«Հինգ սերունդ այստեղ ենք ապրել, բայց տունը վերցրին, տեղը շենք կառուցեցին ու փոխարենը ոչինչ չտվեցին»
Հունիսի 23-ին Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության աշխատակիցները քանդել են Երեւանի Աբովյան 5 փակուղի հասցեում գտնվող Զաքարյանների ընտանիքին պատկանող ապրուստի միակ միջոցը՝ ավտոլվացման եւ տեխսպասարկման կենտրոնը, թեեւ ըստ սեփականության վկայականի այդ ամենը պատկանում էր ընտանիքի անդամներին: Նույն օրը Զաքարյանները ոստիկանությունում հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել: Դեռեւս տարիներ առաջ էլ Զաքարյանները զրկվել էին նույն հասցեում գտնվող իրենց տնից եւ հողատարածքից: 70-ամյա Յուլյա Զաքարյանն այսօր ապրում է վարձով, կրտսեր որդին՝ նույնպես, իսկ ավագ որդին արտագաղթել է` չդիմանալով անարդարությանը:
Յուլյա Զաքարյան. «Միշտ հեռու ենք մնացել կեղտից, բայց կեղտը եկավ ու կպավ մեզ, քանի որ մենք կենտրոնում ենք ապրում»:
«Երբ շինարարությունը նոր էր սկսվում, մեզ խոստացան նորակառույց շենքում 4 բնակարան, 4 ավտոտնակ տալ: Հիմա անգամ մեկ բնակարան ստանալու հույս չկա»:
«Հինգ սերունդ այստեղ ենք ապրել, բայց տունը վերցրին, տեղը շենք կառուցեցին, ու փոխարենը ոչինչ չտվեցին: Հիմա էլ ավտոտնակները քանդեցին, որ այդ հատվածն էլ իրենցով անեն»:
«Եկան ու մի քանի րոպեում ամբողջը քանդեցին»:
«Որդիներս արվեստագետներ են, բայց այդ ավտոտնակներում ավտոտեխսպասարկման կետ էին բացել, մեքենաներ էին վերանորոգում, որ գումար աշխատեն»:
«Այստեղ նաեւ այլ մարդիկ էին աշխատում, ովքեր հիմա նույնպես մնացել են առանց ապրուստի միջոցի»:
«Մենք դարձանք մեր սեփականության գերին, որի վրա շատերի աչքն է, քանի որ այսօր գումար ունեցողները չեն հանդուրժի, որ կենտրոնում իրենցից բացի որեւէ մեկը տարածք ունենա»:
«Քանդեցին ավտոտնակները, ասելով, թե հատակագծի մեջ չկա, բայց չեն հասկանում, թե իրենց ասածն ինչ ծիծաղելի է, բոլոր փաստաթղթերը կան»:
«Եթե այդ ավտոտնակները չկային, այդ ինչի համար եմ 16 տարի անշարժ գույքի հարկ վճարել, այդ որտեղ են որդիներս իրենց ՍՊԸ-ն բացել»:
«Դատարանը ավտոտնակները քանդելու որոշումը կայացրել էր անցած տարվա ամռանը: Որոշման մեջ նշվում է, որ ավտոտնակը պետք է քանդել «անկախ որեւէ հանգամանքից»: Էլ ի՞նչ արդարության մասին խոսենք»:

“В этом доме жили пять поколений, но дом у нас отобрали, на его месте построили здание, а нам взамен ничего не дали…”
23 июня сотрудники Службы принудительного исполнения судебных актов снесли в Ереване моечную и пункт техобслуживания по адресу Абовяна,5, которые являлись единственным источником дохода семьи Закарянов и которые, согласно свидетельству о собственности, принадлежали членам семьи.
В тот же день Закаряны представили в полицию сообщение о преступлении. Несколько лет назад Закарянов лишили дома и земельного участка, которые находились по тому же адресу. Сегодня 70-летняя Юлия Закарян живет на съемной квартире, младший сын тоже, а старший, не выдержав несправедливости, уехал из страны.
Юлия Закарян: “Мы всегда старались держаться подальше от грязи, но грязь сама к нам прилипла, потому что мы живем в центре”.
“Когда строительство только началось, нам пообещали выделить в новостройке 4 квартиры и 4 гаража. Сейчас мы не надеемся получить даже одну квартиру”.
“Здесь жили пять поколений, но дом у нас отобрали, на его месте построили здание, а нам взамен ничего не дали. Теперь уже гаражи снесли, чтобы присвоить и эту территорию”.
“Пришли и снесли за несколько минут”.
“Мои сыновья занимаются искусством, а в этих гаражах они открыли пункт техобслуживания, ремонтировали машины, чтобы немного заработать”.
“Здесь работали и другие люди, которые тоже остались без средств к существованию”.
“Мы стали жертвами своей собственности, на которую многие положили глаз. Сегодня те, у кого есть деньги, не выносят, чтобы в центре, кроме них, еще кто-то имел территорию”.
“Гаражи снесли, заявив, что в проекте их нет, но они сами не понимают всю смехотворность этих слов. У нас есть все документы”.
“Если этих гаражей не было, за что тогда я 16 лет платила налог на недвижимость? Где мои сыновья открыли свое ООО?”
“Решение о сносе гаражей суд принял летом прошлого года. В решении указывалось, что гараж должен быть снесен “независимо от любых обстоятельств”. О какой справедливости может идти речь…”