Ինչպես չխոսել Իսրայելի ու Հայաստանի մասին
Սրանք էին այն հարցերը, որոնք քննարկման էին դրված հունիսի 27-ին Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանում (ՀԱՀ) կազմակերպված մասնագիտական քննարկմանը՝ «Զուգահեռներ Հայաստանի ու Իսրայելի միջև․ մտորումներ հայաստանյան ընթացիկ դիսկուրսի շուրջ»։
Որպես ամերիկահայ, ով նախկինում աշխատել է Իսրայելում և ներկայում բնակվում է Հայաստանում և պատրաստվում է վերադառնալ Իսրայել ուսանելու նպատակով, ես հիշյալ հարցերին ունեմ իմ անվարան պատասխանը՝ միանշանակ ո՛չ։
Հայաստանի համար Իսրայելին նմանվելը ոչ միայն խելացի չի լինի, այլ պարզապես՝ անհնարին։ Հարցին այլ կերպ են անդրադառնում հայաստանյան զանգվածային լրատվամիջոցները, որոնք գրում են, որ նման մոտեցումը հիանալի կլիներ։ Այս մտքին համամիտ էին նաև քննարկմանը մասնակցող հայաստանյան ակադեմիական ոլորտի ներկայացուցիչները։
Ինձ թվում է, սակայն, որ եթե ակադեմիական պատերից են հնչում այնպիսի անհիմն և թյուր ուղերձներ, ինչպես ԶԼՄներից, ապա ակադեմիական ոլորտն իր աշխատանքը լավ չի կատարում։ Մասնագիտական քննարկման չորս մասնակիցներից երկուսը Հայաստանի գիտական և համալսարանական ոլորտից էին՝ Ալվինա Հովհաննիսյան՝ Երևանի պետական համալսարանի դասախոս և Հարություն Մարության՝ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտաշխատող և ԵՊՀ դասախոս։
Քննարկման մյուս երկու մասնակիցները ամերիկահայեր էին՝ Մարգար Մելքոնյանը՝ Կալիֆորնիայում ապրող գրող և դասախոս, և Նենսի Գրիգորյանը՝ Նյու Յորքում ապրող գրող և ակտիվիստ։ Նրանք քննարկմանը մասնակցում էին վիդեո֊կամուրջի միջոցով։ Քննարկման ընթացքում Մարգար Մելքոնյանն ու Նենսի Գրիգորյանը ցուցադրում էին իրենց բազմակողմանիորեն տեղեկացված մոտեցումը, որ Իսրայելը Հայաստանի համար իրատեսական մոդել չի կարող լինել, մինչդեռ մյուս երկու խոսնակներից ելույթներից պարզ էր, որ նրանք այնքան էլ տեղյակ չեն իրավիճակին և անտեսում են երկու ազգերի միջև գոյություն ունեցող հիմնարար տարբերությունները։
ՀԱՀ-ից ես և շատերը դուրս եկանք հիասթափված․ մեզ համար անսպասելի էր, որ մասնագիտական քննարկման մասնակցող դասախոսներ Մարությանն ու Հովհաննիսյանը կարող են այդքան թերտեղեկացված լինել և ում փաստարկները կարող են այդքան թույլ լինել։ Հիասթափեցնող էր նաև, թե ինչպես էր քննարկումը վարում ՀԱՀ դասախոս Գրիգոր Արեշյանը, ով կարծում էր, թե ինքն էլ խոսնակներից մեկն է («Այս քննարկմանը մասնակցողներից միայն ես եմ պատմաբան»)։
Ուրիշները զայրացած էին, որ ստիպված են լսել Պաղեստինի մասին․ կարծես՝ հնարավոր է Իսրայելն ընկալել առանց Պաղեստինին անդրադառնալու։ Նրանք հավանաբար կցանկանային, որ ամերիկահայ խոսնակներն իրենց բերանները չբացեին և չմերկացնեին ոմանց առասպելային պատրանքները, թե Հայաստանը երբեէ կարող է «դառնալ Իսրայելի պես պետություն»։ Քննարկմանն առաջինը ելույթ ունեցավ Մարգար Մելքոնյանը, ով մատնանշեց երկու փոխկապակցված նկատառում, որոնք ցույց են տալիս, թե որքան աբսուրդային է առաջարկել Հայաստանին նմանվել Իսրայելին։
