շուրջ ձեւավորված թաղերից, որոնք իրար կապվել են կամուրջներով՝ դառնալով կարծես մի լարի վրա շարված թաղեր՝ Թաղալար-Թաղլար…
Մեծ Թաղլարը Հադրութի շրջանի ամենամեծ գյուղն է. 2015-ի դեկտեմբերի տվյալներով՝ 1516 բնակիչ ունի: Վլադիկ Դանիելյանն ասում է, որ նախորդ տարիների համեմատ այս թիվն առանձնապես չի փոխվել: Նախանցած տարի համայնքում գրանցվել էր 14 ծնունդ, 16 մահ, փոխարենը 4 հարս է եկել Մեծ Թաղլար, ինչի հաշվին էլ բնակչությունը 2-ով աճել է, 2015-ին էլ գրանցվել է 21 ծնունդ, 20 մահ: Տասը տարի առաջ էլ, ըստ Վ. Դանիելյանի, պատկերը մոտավորապես այսպիսին էր: Արտագաղթը գյուղից հատուկենտ է: Դա բացատրում է նրանով, որ մարդիկ ամեն անգամ սպասում են, թե գալիք տարի լավ է լինելու: 1998-ից գյուղապետ աշխատող դաշնակցական Վլադիկ Դանիելյանն իր ու «գաղափարական ընկերների» պարագայում այլ պատճառ է բերում. ասում է՝ ինձ էստեղ պահում է կարոտը, սերը էս հողի նկատմամբ. «Իմ ընտանիքն էստեղից արտագաղթող չէ. գաղափարախոսության խնդիր կա»:
Ասում է՝ մինչեւ 2000 թիվը ով հեռացել, հեռացել է, բայց դրանից հետո գնացողները հիմնականում մեկնածների բարեկամներն ու հարազատներն են, ովքեր մոտավոր գիտեն, թե ուր են գնում: Մյուս կողմից, ըստ Վ. Դանիելյանի, եթե մարդիկ ֆինանսական հնարավորություն ունենային, գուցե կգնային: Խորհրդային ժամանակների համեմատ, սակայն, վիճակագրությունը ցայտուն է. Մեծ Թաղլարի միջնակարգ դպրոցում 1979-ին 429 աշակերտ էր սովորում, 1984-ին՝ 387, 1988-ին՝ 350-355, իսկ պատերազմից հետո՝ արդեն 280-285: 1988-1994 թթ. գյուղից 961 մարդ է հեռացել: Հիմա դպրոցում մոտ 230 երեխա է սովորում, շուրջ 65 երեխա էլ մանկապարտեզ է հաճախում:
Ծնելիությունը խթանելու վերաբերյալ ԼՂՀ իշխանությունների քաղաքականությունը, Մեծ Թաղլարի գյուղապետի կարծիքով, այն չէ: Պետությունն աջակցություն է ցուցաբերում բազմազավակ ընտանիքներին. օրինակ՝ 4-րդ երեխան ծնվելու դեպքում 1 մլն դրամ է հատկացնում, նույնքան էլ ավանդ բացում բանկում մինչեւ չափահաս դառնալը: 4-րդ եւ յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի դեպքում հատկացվում է այդքան օգնություն, իսկ, օրինակ, 3-րդի դեպքում՝ 700.000: Իսկ 6-րդի ծնվելու դեպքում պետությունը տուն է կառուցում ընտանիքի համար: Վլադիկ Դանիելյանն ասում է, որ ոչ թե պետք է խրախուսվի մեկ ընտանիքի ծնելիությունը, այլ ընդհանրապես երիտասարդների ամուսնությունները: Օրինակ՝ 5-6 երեխայի համար մեկ ընտանիքի բաշխվող օգնությունը ճիշտ կլինի տրամադրել մի քանի նորաստեղծ ընտանիքների՝ փոքր բիզնես ստեղծելու եւ կայուն եկամուտ ստանալու նպատակով, ինչը հիմք կդառնա ապահովված ընտանիք ունենալու համար:
Ավելի քան 1500 բնակիչ ունեցող Մեծ Թաղլարի համայնքային հաստատություններում աշխատում է շուրջ 100 մարդ: Մոտ 70 հոգու համար էլ եկամտի աղբյուր է պայմանագրային զինծառայությունը, ինչը, Վ. Դանիելյանի փոխանցմամբ, ներկա պահին մրցակցությունից դուրս է: «Էսօր բանակում պայմանագրային ծառայելն ընտանիքի կերակրելու ձեւ է»,- մտահոգ տոնով ասում է նա:
Մեծ Թաղլարի բնակչության հիմնական զբաղմունքը բուսաբուծությունն է, բանջարաբոստանային կուլտուրաների աճեցումը: Բնակավայրը շրջապատված է լեռներով ու անտառներով, ինչը բարենպաստ չէ անասնապահության համար: 70-80 հա տարածք ունեցող բնակավայրն ապահովված է ոռոգման ջրով, ինչն էլ կարեւոր գործոն է դարձել տնամերձ հողատարածքների մշակման համար: Գյուղի հողահանդակները 20-25 կմ հեռու են, եւ ճանապարհածախսի պատճառով դրանց մշակումը խնդիր է:
Վլադիկ Դանիելյանն ասում է, որ հողատարածությունների հեռու լինելն ու պատմական «Մետաքսի ճանապարհի» վրա գտնվելը նպաստել են, որ Մեծ Թաղլարում զարգանա արհեստագործությունը. դարբնությունն ու համետագործությունը (թամբի պատրաստում, փալանչիություն) կենդանի են մինչ օրս, ընդ որում՝ շրջակա գյուղերում, համայնքի ղեկավարի ասելով, համետագործներ չկան: Մինչեւ վերջերս նաեւ բրուտագործություն կար, սակայն գյուղի բրուտը մահացավ, շարունակող չկա, նաեւ կլայեկչագործությունն (արծնապատում, էմալապատում) ու գորգագործությունն էր զարգացած:
Այս պահին, երբ լուծված են գյուղ մտնող ճանապարհի ու ոռոգման ջրի հարցերը, կարեւորվում է մշակույթի տան, դպրոցի ու թանգարանի խնդիրը: Սրանք շենքեր ունեն, բայց բավական հին են, ու, օրինակ, 1970-ականների դպրոցը կարիք ունի ոչ թե պարբերական կոսմետիկ նորոգումների, այլ կապիտալ վերանորոգման: Նույնատիպ վիճակում է նաեւ թանգարանը, որտեղ պահվում են ոչ միայն հնագիտական իրեր, այլեւ Մեծ Թաղլարում ծնված ԽՍՀՄ հերոս, ավիացիայի մարշալ Արմենակ Խանփերյանցին (Սերգեյ Խուդյակով) ու թաղլարցի այլ զինվորականների նվիրված ցուցանշումներ: Հարցին, թե արդյոք այս խնդիրները ներկայացրել է Հադրութի շրջվարչակազմին ու կառավարությանը, գյուղապետ Դանիելյանը քմծիծաղով ասում է. «Ամեն տարի էլ ներկայացնում եմ հաշվետվության մեջ, այս տարի արդեն հայտարարել եմ, որ մշակույթի տուն չեմ ուզում, գուցե թասիբի ընկնեն, սարքեն»:
Հ.Գ. Մեծ Թաղլարի թանգարանի, էթնոկենտրոնի եւ տուրիզմի զարգացման հեռանկարների մասին կպատմենք առաջիկայում:

Metz Taghlar – Artsakh’s Village of Craftspeople on the Historic Silk Road
Reading the plaque commemorating prominent blacksmiths in the Artsakh village of Metz Taghlar, I ask why the name of the village is written in the form “Taghlar” and not “Tagher”?
I ask if “Taghlar” isn’t the old Turkish name of the village, using the plural suffix “lar”?
Village Mayor Vladik Danielyan immediately explodes – “Who said that this is the case?”
I respond that “Metz Tagher” is the official name of the village.
Danielyan retorts that my explanation is idiocy and that two “educated” types have distorted the name without understanding the word’s etymology.
He explains that the “lar” suffix has nothing to do with Turkish plural form, rather it’s the Armenian word for “wire” or “chain”.
It turns out that the village was founded on a number of neighborhoods, connected by bridges, located around some springs, giving the appearance of a chain. Thus “taghalar-taghlar”.
Metz Taghlar is the largest village in the Hadrout district of Artsakh.
According to December 2015 data, it has 1,516 residents. Mayor Danielyan says the population hasn’t changes much over the years. Not many people have left for greener pastures, he claims. Danielyan, who’s served as mayor since 1998, argues that people stay due to a love of the land. “My family will never move away. It’s an ideological matter,” he says.
Mayor Danielyan tells me that those wishing to move did so prior to 2000, and that it’s been their relatives and friends who have moved away since then – people who more or less know where they are going.
Demographical comparisons with the Soviet era paint another story.
In 1979, the village high school boasted an enrollment of 429. In 1984, that number dropped to 387. In 1988, the number was 355. After the Artsakh War of the early 1990s, only 285 students remained. 961 residents left the village between 1988 and 1994.
Today, some 230 students attend the village school. Around 65 children attend the village kindergarten.
Mayor Danielyan takes issue with the government’s policy of encouraging large families, arguing that marriages must be encouraged instead.
As it stands today, couples who have a fourth child receive a one-time award payment of one million AMD (US$2,100). Families with six or more children are allocated a house by the government.
Danielyan believes that rather than allocating funds to families with 5-6 children, such resources would be better spent to assist new couples in starting small businesses so that they could have a stable basis for growth.
100 of the village’s population of 1,500 work in various municipal-run enterprises. 70 residents are employed as contractual soldiers.
“Such military service is merely a way for families to make ends meet,” says a concerned Danielyan, who views such employment as somewhat unsustainable.
Most Metz Taghlar residents are engaged in small plot gardening. The village, surrounded as it is by forests and mountains, isn’t conducive for animal husbandry.
70-80 hectares of village lands are irrigated, thus making vegetable gardening possible. Municipal pasture lands are located 20-25 kilometers distant and road conditions make cultivating these areas problematic.
This problem, coupled with the fact that the village lies on the historic Silk Road, has pushed the development of crafts instead. Blacksmithing and related crafts remain alive today. Pottery making also flourished in the village until recently.
Given that the road leading to Metz Taghlar has been repaired and the irrigation water issue has been resolved, the priorities today are to renovate the buildings housing the cultural center, the school and the museum.
The school, for instance, built in the 1970s, desperately needs a complete overhaul rather than periodic cosmetic repair.
The same holds true for the village museum, which not only displays archeological items but exhibits dedicated to native son Marshall Armenak Khanperyants, a hero of the USSR, and other notable military figures.
When I asked Mayor Danielyan if he’s raised these issues with the regional government he grinned and said, “I present them every year with my report. This year, I’ve already announced that I don’t want a cultural center. Maybe, they’ll do the honorable thing and renovate it.”