Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը դատավորին մեղադրեց ՌԴ շահերը պաշտպանելու մեջ
Պերմյակովի գործով դատական նիստը մեկամսյա ընդմիջումից հետո շարունակվեց տուժողների իրավահաջորդների ու նրանց ներկայացուցիչների համար «սառը ցնցուղի» էֆեկտով: Բանն այն է, որ մայիսի 27-ին կայացած նիստի ժամանակ Ավետիսյանների սպանության գործով ներգրավված փաստաբան Արամազդ Կիվիրյանը ներկայացրել էր քաղաքացիական հայցը եւ միջնորդել տուժողների իրավահաջորդներ Լուսինե Ավետիսյանին, Անահիտ Կոշտոյանին, Նարինե եւ Անդրանիկ Պողոսյաններին քաղհայցվոր ճանաչելու որոշում կայացնել, իսկ քաղաքացիական պատասխանող ճանաչել ՌԴ-ին:
Ավետիսյանների ընտանիքի սպանված յուրաքանչյուր չափահաս անդամի համար փաստաբանը պահանջել էր 50 հազար եվրո, իսկ անչափահասներից յուրաքանչյուրի համար՝ 100 հազար եվրո փոխհատուցում: Քաղհայցը թարգմանվելու եւ ուղարկվելու էր պատասխանող կողմին՝ ՌԴ համապատասխան կառույցներին, որի համար էլ դատարանը մեկ ամիս ժամանակ էր պահանջել՝ միաժամանակ վարույթ ընդունելով ներկայացված հայցը:
Այս դատական նիստին սպասվում էր, որ դատավոր Հարություն Մովսեսյանը հրապարակելու է պատասխանող կողմի՝ ՌԴ-ից ստացված պատասխանը: Սակայն նիստը սկսելուն պես դատավորը կողմերին ներկայացրեց մի որոշում, որով մերժում է մայիսի 27-ին տուժող կողմի ներկայացուցիչների կողմից ներկայացված քաղաքացիական հայցը՝ նշելով, որ այն չի կարող քննվել ՀՀ դատարանում, քանի որ չի համապատասխանում ՀՀ քրեական օրենսգրքի պահանջներին:
«Ակնհայտ է որ այս ընթացքում ճնշումներ են եղել ձեր նկատմամբ եւ դուք ակնհայտորեն կաշկանդված եք՝ գտնվելով ռազմաբազայում: Հենց հիմա դուք հիմնավորեցիք, որ Ռուսաստանի Դաշնության շահերն եք պաշտպանում»,-հայտարարեց տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Լուսինե Սահակյանը:
Փաստանաբանը միջնորդեց մեկ շաբաթ ժամանակ տրամադրել պատասխան միջնորդությամբ հանդես գալու համար: Արդեն լրագրողների հետ առանձնազրույցում նա հստակեցրեց, որ նման որոշում դատարանը չէր կարող կայացնել, քանի որ քաղաքացիական հայցն արդեն իսկ ընդունել էր, եւ սա ապօրինի որոշում է: Եթե հաշվի առնենք նաեւ այն հանգամանք, որ դատավորը նշում է, թե հրապարակվող որոշումը կայացրել է մայիսի 27-ին:
«Նա իրավունք չուներ նման որոշում գրելու, եթե պիտի նման որոշում կայացվեր, ուրեմն չպիտի նախորդ նիստի ժամանակ ներկայացված քաղհայցն ընդուներ,-նկատեց Լուսինե Սահակյանը,-այս որոշումն էլ պետք է կայացվեր խորհրդակցական սենյակում, ոչ թե դատարանից դուրս: Ակնհայտ է, որ հերթական անգամ Հայաստանի Հանրապետությունն, ի դեմս դատարանի, ապացուցեց, որ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ իրենք ոչ մի գործողություն չեն կարող կատարել»:
Փաստաբանը շեշտեց, որ քաղհայցը ներկայացվել է օրենքի շրջանակներում՝ այլապես դատավորն այն վարույթ չէր ընդունի: Լուսինե Սահակյանը նշեց նաեւ, որ հայցը ՀՀ դատարանում պատշաճ կերպով քննության չառնելու դեպքում իրենք Եվրոպական դատարան դիմելիս գանգատ կներկայացնեն ոչ միայն ՌԴ-ի, այլեւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ: Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչները պատրաստվում են հաջորդ դատական նիստին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնել դատավոր Հարություն Մովսեսյանին:

Адвокат Лусине Саакян обвинила судью в защите интересов РФ
После месячного перерыва продолжилось судебное заседание по делу Пермякова, которое стало “холодным душем” для правопреемников потерпевших и их представителей. Дело в том, что на судебном заседании 27 мая адвокат по делу об убийстве семьи Аветисянов Арамазд Кивирян подал гражданский иск и ходатайство о признании правопреемников потерпевших Лусине Аветисян, Анаит Коштоян, Нарине и Андраника Погосянов гражданскими истцами, а гражданским ответчиком – Российскую Федерацию.
За каждого убитого совершеннолетнего члена семьи Аветисянов адвокат потребовал компенсацию в размере 50 тысяч евро, а за каждого несовершеннолетнего – 100 тысяч евро. Гражданский иск должен был быть переведен и отправлен отвечающей стороне – соответствующим структурам РФ. Для этого суд потребовал месячный срок и вместе с тем принял иск в производство.
Ожидалось, что на этом судебном заседании судья Арутюн Мовсесян обнародует ответ российской стороны. Однако сразу после начала заседания судья представил сторонам решение, которым поданный 27 мая гражданский иск был отклонен. Судья заявил, что иск не может быть рассмотрен в суде Республики Армения, поскольку не соответствует требованиям Уголовного кодекса РА.
“Очевидно, что за это время на Вас было оказано давление, и Вы, находясь на военной базе, явно скованы. Вы сейчас обосновали, что защищаете интересы Российской Федерации”,- подчеркнула представитель правопреемников потерпевших Лусине Саакян.
Адвокат ходатайствовала предоставить ей недельный срок для подачит ответного ходатайства. Уже в ходе беседы с журналистами Л.Саакян пояснила, что суд не мог принять подобное решение, поскольку ранее уже принял в производство гражданский иск. Это незаконное решение, отметила адвокат. Следует учесть и то обстоятельство, что обнародованное решение было принято 27 мая.
“Он не имел права принимать такое решение. Если же он должен был принять именно это решение, значит, на предыдущем заседании не должен был принять гражданский иск,- сказала адвокат. – Это решение тоже следовало принять в совещательной комнате, а не за пределами суда. Очевидно, что Республика Армения в лице суда в очередной раз доказала, что не может предпринимать какие-либо действия против Российской Федерации”.
Лусине Саакян подчеркнула, что гражданский иск был представлен в рамках закона, в противном случае судья не принял бы его в производство. Если иск не будет надлежащим образом рассмотрен в суде Республики Армения, то потерпевшая сторона обратится в Европейский суд с жалобой не только на РФ, но и на Армению, заявила адвокат Саакян. Правопреемники потерпевших намерены на следующем судебном заседании представить судье Арутюну Мовсесяну ходатайство о его самоотводе.