Նախ, ի տարբերություն Հայաստանի, Իսրայելը գաղութարար նորաբնակների պետություն է։ Հայաստանում գտնվողները, որոնք հիանում են Իսրայելի համախմբվածությամբ և համեմատական կայունությամբ «անտեսում են այն փաստը, որ դա մասամբ պայմանավորված է Իսրայելում գործող համակարգային ապարտեիդով»։
Երկրորդ, Իսրայելը «մեծապես ռազմականացված կայազորային պետություն» է, մինչդեռ նրանով հիացող հայերը այն ընկալում են որպես ինքնապավինման մոդել։ «Դժվար կլինի աշխարհում գտնել ավելի կախյալ պետություն, քան Իսրայելն է», պնդեց Մելքոնյանը՝ բացատրելով, որ Իսրայելը կախված է ԱՄՆ հարկատուների հաշվին ամեն տարի Իսրայել փոխանցվող միլիարդավոր դոլարներից, տեխնոլոգիաների տրանսֆերներից, մաքսային արտոնություններից, դիվանագիտական պաշտպանությունից։
Մելքոնյանը դրական էր գնահատում, որ Հայաստանը երբեք չի կարող գործել որպես կայազորային պետություն՝ հիմնականում իր տեղադիրքի և տնտեսական վիճակի պատճառով։ «Ամբողջովին անիրագործելի նպատակների ջատագորվումը կարող է խիստ վտանգավոր լինել փոքր, աղքատացած պետության համար, ինչպիսին Հայաստանն է», եզրակացրեց Մելքոնյանը։ «Ակնածանքը մի վարչակարգի նկատմամբ, որը մեծապես ասոցացվում է համընդհանուր անարդարության հետ, վնաս է մեր դիվանագիտությանը, վնաս է մեզ ամենաշատը սատարող հարևանների հետ հարաբերություններին և ընդհանրապես՝ հայկական դիվանագիտության հռչակված նպատակներին»։ Քննարկմանը մասնակցող պարոն Մարությանի հարցը խոսնակին (եթե այն հռետորական չէր, իհարկե) մատնեց Իսրայելի մասին նրա սահմանափակ տեղեկացվածությունը։
Հարցն այսպիսին էր․ «Իսրայել պետությունում մեր օրերում կա՞ն ռասիստական օրենքներ»։ Պատասխանեց Նենսի Գրիգորյանը՝ հղում կատարելով մի կազմակերպության կայքի («Ադալահ», Իսրայելի արաբ փոքրամասնության իրավունքների իրավական կենտրոն), որտեղ կարելի է ծանոթանալ ավելի քան 50 իսրայելական խտրական օրենքների մասին տվյալների բազայի, որոնք ի միջի այլոց՝ տարածվում են նաև Իսրայելում բնակվող հայերի վրա։
Պարոն Մարությանի անտեղյակությունն ավելի ցցուն դարձավ հենց իր ելույթի ժամանակ, որը վերաբերում էր հայ և հրեա ինքնությունների կառուցվածքներում ցեղասպանության հիշատակի վրա։ Համեմատելով Իսրայելի պետական՝ «Հոլոքսթի և հերոսականության հիշատակի օրը» Հայաստանի «Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա» հետ՝ նա փորձեց պնդել, որ հրեաների հավաքական հիշատակում զոհ լինելն ավելի քիչ է շեշտադրված, ուստի դրանից ելնելով՝ Հայաստանում լավ կլինի հիշատակի օրը վերանվանել և կիզակետում պահել ցեղասպանության ժամանակ տեղի ունեցած դիմադրությունը։ Իրականում, Իսրայելում այդ օրը խոսակցական լեզվում կոչվում է Յոմ ՀաՇոահ՝ Հոլոքոսթի հիշատակի օր։
Իսրայելում ապրած երկու տարիների ընթացքում այս օրը չեմ հիշում, որ նշվի հերոսների մասին հատուկ հիշատակումներով (ի տարբերություն Հայաստանում Մուսա լեռան դիմադրությունն ամեն տարի շուքով նշող տոնակատարության)։
