Ստեփանավանի «Ալեա»-ն և «օրինական» շինարարությունը
Ստեփանավան քաղաքի «Ալեա» զբոսայգու անմիջական հարևանությամբ շինարարություն է ընթանում: Այն ձգվում է այգու ճեմուղու երկայնքով, մոտ 2-3 մետր է հեռու ստեփանավանցիների և զբոսաշրջիկների սիրելի զբոսանքի վայրից:
Քաղաքացիներին մտահոգում է Ստեփանավանի այցեքարտը համարվող տուրիստական այդ հատվածում կատարվող շինարարությունը, սակայն նրանք այդ առիթով իրենց բողոքի ձայնը չեն բարձրացնում: Դա «Ալեա»-ում և հարակից տարածքներում իրականացվող առաջին շինարարությունը չէ: Այդ մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց նաև քաղաքապետ Միքայել Ղարաքեշիշյանը:
Քաղաքապետը հավաստիացնում է, որ շինարարությունն օրինական թույլտվությամբ է արվում` չնայած դեռ չկա ցուցանակ շինհրապարակում, իսկ շինարարարությունը սկսվել է շինթույլտվությունը ստանալուց առաջ (շինարարությունը սկսվել էր դեռ մայիսին, մինչդեռ շինթույլտվությունը տրվել է հունիսի 3-ին): Չնայած այն հանգամանքին, որ շինհրապարակի պարսպի հարևանությամբ գտնվող 4 ծառերը օրեր առաջ անհետացել են, քաղաքապետը նշում է, որ այդ տարածքում շինարարություն իրականացնողները ծառեր չեն հատել ու չեն հատելու, քանի որ տարածքն ընտրել են հենց ծառերի առատության պատճառով: Շինարարներն ասում են, որ այդ ծառերը մինչև պարիսպը կառուցելն են ընկել քամուց:
Այս պահին շինարարական աշխատանքները պարսպից այն կողմ շարունակվում են. առանձնատան հիմքը գցվել է, առաջին հարկի շինարարությունն ընթացքի մեջ է:

“Законное” строительство в степанаванском парке
Рядом с парком в Степанаване ведется строительство. Работы осуществляются вдоль всей аллеи и в 2-3 метрах от любимого места прогулок степанаванцев и туристов. Жителей беспокоит, что строительство ведется в туристической части города, которая считается визитной карточкой Степанавана, но они не протестуют по этому поводу. Отметим, что это не первый случай строительства в парке. Об этом в беседе с Hetq.am сказал и мэр Степанавана Микаел Каракешишян. Он заверил, что работы ведутся на основании законного разрешения, хотя соответствующий информационный щит пока отсутствует. Между тем строительство началось до получения разрешения (строительные работы начались в мае, а разрешение было выдано 3 июня).
Несмотря на то, что несколько дней назад исчезли 4 дерева, росшие рядом с оградой вокруг стройплощадки, мэр отметил, что на данной территории строители не собираются рубить деревья, так как место выбрано именно из-за обилия зелени. По словам строителей, деревья упали от сильного ветра еще до того, как была построена ограда. На данный момент работы по другую сторону ограды продолжаются. Фундамент частного дома уже заложен. Сейчас возводится первый этаж.