Բաց նամակ Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակին
Բնապահպանները բաց նամակ են հղել Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակին։ Ստորեւ ներկայացնում ենք նամակը․
Ի պատասխան Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակից ստացած հրավերների՝ մասնակցելու ս.թ. հունիսի 28-ին Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանում կայանալիք՝ «Հանքարդյունաբերության ոլորտում շրջակա միջավայրի կառավարման փաստաթղթի նախագծի քննարկմանը» նվիրված աշխատաժողովին, հայտնում ենք, որ մերժում ենք մասնակցել այդ աշխատաժողովին մի շարք սկզբունքային հակասությունների պատճառներով.
- Համաշխարհային բանկի գաղափարախոսությունը աճի վրա հիմնված տնտեսությունն է. Հայաստանում հանքարդյունաբերության կազմակերպումը նույնպես բանկի կողմից դիտարկվում է այս համատեքստում: Տնտեսական աճի մասին հորջորջումները ոչինչ են, եթե չի տրվում պարզ մի հարց՝ աճ հանուն ո՞ւմ և հանունի ինչի՞։ Այս հարցադրման անկեղծ պատասխանները հանգեցնում են տնտեսական աճի գաղափարախոսության տապալման։ Հայաստանի և միջազգային փորձից հայտնի է՝ տնտեսական աճի վրա հիմնված գործունեությունն արդեն իսկ հանգեցրել է այնպիսի աղետալի հետևանքների, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը և հարուստների ու աղքատների միջև աճող անհավասարությանը (ինչպես մարդկանց, այնպես էլ երկրների, տարածաշրջանների): Բանկի այս մոտեցումն արհամարհում է հարստության արդար վերաբաշխումը, խթանում է հանրային ոլորտի մասնավորեցնումը և իր վարկային սխեմաներով «հավերժական» պարտքի մեջ է թաղում աշխարհի տասնյակ երկրների՝ միաժամանակ, անվարան կերպով համագործակցելով ակնհայտորեն բռնատիրական և սեփական ժողովուրդներին ուծացրած կառավարությունների հետ կամ սատարելով նրանց: Այնպիսի իրավիճակում, երբ Հայաստանի ժողովրդի պարզ կամարտահայտումը 2015թ. սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ բռնությամբ ու ընտրակեղծիքներով ճնշվեց և հանրաքվեն լայնորեն գնահատվեց որպես ոչ լեգիտիմ, այսինքն՝ երբ Հայաստանի ժողովուրդը զրկված է իրացնել որոշումների կայացման իրավունքը, Համաշխարհային բանկը շարունակում է ոչ լեգիտիմ համարվող բոլոր օրենսդրական գործողությունները գնահատել «մեկ քայլ առաջ», ինչպիսին 2011թ. ՀՀ Ընդերքի մասին օրենքի մշակման ու ընդունման՝ չափազանց հապշտապ կազմակերպված գործընթացն էր։
- Մենք չենք հավատում, որ ընտրության հնարավորությունը սահմանափակվում է «չարյաց փոքրագույններով»՝ հանք կամ գործազրկություն, աճի վրա հիմնված տնտեսություն կամ աղքատություն: Մենք տեսնում ենք իրական այլընտրանքներ, որոնց Համաշխարհային բանկն իր նեոլիբերալ քաղաքական հավատամքի բերումով ոչ միայն չի խթանում, այլև խանգարում է դրանց ձևակերպվել ու կյանքի կոչվել: Համաշխարհային բանկը ոչ միայն ակնհայտորեն սատարել է Ջերմուկի հարակից տարածքներում Ամուլսարի ավերիչ հանքարդյունաբերական ծրագիրը, այլև իր խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի անմիջական բաժնետիրական շահերն է պաշտպանել Լիդիան ինթերնեշընըլ օֆշորային ընկերությունում։ Մենք մերժում ենք «առաջին աշխարհի» երկրներին հումք մատակարարող կցորդ մնալու ապագան և վե՛րջ:
- Մենք պնդում ենք, որ «պատասխանատու հանքարդյունաբերությունը» միֆ է, քանի որ հանրային վերահսկողության բացակայության, մասնավորի գերիշխանության պաշտպանության, վերահսկող օրենքների և նորմատիվների թուլացման, աշխատավորների շահերը պաշտպանող կառույցների և տեսչությունների վերացման, բնապահպանական նորմատիվների բացակայության կամ ձևական լինելու պարագայում բացի մասնավոր ընկերություններից և նրանց ֆինանսավորողներից, մնացած բոլորը պարտվում են, մնացած բոլորի հետ էլ քայքայվում է բնությունը: Հայաստանում բազմիցս հանրությունը պահանջել է կառավարությունից տեսչություն իրականացնել ապօրինաբար շահագործվող Թեղուտի հանքավայրում, բոլոր պահանջները մերժվել են՝ «տնտեսվարողին անհարկի չխանգարելու» պատճառաբանությամբ։ Անգամ Կանադայում, որտեղ, կարելի է ասել, օրենքները գերակայում են, որտեղ ընկերությունները գործում են ոչ թե իրենց «պատասխանատվությունից» ելնելով, այլ՝ օրենսդրական պարտավորություններից, այսօր Ալբերտա նահանգի բազմաթիվ հանքավայրեր պարզապես ցասում են առաջացնում և՛ տեղացիների մոտ, և՛ ահռելի վնասներ են հասցնում բնությանը: Մեզ կարիք չկա համոզելու, որ մեզ նման երկրում, ուր օրենքները հարմարեցվում են հանքային և էներգետիկ ծրագրերին, որտեղ աշխատանքային և բնապահպանական նորմատիվները հասցվում են գրեթե զրոյի, կարող է լինել պատասխանատու հանքարդյունաբերություն:
- Բավականաչափ հետազոտություններ ու մասնագիտկան փաստարկներ հաստատում են, որ հանքարդյունաբերությունը Հայաստանում խիստ բացասական ազդեցություն է ունենում մարդկանց առողջության, բնական միջավայրի, տնտեսության բազմաճյուղ զարգացման հնարավորության վրա և այլն: Հայաստանի Հանրապետության 29.7 հազար քկմ տարածքում արդեն իսկ տրված են 460 հանքարդյունաբերական լիցենզիաներ, որոնցից 27-ը՝ մետաղական հանքերի համար. ևս 85-ը հետազոտման տարբեր փուլերում են: Արդյունքում՝ 23 բաց կամ փակ պոչամբարներում ունենք արդեն 800 միլիոն տոննա թունավոր թափոններ՝ հագեցած ծանր մետաղներով և այլ վտանգավոր գոյացություններով: Իսկ այն պնդումը, թե հանքերն աշխատատեղեր են ստեղծում կամ նպաստում են համայնքների բարեկեցությանը՝ առասպել են. 2013թ. տվյալներով ՀՀ հանքերում աշխատում է ընդամենը 9400 մարդ, որը ՀՀ աշխատունակ բնակչության 0.8%-ն է կազմում: Իսկ Համախառն ներքին արդյունքում (ՀՆԱ) հանքերի ներդրումը հասնում է 3-4 %-ի, պետբյուջեի մուտքերի գծով հանքարդյունաբերությունն ապահովում է բյուջեի ընդամենը 3%-ը. ընդ որում դրա մեծագույն մասը ստացվում է ընդամենը մեկ խոշոր հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունից: Հանքերին կից համայնքների բնակչությունը տառապում է մահացու ծանր հիվանդություններով. նրանք չունեն, օրինակ, գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու հնարավորություն, նրանց տներն ու հողամասերն արժեզրկված են: Մեր դիրքորոշումը հստակ է՝ այլևս ոչ մի նոր հանք, այդ թվում՝ Ամուլսարի հանքը, Հայաստանում չպետք է բացվի, իսկ եղածների մի մասն էլ պիտի փորձաքննություն անցնի և փակվի:
- Մեզ ուղղված հրավերում նշվում է, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերը, այդ թվում՝ նաև քաղաքացիական հասարակությունը, պետք է ամբողջական պատասխանատվություն կրեն այս ոլորտի համար: Սակայն առաջին անգամը չէ, որ Հայաստանում փորձ է կատարվում գործադրել Համաշխահային բանկի «մասնակցային գործընթացները». դրանք նաև 2000-ականների սկզբին օգտագործվել են Աղքատության հաղթահարման ռազմավարական ծրագրի մշակման գործընթացում և տապալվել, քանի որ ձևականորեն ապահովում են որոշ «լոյալ» կազմակերպությունների մասնակցությունը կամ ներկայությունը, իսկ սկզբունքային ընդդիմությունը կա՛մ մարգինալացվում է, կա՛մ էլ գործընթացներից դուրս մնում: Միևնույն ժամանակ, հասարակական կազմակերպությունների կամ քաղաքացիական այլ կառույցների ներկայությունը (հիմնականում ձևական) օգտագործվում է՝ հաստատելու համար, որ գործընթացը մասնակցային է եղել և բոլոր