Մարությանն անտանելիության աստիճանի անտեղյակ էր, թե ինչ շահութաբեր ոլորտի է վերածվել Հոլոքոսթը, ինչպես է դրա իսկական հիշատակը շահագործվում՝ հանուն Իսրայելի քաղաքական շահերի։ Որպես ապացույց՝ կարելի է պարզապես ուսումնասիրել վարչապետ Նեթանյահուի ելույթները հիշատակի այդ օրը։ Օրինակ՝ 2013թ․ նա ասում էր․ «Հրեաների նկատմամբ մահաբեր ատելությունն աշխարհում չի վերացել, այն պարզապես փոխակերպվել է հրեական պետության նկատմամբ մահաբեր ատելության»։ Այս ուղերձը նա շարունակաբար կրկնել է նաև 2014թ․, ինչպես նաև հաջորդ տարի։
Ամեն դեպքում՝ քննարկման ամենահիասթափեցնող մասնակիցը երբայագետ Ալվինա Հովհաննիսյանն էր (նկարում)։ Երբ լսեցի, որ նա որոշ ժամանակ է անցկացրել Իսրայելում և պատրաստվում է խոսել իբրև «ականատես», հույս ունի արժեքավոր մտքեր լսել։ Ցավոք․․․
Նրա ասածներից ամենախնդրահարույցը, սակայն, այն պնդումն էր, թե «Իսրայելն իրականում ռազմականացված չէ» , փոխարենը՝ նրանց բանակը «սոցիալականացված է» , ինտեգրված հասարակությանը և կրթական ծրագրերին։ «Բանակը հասարակությունից մեկուսացված չէ․․․ Մենք նրանց [զինվորներին] ամենուր տեսնում ենք», հիշեց Հովհաննիսյանը։
Ես հարց ունեմ․ գաղափար ունի՞ արդյոք եբրայագետը, թե «ռազմականացումն» ընդհանրապես ինչ է նշանակում։ Թույլ տվեք՝ ինքս գուգլով որոնման արդյունքներից մեկը ներկայացնեմ՝ «ռազմականացումը գործընթաց է, որի միջոցով հասարակությունն ինքն իրեն կազմակերպում է ռազմական բախման և բռնության»։
Ելույթից հետո Գրիգորյանը Հովհաննիսյանին հարցրեց, թե արդյո՞ք տեղյակ է, թե ինչպիսի խտրականության է բախվում Երուսաղեմի հայկական թաղամասի (մաղվող) հայ բնակչությունը։ Հովհաննիսյանը պատասխանեց՝ հավասարեցնելով սիոնիզմով պայմանավորված խտրականությունը, այսինքն՝ ռասիզմը, Հայաստանում դասակարգային շահագործմամբ պայմանավորված խնդիրներին։
Այս հարցի կապակցությամբ լսարանում մի կին խոսեց, որ ինքն էլ խտրական վերաբերմունքի է ենթարկվում կարճ շրջազգեստ հագնելով (կարծես՝ ապարտեիդ ամենուր կարող է տեղի ունենալ), այնուհետև հարցրեց, թե արդյո՞ք Հայաստանը կարող է Իսրայելից դասեր քաղել, օրինակ՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հարցում։Հովհաննիսյանն այս անգամ նույնպես դրսևորեց ակնհայտ տգիտություն՝ նշելով, թե իր «ընդհանուր տպավորությունն է», որ «Իսրայելում կոռուպցիա չկա» կամ «ավելի քիչ քանակության է կոռուպցիան»։
Սրան անմիջապես արձագանքեց Գրիգորյանը՝ հիշեցնելով, որ վերջերս սկանալային աղմուկ բարձրացրած հարցերից է վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի կնոջ՝ Սարա Նեթանյահուի կողմից պետական միջոցները յուրացնելու կոռուպցիոն բացահայտումը, որն Իսրայելում բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կապված աղմկալից կոռուպցիոն գործերից մեկն է միայն։
Քննարկման վերջին խոսնակը Նենսի Գրիգորյանն էր, ով հենց սկզբից նշեց, որ իսրայելական կառավարության քաղաքականությունը քննադատելը չի կարող հակասեմիթականություն համարվել։ Նա ներկայացրեց իր «Նամակ Պաղեստինին՝ հայկական ասացվածքներով» բանաստեղծությունը և խոսեց, թե որպես Միացյալ Նահանգներում ապրող հայ ինչ զուգահեռներ է տեսնում հրեական սփյուռքի հետ, նաև ինչպես է նույնականացնում իրեն և իր նախնիների պատմությունը պաղեստինյան պայքարի, ունեզրկման և էթնիկ զտման լուսանցքավորված պատումի հետ։
