ԼՂ հարցում օղակը սեղմվում է. ինչու են միջնորդներն շտապում
ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հաստատել է, որ փորձ է արվում ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման շրջանակում առաջիկայում կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հերթական հանդիպումը: Հանդիպման ժամկետները, սակայն, դեռևս հստակեցված չեն: Ավելի վաղ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը նշել էր, որ նախագահների հաջորդ հանդիպումը նախատեսվում է օգոստոսին:
Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպումից հետո` հունիսի 29-ին, ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը հաջորդած համատեղ ասուլիսում Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Մարկ Էրոն հայտարարել էր, որ Փարիզը պատրաստ է ԼՂ կարգավորման նոր բանակցությունների համար հարթակ տրամադրել: Փարիզից արված երկրորդ պաշտոնական առաջարկությունն էր, ինչը հիմք է տալիս ասելու, որ Վաշինգտոնի և Մոսկվայի համաձայնությամբ նախագահների հաջորդ հանդիպումը, թերևս, կկայանա օգոստոսին Փարիզում և կդառնա Վիեննայի, ապա նաև Սանկտ-Պետերբուրգի հանդիպումների տրամաբանական շարունակությունը:
Փարիզի այս նախաձեռնությունը հետապնդում է երկու նպատակ: Առաջինը հանդիպումների «մոդերատորի» էստաֆետը Ռուսաստանից վերցնելն է և թույլ չտալը, որ գործընթացը Մոսկվան տանի ՄԽ մեջ մտող մյուս երկրների համար անվերահսկելի և անկանխատեսելի հունով:
Նման կասկածներն առաջացան Վիեննայի հանդիպումից հետո, երբ Մոսկվան հանդես եկավ ոչ միայն սանկտպետերբուրգյան «սեպարատ» հանդիպման նախաձեռնությամբ, այլև բանակցությունների սեփական և Վիեննայից զգալիորեն տարբերվող օրակարգ առաջադրելով:
Երկրորդ՝ սանկտպետերբուրգյան հանդիպման արդյունքում Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների ստորագրած համատեղ եռակողմ հայտարարության մեջ արվել էր ՄԽ մյուս համանախագահների համար մտահոգիչ երկու շեշտադրում: Նախ՝ այնտեղ, որպես Վիեննայի պայմանավորվածություն, նշվում էր միայն հակամարտության գոտում միջազգային դիտորդների թվաքանակի ավելացումը՝ անտեսելով միջադեպերի արձանագրման տեխնիկական միջոցների տեղակայման հարցը:
Մինչդեռ Վիեննայի համաձայնությունների համատեքստում վերջինիս առանձահատուկ նշանակություն էր տրվում: Երկրորդ՝ հայտարարությունից հետևում էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները համաձայնություն են հայտնում եռակող ձևաչափով կանոնավոր հանդիպումներ անցկացնելու կապակցությամբ: Սակայն ոչ թե ԵԱՀԿ ՄԽ եռանախագահության ներքո, այլ ընդամենը «ի լրումն» վերջինիս աշխատանքի: Սա ակնհայտ ակնարկ էր առ այն, որ Ռուսաստանըն ձգտում է ՄԽ եռանախագահության ձևաչափն ընդամենը վերածել իր կողմից կառավարվող բանակցային գործընթացի կցորդի: Եվ ահա Սանկտ-Պետերբուրգից անմիջապես հետո նոր հանդիպում նախաձեռնելով՝ Ֆրանսիան փորձում է ձախողել այդ ընթացքը և ստիպել Մոսկվային գործընթացը վերադարձնել ՄԽ համատեքստ:
Առաջին հայացքից թվում է, թե Փարիզի այս նախաձեռնությունը բխում է հատկապես հայկական կողմի շահերից, որովհետև կանխվում է Մոսկվայի միակողմանի ճնշումների ազդեցությամբ մեղմ ասած ոչ ցանկալի լուծումների գնալու հեռանկարը: Իրականում, սակայն, կարող է տեղի ունենալ լրիվ ուրիշ բան:
Առաջին հերթին փաստացի օրակարգից հանվում են 1994 և 1995թթ. ստորագրված հրադադարի խախտման համար Բաքվի պատասխանատվության, այդ պայմանագրերով հաստատված ստատուս քվոն վերականգնելու և նոր պատերազմի վերսկսումը հնարավորինս կանխելու հարցերը: Վիեննայի հանդիպումից առաջ Երևանն այս ուղղությամբ երեք պահանջ-նախապայման ներկայացրեց՝ հասկանալի դարձնելով, որ առանց դրանց բավարարման, ԼՂ կարգավորման որևէ բովանդակային բանացկության մեջ չի մտնելու:
Վիեննայում հայկական դիվանագիտությանը կարծես թե հաջողվել էր ինչպես այդ նախապայմանների, այնպես էլ դրանց բավարարման մեխանիզմների շուրջ փոխըմբռնման հասնել միջազգային հանրության հետ:
Սակայն ընդամենը մեկ ամիս անց՝ առանց այդ պայմանների բավարարման գոնե տեսական երաշխիքներ ստանալու, Սանկտ-Պետերբուրգում մտնելով ԼՂ կարգավորման քննարկումների մեջ՝ Երևանը փաստացի չեզոքացրեց Վիեննայում ձեռք բերված այդ թվացյալ հաջողությունը: Երևանը հասկանալի դարձրեց, որ չունի բավարար կամք՝ իր իսկ առաջադրած նախապայմանների կատարմանը հասնելու համար, հետևաբար կարելի է հանգիստ շրջանցել, ապա նաև վերջնականապես օրակարգից հանել դրանք:
Վիեննայի անդիպումից հետո անցել է մեկուկես ամիս, սակայն անգամ այսպես կոչված համաձայնեցված՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի ներկայացուցչի մոնիթորինգային թիմի ընդլայնման ուղղությամբ ոչ մի էական քայլ չի արվել: Այսօր արդեն ոչ ոք չի խոսում միջադեպերի արձանգրման մեխանզիմների ներդրման մասին: Եթե Փարիզի հանդիպումը ևս կայանալու է այս պայմաններում, ապա որևէ կասկած չկա՝ այնտեղ քննարկման հիմնական առարկան լինելու է այսպես կոչված կազանյան սկզբունքներով հակամարտության կարգավորումը:
Նման պայմաններում Փարիզի նոր հանդիպման անցկացումը վերջակետ է դնելու Հայաստանի՝ ընդամենը մեկ ամիս տևած «նախապայմանային սկզբունքայնությանը»: Վաիշնգտոնին, Մոսկվային և Փարիզին ոչ թե պատերազմի կանխման մեխանզիմների ներդրումն է հետաքրքրում, այլ հակամարտության շուտափույթ կարգավորմանը հասնելը՝ անկախ նրանից՝ կողմերից որն է գնում զիջումների:
Այս փուլում բոլոր կողմերը փորձում են համոզել, որ ներկայումս շփման գծում պահպանվող հարաբերական անդորրը ոչ միայն հսկայական զոհողություն, զիջում է Բաքվի կողմից, այսպես կոչված՝ «խոշոր ներդրում» հակամարտության կարգավորման գործըթնացում, այլև բանակցությունների շարունակման ամենակարևոր երաշխիքը: Աստիճանաբար փորձ է արվում սեփական կամքով Ադրբեջանի կողմից հրադադարի պահպանումը մատուցել որպես հայկական կողմի առաջադրած «նախապայմանների» կատարում:
Գործում է մի պարզ տրամաբանություն. եթե Ադրբեջանը պրովոկացիաների չի դիմում, պահպանում է հրադադարը, ապա չկա լրացուցիչ միջոցառումների, մեխանիզմների տեղակայման օբյեկտիվ անհրաժեշտություն. հետևաբար բոլոր նախադրյալներն ապահովված են հայկական կողմի ակնկալած խաղաղության պայմաններում բանակցությունները շարունակելու համար: Միտումնավոր անտեսվում է այն փաստը, որ հրադադարն Ադրբեջանը հիմա պահպանում է ոչ թե ստանձնած լրացուցիչ պարտավորությունների հիման վրա, այլ միայն իր ցանկությունից ելնելով, որը կարող է, առանց պատասխանատվության մասին մտածելու, խախտել ցանկացած պահի:
Հիմնական խնդիրը, սակայն, այն է, որ Բաքվի այդ «զիջման» դիմաց միջնորդները զիջում են ակնկալելու նաև Երևանից: Սակայն ի տարբերություն Ադրբեջանի «զիջումների», որոնք արվում են բանակցությունների համար պայմաններ ստեղծելու հարցում, Հայաստանից զիջումներն ակնկալվելու են կարգավորման հարցում: Դրա համար միջնորդները Երևանին ոչ մի լրացուցիչ պահանջ ներկայացնելու անհրաժեշտություն չունեն. դրանք լիարժեք արտահայտված են կարգավորման այն սկզբունքներում, որոնք դրված են բանակցությունների սեղանին: Ապրիլյան պատերազմից տաս օր անց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել էր, որ աշխատանքային միակ բանակցվող փաստաթուղթը, որը գտնվում է սեղանին, Կազանի փաստաթուղթն է՝ հաստատելով, որ Հայաստանի համար այն ընդունելի է:
Ավելի ուշ «Բլումբերգ» գործակալությանը տված հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը պետք է հաստատեր, որ կազանյան փաստաթղթով դրված է ոչ միայն տարածքների զիջման, այլև ԼՂ-ին փաստացի հավերժ միջանկյալ կարգավիճակ շնորհելու խնդիրը: Եվ Երևանից միջնորդների ակնկալիքը լինելու է հայկական կողմից հենց այս լուծումներին գնալու երաշխիքներ ստանալը: Չի բացառվում, որ Փարիզում փորձ է արվելու Երևանին մղել այդ զիջմանը: Փարիզը կարող էր դառնալ սանկտպետերբուրգյան սայթաքումները սրբագրելու միջոց, եթե Երևանը նորից պահանջեր ներկայացրած նախապայմանների կատարումը, որը գոնե ժամանակ շահելու և այդ ժամանակը բոլոր առումներով պատերազմին նախապատրաստվելուն ծառայեցնելու հնարավորություն կտար:
Սակայն Երևանի հույսն այն է, որ դիրքորոշման կարծրացման գնացող Ադրբեջանը շարունակելու է մերժել մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա ներկայացվող առաջարկությունները, ինչպես դա արեց 2011թ. Կազանում: Եվ դրանով Հայաստանին կձերբազատի իր համար անցանկալի զարգացումներից: Նման մարտավարությունը, սակայն, իսկական թակարդ է: Որովհետև եթե Բաքուն ինչ-որ պահի թոթափվի պատերազմի միջոցով հարցն իր օգտին լուծելու սին պատրանքներից և սկսի առաջնորդվել գործընթացից նվազագույն կորուստներով դուրս գալու սկզբունքով, կարող է և համաձայնել այդ տարբերակին: Այդ դեպքում թակարդից դուրս գալու դիվանագիտական ոչ մի շահեկան ելք Հայաստանի իշխանությունը չի կարող ունենալ: Այս իմաստով նման ինտենսիվությամբ հանդիպումների կամզակերպումն ավելի շատ նմանվում են օղակը Երևանի պարանոցին սեղմելուն և դրան հայաստանյան հասարակայնությանն աստիճանաբար ադապտացնելուն:

Карабахский конфликт: петля затягивается. Почему спешат посредники?