շահագրգիռ կողմերը ձայն բարձրացնելու կամ որոշումների կայացմանը մասնակցելու հնարավորություն են ունեցել: Մինչդեռ նման պնդումը կեղծիք է, և սկզբունքային ընդդիմության կողմից որոշումների կայացման վրա ազդելու մեխանիզմները բացակայում են: Հարկ չկա հիշեցնելու, թե ինչպես Համաշխարհային բանկի հովանու ներքո ստեղծված «մասնակցային» աշխատախումբը մշակեց բնապահպանական փորձաքննության մասին նոր օրենք, որը, սակայն Ազգային ժողովում նենգափոխվեց և ներկայացվեց ոչ աշխատանքային տեսքով և անցկացվեց ընդամենը մեկ օրում։ Այդ մասին Համաշխարհային բանկը աշխատանքային խմբի անդամներից ստացավ նամակներ, որ գործընթացը լեգիտիմ չէր, սակայն չգիտես ինչու՝ ոչ լեգիտիմ գործընթացներին չմասնակցող քաղաքացիները պիտակվում են որպես «անհամագործակցող»։ Նման ձախողումները միայն հայաստանյան երևույթ չեն. «երրորդ աշխարհի» շատ երկրների ակտիվ քաղաքացիներն ու գործիչները նմանատիպ քննադատություններով են հանդես եկել:
Ցավում ենք, որ աշխատաժողովին հրավիրվածներն իրենց գործունեությամբ վերահաստատում և աջակցում են հետադիմական, Հայաստանի ներկայիս և ապագա սերունդների շահերը ոտնահարող, միջազգային կապիտալը գերակա հռչակած գործընթացներին: Մաղթում ենք ձեզ սուրճի համեղ ընդմիջում, իսկ մենք կոֆերանսային գործընթացներից դուրս այլ հարթակներում կաշխատենք բնության և հանրության շահերի պաշտպանության համար:
Նշյալ աշխատաժողովին հրավեր ստացած մի շարք բնապահպաններ, ակտիվ քաղաքացիներ, Համահայկական բնապահպանական ճակատ (ՀԲՃ) քաղաքացիական նախաձեռնություն

To the Yerevan Office of the World Bank: No More New Mines in Armenia
In response to the World Bank Yerevan office’s invitation to participate in a workshop to discussthe draft note on “Environmental Governance in Mining Sector”, we would like to state that we refuse to participate in the workshop due to a number of fundamental contradictions:
- The World Bank propagates an ideology of growth-based economy. Mining in Armenia is also viewed by the bank in this context. However, promotion of economic growth is nothing if no answers are given to simple questionsas to “growth for whom and for which purposes?” Honest responses to these questions lead to the failure of the growth-based ideology. Both Armenia’s and world experience show that growth-based economic activities have lead to such disastrous consequences as climate change and perpetual inequality between the poor and the rich (both between people, as well as countries and regions). This ideology of the bank ignores fair distribution of wealth, promotes privatization of the public sphere and submerges dozens of countries in the world in “eternal” debt through its lending schemes. This process is often accompanied by unequivocal cooperation with or support to explicitly dictatorial governments who have usurped the power of their own nations. In a situation when the Armenian people’s will was brutally suppressed during the 2015 constitutional reforms and the electoral fraud was widely recognized as leading to illegitimacy of the official referendum results, and thusthe people of Armenia are deprived of their right to participate in governance and decision-making, the World Bank continues to evaluate all illegitimate legislative procedures as “one step forward”. One such example has been the Mining Code hastily adopted in 2011.