Այնուհետև Գրիգորյանը պատմեց, թե սփյուռքում ինչպես է հաճախ բախվում խոսակցությունների, թե սփյուռքի հայկական կազմակերպությունները պետք է նմանվեն AIPAC-ին (Իսրայելի հանրային հարցերի ամերիկյան կոմիտե), որը իսրայելամետ լոբիստական կազմակերպություն է՝ ամերիկյան քաղաքականության վրա վախենալի ազդեցությամբ։ Նա նաև նշեց, որ լինելով «Էյ-Թի- Փի» (Հայկական ծառատունկ) կազմակերպության գործադիր կոմիտեում՝ հաճախ է լսում, որ այս կազմակերպությունը համեմատելի է Հրեական ազգային հիմնադրամի (Jewish National Fund) հետ, մինչդեռ վերջինս «սիոնիստական կազմակերպություն է, որը բռնագրավված պաղեստինյան տարածքներում ոչ բնիկ ծառատեսակներ է տնկում», իսկ «Էյ-Թի- Փի»-ն Հայաստանում տնկում է բնիկ և ոչ ինվազիվ ծառատեսակներ։
Երբ Հովհաննիսյանը փորձեց համեմատել, որ պաղեստինցիները չեն կարող վերադառնալ գրավված տարածքներ նույն կերպ, ինչպես ադրբեջանցիները չեն կարող ապրել Լեռնային Ղարաբաղում, Գրիգորյանը նշեց, որ թեև այս հակամարտությունները տարբեր են, սակայն նմանատիպ ընդհանրության հիմքը ազգ-պետության գաղափարն է և որ խտրականությունը հենց դրանից է բխում՝ հատկապես պատերազմական ներկայիս իրավիճակում։
Լսարանում ներկա Սևան Պուլենը՝ ֆրանսիացի ուսանող, ինձ հետ զրույցում նշեց, որ իր համար քննարկման ամենակարևորը միտքը հնչեցրել էր Նենսի Գրիգորյանը, մասնավորապես, որ Իսրայելի քննադատությունը չի կարող հավասարվել հակասեմիթականության։ «Դա իսկապես պետք է ասվեր, մարդիկ կարծես շփոթում են դրանք», ասաց Պուլենը։ «Այստեղ ուսուցիչները պետք է զարգացնեն քննադատական միտք, սակայն նրանք չեն մտածում ու հարցադրումներ չեն անում»։
Եվ իսկապես, տեղացի ակադեմիականների (և հատկապես քննարկումը վարելու փորձ անող Գրիգոր Արեշյանի) ուղերձը, ինչպես նաև լսարանից հնչած շատ մտքեր ըստ էության վերարտադրում էին զանգվածային լրատվամիջոցների ուղերձները։ Հատկապես վերջին ամիսներին՝ «չորսօրյա պատերազմից» հետո հայաստանյան լրատվամիջոցները հիմնականում փոխանցում էին այս միտքը․ «Հայերը, ինչպես և հրեաները, օրհնյալ ազգ են, որոնք ենթարկվել են ցեղասպանության, հիմա՝ ապրելով մի տարածքում, որը չունի բնական պաշարներ և որը շրջապատված է թշնամիներով, հայերը սփյուռքի օգնությամբ կարող են և պետք է հետևեն Իսրայելի մոդելին՝ տնտեսապես, ռազմականապես և դիվանագիտորեն»։
Այսպիսի առասպելին հավատալը նշանակում է ասել՝ «եթե իրենք կարող են, ինչու՞ մենք էլ չփորձենք» ու փակել ականջները բոլոր նրանց խոսքերին, ովքեր բացատրում են, թե ինչու դուք չեք կարող դա անել։ Եթե ո՛չ փողոցում հանդիպող սովորական քաղաքացիները, ո՛չ էլ համալսարանական և գիտական շրջանակի ներկայացուցիչները տեղյակ չեն Իսրայելի ու Պաղեստինի մասին բազային փաստերին, ապա էթնիկ զտման և տարածքային վեճի հիման վրա տարվող մակերեսային զուգահեռները (որոնք Մարգար Մելքոնյանը բացատրեց, որ յուրատիպ չեն ու աշխարհում բազմաթիվ տարածքներում են պատահում) պետք է որ բավարար լինեն այսպիսի սխալ վերլուծություններ առաջ մղելու համար։
