Խադիջա Իսմայլովան՝ Ադրբեջանի իշխանություններին. «Եթե ձեզ դուր չի գալիս ձեր դեմքը հայելու մեջ, ապա փոխվեք»
Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում այսօր մեկնարկեց ԵԱՀԿ Հարավկովկասյան 13-րդ մեդիա համաժողովը, որին մասնակցում են լրագրողներ եւ պետական կառույցների ներկայացուցիչներ հարավկովկասյան երեք հանրապետություններից՝ Հայաստանից, Վրաստանից եւ Ադրբեջանից: Կոնֆերանսի թեման է՝ «Ազատ մեդիայի եւ արտահայտման ազատության տարաբնույթ մարտահրավերները»:
«Ապահովությունը եւ անվտանգությունը օֆլայն եւ օնլայն» թեմայով առաջին նիստի ժամանակ զեկուցողները, որոնք ներկայացնում են միջազգային եւ ադրբեջանական հասարակական կազմակերպություններ, խիստ քննադատության ենթարկվեցին Ադրբեջանի իշխանությունները:
Բաքվի Մամուլի ակումբի նախագահ Արիֆ Ալիեւը կարեւորեց զրպարտության համար քրեական պատասխանատվության խնդիրը՝ նշելով, որ ի տարբերություն Հայաստանի եւ Վրաստանի, Ադրբեջանը դեռւս չի ապաքրեականացրել զրպարտությունը, թեեւ վերջին տարիներին մորատորիում է հայտարարված եւ որեւէ լրագրող չի ազատազրկվել այս մեղադրանքով: «Ադրբեջանի իշխանությունները դեմ են զրպարտության ապաքրեականացմանը՝ համարելով, որ այդ դեպքում քաղաքացիները մամուլից իրենց պատիվը պաշտպանելու համար կդիմեն բռունցքի օգնությանը»,- ասաց Ալիեւը:
Թուրան գործակալության տնօրեն Մեհման Ալիեւն ասաց. «Բռնությունների թիվն Ադրբեջանում նվազել է, որովհետեւ անկախ լրագրող չի մնացել, ում կարելի է ծեծել, բոլորին գնել են իշխանությունները»:
Լրագրողների ազատության եւ անվտանգության ինստիտուտի տնօրեն Էմին Հուսեյնովի գնահատականով՝ Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունը պարալիզացված է: Նա փաստեց, որ այս պահին հինգ լրագրող ձերբակալված է, բազմաթիվ բլոգերներ ազատազրկված են սոցիալական ցանցերում իրենց գրառումների համար: Հուսեյնովը ոչ ցանկալի անձ է Ադրբեջանի իշխանությունների համար, ինչի պատճառով լքել է երկիրը։
Ադրբեջանցի լրագրող Խադիջա Իսմայլովան, ով տնային կալանքի պատճառով չի կարողացել մասնակցել ԵԱՀԿ կոնֆերանսին Թբիլիսիում, սկայպով միացավ եւ պատմեց Ադրբեջանում օր-օրի վատթարացող խոսքի եւ մամուլի ազատության վիճակի մասին: Նա օրինակներ բերեց, երբ քաղաքական գործիչները եւ դիվանագետները սոցիալական ցանցերում իշխանությունների հասցեին քննադատական գրառումների համար ազատազրկվել են, իսկ նրանք, ովքեր նույն ցանցերում հավանություն են տվել այդ գրառումներին, հայտնաբերվել են եւ հարցաքննվել:
Խադիջան եւս մեկ անգամ փաստեց, որ Ադրբեջանում խոսքի եւ կարծիքի արտահայտման համար սպառնում են, ազատազրկում, միջամտում անձնական կյանքի գաղտնիությանը: Նա ընդգծեց՝ շատ կարեւոր է, որ այդ սպառնալիքների եւ հետապնդումների մասին խոսեն լրագրողները, որովհետեւ իշխանությունները ոչ միայն սպառում են, այլեւ ցանկանում են, որ այդ սպառնալիքների մասին չխոսվի:
«Մենք պիտի խոսենք այս մասին՝ որքան կարող ենք, անտեսելով սպառնալիքն ու պրոպագանդան: Խոսելն ամոթ չէ, ամոթ է հետապնդումները լռության մատնելը: Մենք՝ լրագրողներս, պետք է միասին լինենք: Եթե իշխանությունները չեն ցանկանում, որ մենք հետաքննություններ անենք, ապա մենք ավելի շատ պետք է անենք,- ասաց Իսմայլովան եւ դիմեց Ադրբեջանի իշխանություններին,- եթե չեք ուզում գրենք ձեր գողացած փողերի մասին, պարզապես մի գողացեք, եթե ձեզ դուր չի գալիս ձեր դեմքը հայելու մեջ, ապա փոխվեք»:

Хадиджа Исмайлова – властям Азербайджана: “Если вам не нравится ваше отражение в зеркале – изменитесь”
В столице Грузии Тбилиси сегодня стартовала 13-я южнокавказская медиа-конференция ОБСЕ, в которой участвуют журналисты и представители государственных структур трех южнокавказских государств – Армении, Грузии и Азербайджана. Тема конференции – “Многообразие вызовов свободе СМИ и свободе выражения мнения”.
Во время первого заседания на тему “Надежность и безопасность офлайн и онлайн” докладчики, представлявшие международные и азербайджанские общественные организации, подвергли резкой критике власти Азербайджана.
Председатель Бакинского пресс-клуба Ариф Алиев отметил важность проблемы уголовной ответственности за клевету, отметив, что в отличие от Армении и Грузии Азербайджан пока не декриминализировал клевету, хотя в последние годы объявлен мораторий и ни один журналист не осужден к лишению свободы по этому обвинению. “Власти Азербайджана против декриминализации клеветы, считая, что в этом случае граждане с целью защиты своей чести от прессы начнут прибегать к помощи кулака”,- сказал Алиев.
Директор агентства “Туран” Мехман Алиев отметил: “Число случаев насилия в Азербайджане сократилось, так как не осталось независимых журналистов, которых можно избить. Власти всех купили”.
Директор Института свободы и безопасности журналистов Эмин Гусейнов заявил, что гражданское общество в Азербайджане парализовано. Он сообщил, что в настоящее время пятеро журналистов задержаны, а многие блогеры арестованы за свои записи в социальных сетях. Гусейнов – нежелательная личность для азербайджанских властей, поэтому ему пришлось покинуть страну.
Азербайджанская журналистка Хадиджа Исмайлова, которая из-за нахождения под домашним арестом не смогла участвовать в тбилисской конференции ОБСЕ, выступила перед участниками по скайпу. Исмайлова рассказала об ухудшающемся с каждым днем положением в сфере свободы слова и прессы. Журналистка привела примеры того, как политические деятели и дипломаты были лишены свободы за критические записи в адрес властей в социальных сетях, а те, кто одобрили эти записи в сетях, были обнаружены и допрошены.
Хадиджа еще раз отметила, что в Азербайджане за высказывание мнения угрожают, лишают свободы, вмешиваются в тайну личной жизни. Она подчеркнула важность того, чтобы журналисты говорили об этих угрозах и преследованиях, потому что власти не только угрожают, но и хотят, чтобы об угрозах ничего не говорилось.
“Мы должны говорить об этом как можно больше, не обращая внимания на угрозы и пропаганду. Говорить не стыдно, стыдно предавать молчанию репрессии. Мы, журналисты, должны быть вместе. Если власти не хотят, чтобы мы проводили расследования, то мы должны заниматься этим как можно больше”,- отметила Хадиджа Исмайлова. Обращаясь к властям Азербайджана, журналистка сказала: “Если вы не хотите, чтобы мы писали об украденных вами деньгами, просто не крадите. Если вам не нравится ваше отражение в зеркале, изменитесь”.