- We do not believe that our choices are limited to “the lesser of the evils” – mining or unemployment, growth-based economy or poverty. We clearly see alternatives which the World Bank hinders to be pursued due to its neoliberalpolitics. The World Bank has not only overtly supported the disastrous Amulsar mining project near Jermuk health resort, but has directly defended the equity shareholder rights of its member IFC in the offshore-registered Lydian International company to whom this mine is commissioned to. We defy the fate of being a mineral resource adjunct to the “first world”!
- We claim that “responsible mining” is a myth, as in the absence of public control, protection of the hegemony of the private sector, weakening of overseeing laws and regulations, elimination of institutions that defend the rights of workers, absence of environmental regulations or their fictive nature, only the private companies and their donors benefit, while all the rest are losingand the environmentgets damaged. The society has in numerous cases demanded from the Armenian government to conduct inspections in the illegally operating Teghut mine, however all these demands were rejected under the pretence of “not hindering the business sector unduly”. Even in Canada, where the companies operate not simply based on their good will and “responsibility” but based on their obligation to comply with regulations, many mines in the state of Alberta have raised the indignation of the locals and have immensely damaged the nature. You do not need to persuade us that in countries like ours, where laws are being adjusted to extractive and energy projects, where labour and environmental regulations are almost nullified, “responsible mining” can work.
- There is more than ample professional research in Armenia that mining has negative impact on people’s health, the environment, potential for other sectors of the economy to develop. On the 29.7 square km of the Republic of Armenia, there are already 460 mining concessions, of which 27 are metal mines, another 85 are in exploration. As a result, we have 23 open or semi-open tailing dumps, more than 800 million tons of mining waste full of heavy metals and hazardous substances. The claims that mines create jobs or contribute to the well-being of communities, are a myth: as of 2013 data, only 9400 persons work in the mining sector of Armenia which is 0.8% of Armenia’s workforce, mining accounts for only 3-4 % of the GDP, only 3% of the state budget’s revenues, wherein the majority of the revenues are received from only 1 large mining company. The communities near these mines suffer from lethal illnesses, they do not have any opportunity to pursue other economic activities, for example, agriculture, they are deprived of their lands, their properties are worthless. Our position is clear – no more new mines in this country, including the Amulsar gold mine; all the existing ones need to be inspected and some of them need to be closed.
- In the invitation directed to us it is mentioned that all the stakeholders, including the civil society, need to bear full responsibility for this sector. This is not the first time that the World Bank is attempting to orchestrate “participatory processes”. We have been witnesses to these processes in early 2000s when the drafting of the Poverty Reduction Strategic Paper was taking place, which however failed, as it only ensured the fictive participation of a number of “pocket” civil society organizations, whereas those with fundamental opposition were either excluded or marginalized. At the same time,(mostly fictive) presence of NGOs or other civic institutions is abused in order to justify the “participatory” nature of these processes and that all the stakeholders had an opportunity to raise their points. However, this is a fraudulent claim, as in reality those with fundamental opposition have no mechanisms to affect decision-making. There is no need to remind how the World Bank-supported “participatory” working group in charge of drafting an environmental expertise draft law was deceived when its draft law entered the Parliament and was maliciously modified and adopted within just 1 day, without public hearings. The World Bank received letters from the working group members stating that this process was illegitimate. It is unclear as to why after so many failures persons that reject such illegitimate processes continue to be labelled as “uncooperative”. These failures are not peculiar to Armenia only assimilar criticism is raised in many parts of the “third world”.
It is unfortunate that those invited to the workshop with their activities reaffirm and support processes that are inherently regressive, are detrimental to the interests of Armenia’s current and future generations and are proclaimed in defence of international capital.
We wish you a nice coffee break, while we will strive to defend the rights of nature and population in platforms outside similar “conferences”.