Իսրայելին նմանվելու դիսկուրսը կարծես ԶԼՄներում տարածվում է ռազմավարական պահերին։ ԱրմՔոմեդի հեռուստաշոուի վարող Սերգեյ Սարգսյանն ինձ հետ զրույցում նշեց, որ «Իսրայելի մոդելը առաջ է քաշվում ամեն անգամ, երբ սահմանին իրավիճակը լարվում ու թեժանում է»։
Քննարկմանը ներկա մեկ ուրիշ քաղաքացի՝ Աննան Շահնազարյանն էլ նշեց, որ ԶԼՄ֊ների տարածած դիսկուրսը հիմնված է «ազգայնականության և իշխող քաղաքական ուժի հզոր դիսկուրսի վրա, որի իրական նպատակն է խթանել ռազմական ոլորտին առնչվող բիզնեսներ, ինչը արդարացված կլինի Իսրայելին նմանվելու առասպելական տեսլականով»։ Նա նաև նշեց, որ Իսրայելին նմանվելու դիսկուրսը տարածված է նաև Ադրբեջանում, ու առաջարկեց, որ բոլոր նրանք, ովքեր համարում են, թե Հայաստանը պետք է ձգտի նմանվել Իսրայելին, փոխարենը դիտարկեն Թուրքիային կամ Ադրբեջանին նմանվելու փորձը։
Թեև որպես մի մարդ, ով խորապես կապված է Հայաստանի, Իսրայելի ու Պաղեստինի հետ, ես հիասթափվեցի միջոցառումից, սակայն մեծապես շնորհակալ եմ, որ այն առաջացրեց քննարկման այս կայծը։ Շատ կուզեի, որ Ամերիկյան համալսարանը շարունակեր քննարկումներ կազմակերպել՝ այս անգամ նաև Իսրայելում բնակվող հրեաների, ինչպես նաև պաղեստինցիների մասնակցությամբ (և անշուշտ՝ ավելի լավ վարողով)՝ անդրադառնալով հետևյալ հարցերին․
Ի՞նչ տարբերություններ ու ընդհանրություններ կան պաղեստիցիների և հայերի միջև։
Ի՞նչ է պատըահում Իսրայելում և Պաղեստինում բնակվող հայերին։
Ի՞նչ կարող են հայերը սովորել պաղեստինյան պայքարից։
Ի՞նչ կարող են հայերը սովորել այն իսրայելցիներից, ովքեր խոսում են բանակային իրենց ծառայության մասին։
Ի՞նչ կարող են հայերը սովորել Իրայելում, Պաղեստինում և աշխարհով սփռված այլ հրեա և պաղեստինցի խաղաղության ակտիվիստներից։ Որո՞նք են նրանց ստրատեգիաները, ի՞նչ մարտահրավերների են բախվում։
Ի՞նչ կարող են հայերը սովորել իրայելցի և պաղեստինցի տեղացի լրագրողներից, որոնք փորձում են դիմակայել միջազգային ԶԼՄ-ների կողմից իրենց իրավիճակի պատկերմանը։
Սրանք հարցադրումներ են, որոնց զանգվածային լրատվամիջոցները երբեք չեն անդրադառնա, սակայն հենց սրանք են, որ քննարկման են արժանի։
(Մելանի Նաղաշյանը Նյու Յորքից է, ներկայումս ապրում է Երևանում, ներգրավված է միջազգային տարբեր քաղաքական, լրագրողական, բնապահպանական նախաձեռնություններում)

How Not to Talk About Israel and Armenia
This was the question up for discussion at the American University of Armenia (AUA) in Yerevan during the June 27 panel, ‘Parallels Between Armenia and Israel: Reflections on the Current Discourse in Armenia.’
As an Armenian-American who previously worked in Israel and now lives in Armenia, and will soon return to study in Israel, I obviously have my own answer to this question: absolutely not. Not only would it be unwise, it is straight-up impossible.
Mainstream Armenian media, on the other hand, say it would be a great idea – as do the Armenia-based academics on the panel.
But it seems to me that if academics are spouting the same misguided message as mainstream media, they’re not doing their jobs.
Two of the four panelists were academics from Armenia: Dr. Alvina Hovhannisyan, assistant professor at Yerevan State University (YSU) and Dr. Harutyun Marutyan, researcher at the National Academy of Sciences of Armenia and YSU visiting professor. The other two were Armenian-Americans joining via Skype: Dr. Markar Melkonian, a California-based writer and professor, and Nancy Kricorian, a New York-based writer and activist.
While Melkonian and Kricorian were well-versed in the realities of Israel that make it an unrealistic model for Armenia, the others demonstrated their lack of awareness and brushed off the fundamental differences between the two nations.
I and many others left AUA disappointed with the weak and ill-informed arguments of Marutyan and Hovhannisyan, as well as with the poor conduct of moderator and AUA Professor Gregory Areshian, who seemed to think he was also a panelist (“I am the only historian on this panel!”).
Others were annoyed that they had to hear about Palestine at all, as if it is possible to understand Israel without it, as if they wished the Americans would have kept their mouths shut so as not to expose the naiveté of their mythical illusion that Armenia could ever ‘be like Israel.’
Melkonian was the first to speak, pointing out two interrelated considerations that essentially illustrate the absurdity of the suggestion that Armenia can and should emulate Israel.
First, unlike Armenia, Israel is a colonial settler state. Those in Armenia who admire its cohesion and relative stability “ignore the fact that it is in part a result of institutionalized apartheid.”
Second, Israel is a “highly militarized garrison state.”While its Armenian admirers see it as a model of self-reliance, “it is hard to find a less independent country,” he explained, as it depends on billions of dollars from US taxpayers as well as other forms of support such as technology transfer, tax advantage and diplomatic immunity.
Melkonian argued that it is a positive thing that Armenia could never function as a garrison state, largely due to its location and poverty. “To advocate the pursuit of entirely unrealizable goals could be very dangerous for a small, impoverished nation like Armenia,” he concluded. “To venerate a regime widely associated with injustice does not help diplomacy; it does not help good relations with our most helpful neighbors or the pursuit of other proclaimed goals of Armenian diplomacy.”
A question from panelist Marutyan (unless it was rhetorical, though it did not seem to be) was the first sign that he knew very little about Israel: “Are there any racist laws in the State of Israel nowadays?”
Kricorian responded, pointing to Adalah Legal Center for Arab Minority Rights in Israel and its database of over 50 discriminatory laws – which she noted also affect Armenians.
Marutyan’s ignorance became crystal clear during his own talk focused on the memory of genocide in the structures of Armenian and Jewish identities. Referring to Israel’s official ‘Holocaust and Heroism Remembrance Day’ in contrast to Armenia’s ‘Armenian Genocide Remembrance Day,’ he attempted to prove that victimhood is less emphasized in the collective Jewish memory and proposed that Armenia rename its commemorative day to shift some focus onto the resistance that took place during the genocide.
In reality, in Israel, the holiday is referred to colloquially as Yom HaShoah, or Holocaust Remembrance Day. After living in Israel through two of those days, I think I would remember if there was any emphasis on the heroes. But I don’t.(And actually, Armenian resistance of Musa Daghis celebrated annually with the Musaler feast.)
Marutyan seemed unaware of the disgusting degree to which the Holocaust has become an industry, its true memory exploited for Israel’s political gain. Simply look at Prime Minister Benjamin Netanyahu’s Holocaust Remembrance Day speeches. For example, in 2013: “The murderous hatred against the Jews has not passed from the world, but it simply was replaced by murderous hatred against the Jewish state.” Again and again, this message is repeated.
By far, the most disappointing panelist was Hovhannisyan. (above photo) Upon hearing that she spent time in Israel and would speak as a “witness,” I expected to hear something worthwhile. Nope.
Her most problematic pointwas that Israel is “not militarized,” but rather, their army is “socialized” and integrated with educational programs.“It’s not isolated from the society… We can see [soldiers] all the time,” she reminisced.
Does she have any idea what ‘militarization’ means?! Let me Google that for you: it is “the process by which a society organizes itself for military conflict and violence.”
When Kricorian asked Hovhannisyanif she was aware of the discrimination faced by Armenians in the (ever-shrinking) Armenian Quarter of the Old City of Jerusalem, she responded by equalizing this discrimination – the racism of Zionism – with issues of class in Armenia.
Once a woman in the audience finished a monologue about how she, too, faces discrimination for wearing a miniskirt (so hey, apartheid’s gonna happen), she asked if Armenia could learn anything from Israel about corruption. Hovhannisyan yet again demonstrated her ignorance, noting that her “general impression” was that Israel is “free of corruption” or has a “less amount of corruption.”
Kricorian immediately chimed in: Sara Netanyahu, the Prime Minister’s wife, is about to be indicted for misuse of state funds – one of many examples of high profile cases of corruption in Israel.
Kricorian began her own talk by stating that it is not anti-Semitic to criticize Israeli government policy. She then presented her poem, ‘Letter to Palestine (With Armenian Proverbs)’ and spoke about why she, as an Armenian, feels parallels with the Jewish diasporabut also identifies with the Palestinian struggle and its marginalized narrative of dispossession and ethnic cleansing – the story that is not told.
She then recounted her experience in the diaspora, where she often hears aspirations to be like AIPAC (The American Israel Public Affairs Committee), the pro-Israel lobby with a frighteningly strong stranglehold on US politics. Kricorian also mentioned that as part of the Executive Committee of the Armenian Tree Project, which plants native trees on Armenian land, she hears erroneous comparisons to the Jewish National Fund (JNF), a “Zionist organization that plants non-native trees on confiscated Palestinian land.”
When Hovhannisyan paralleled the fact that Palestinians cannot return with the fact that Azerbaijanis cannot live in Nagorno-Karabakh, Kricorian noted that while the conflicts are different, such similarities are found in notion of the nation-state and the discrimination that stems from that, particularly in the current state of war.
One audience member, French student Sévane Poulain, felt that the most important point of the discussion came from Kricorian: criticism of Israel does not equate with anti-Semitism.
“It needed to be said. People seemed confused about that,” noted Poulain.“The teachers here need to develop their critical sense. They’re not thinking and they’re not questioning.”
Indeed, the message of the local academic half of the panel (and especially from so-called ‘moderator’Areshian), as well as from many in the audience who spoke up, essentially regurgitated that of mainstream media.
Particularly in recent months since April’s Four-Day War between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh, the media’s message has been this: Armenians, like Jews, are blessed peoples who have undergone genocide, so now, living in a place with no natural resources and surrounded by enemies, Armenia, with the help of its diaspora, can and should follow the model of Israel – economically, militarily, and diplomatically.
Falling into this myth is basically like asking, “if they can do it, why can’t we?” – and then closing your ears when someone tells you why you can’t.When neither the people on the streets nor in academia are aware of basic facts of Israel-Palestine, superficial similarities such as ethnic cleansing and territorial dispute (which Melkonian explained are not distinctive but rather quite common throughout the world) seem to be enough to support this faulty analysis.
This discourse on emulating Israel tends to arise in media at strategic times. According to ArmComedy journalist Sergey Sargsyan, “the Israeli model comes up every time things get tense and heated on the border.”
Local activist Anna believes the media’s discourse comes from the “strong nationalist and ruling power’s discourse in Armenia” aiming to promote military-related undertakings “which will be justified by the mystical vision of being like Israel.” Interestingly, she noted that the same discourse of becoming like Israel is also present in Azerbaijan. Shahnazaryan also suggested that those who believe Armenia should aim to be like Israel might as well consider emulating Turkey or Azerbaijan instead.
Though I was disappointed with the event, as someone who cares deeply about both Armenia and Israel-Palestine, I am still grateful for the conversation it sparked. I would love to see AUA organize more discussions – this time with Jewish Israelis and Palestinians also on the panel (and a better moderator, of course) – addressing the following questions:
What are the differences and similarities between Palestinians and Armenians?
What’s going on with the Armenians in Israel and Palestine?
What can Armenians learn from the Palestinian struggle?
What can Armenians learn from Israelis who speak out about their army service?
What can Armenians learn from the experiences of Jewish and Palestinian peace activists in Israel, Palestine and beyond? Their strategies? Their challenges?
What can Armenians learn from local Israeli and Palestinian journalists attempting to counter the way that their situation is portrayed by international media?
These questions – the ones that mainstream media will never address – are the ones that should be asked.
(Melanie Nakashian currently lives in Yerevan. She is from New York and has been involved with various international political, media and environmental organizations)