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик подтвердил: предпринимается попытка в рамках урегулирования карабахской проблемы организовать в ближайшее время очередную встречу президентов Армении и Азербайджана. Однако сроки встречи пока не уточнены. Ранее руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян отметил, что следующая встреча президентов предусмотрена в августе.
После встречи в Санкт-Петербурге министр иностранных дел Франции Жан-Марк Эро на встрече 29 июня со своим российским коллегой Сергеем Лавровым заявил, что Париж готов предоставить площадку для новых переговоров по урегулированию проблемы Нагорного Карабаха. Это прозвучавшее в Париже второе официальное предложение, которое дает основание утверждать, что с согласия Вашингтона и Москвы следующая встреча президентов состоится, пожалуй, в Париже и станет логическим продолжением встреч в Вене и Санкт-Петербурге.
Инициатива Парижа преследует две цели. Во-первых, перехватить у России эстафету “модератора” встреч и не позволить, чтобы Москва направила процесс в неконтролируемое и непредсказуемое для остальных стран Минской группы русло.
Подобные подозрения возникли после встречи в Вене, когда Москва выступила не только с инициативой сепаратной встречи в Санкт-Петербурге, но и выдвинула собственную повестку, которая значительно отличалась от венской.
Во-вторых, в подписанном по результатам санкт-петербургской встречи совместном трехстороннем заявлении президентов Армении, Азербайджана и России были сделаны два тревожных для остальных сопредседателей МГ акцента. Первый акцент: в заявлении в качестве Венской договоренности указывалось лишь увеличение числа международных наблюдателей в зоне конфликта и не затрагивался вопрос размещения технических средств для фиксирования инцидентов.
Между тем, последнему вопросу в контексте Венских соглашений придается особое значение. Второй акцент: из заявления следовало, что президенты Армении и Азербайджана дали согласие на проведение регулярных встреч в трехстороннем формате, но не под эгидой Минской группы ОБСЕ, а всего лишь “в дополнение” к ее работе. Это явный намек на то, что Россия стремится всего лишь превратить формат тройного сопредседательства МГ в придаток управляемого ею переговорного процесса. И вот, Франция, инициировав новую встречу сразу после встречи в Санкт-Петербурге, пытается сорвать эти намерения и заставить Москву вернуть процесс в контекст МГ.
На первый взгляд может показаться, что эта инициатива Парижа вытекает из интересов армянской стороны, поскольку предупреждается перспектива принятия под воздействием одностороннего давления Москвы, мягко говоря, нежелательных решений. В действительности может случиться прямо противоположное.
Прежде всего с повестки снимаются вопросы ответственности Баку за нарушение подписанных в 1994 и 1995 гг. соглашений о перемирии, установленного этими договорами статус-кво и недопущения возобновления новой войны. Перед встречей в Вене Ереван выдвинул в этом направления три требования-предусловия, дав понять, что без их выполнения не вступит в переговоры по урегулированию проблемы НК.
В Вене армянской дипломатии, казалось, удалось добиться взаимопонимания с международной общественностью как вокруг этих условий, так и вокруг механизмов их выполнения.
Однако спустя всего месяц Ереван, не получив даже теоретических гарантий выполнения этих условий, вступил в обсуждение в Санкт-Петербурге вопроса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, тем самым фактически нейтрализовав достигнутый в Вене кажущийся успех. Ереван показал, что не имеет достаточной воли добиться выдвинутых им же предусловий, следовательно их можно обойти, а потом и окончательно снять с повестки.
После Венской встречи прошло полтора месяца, однако в направлении расширения так называемой согласованной мониторинговой команды представителя Действующего председателя ОБСЕ не сделано ни одного шага. Сегодня уже никто не говорит о внедрении механизмов фиксирования инцидентов. Если встреча в Париже тоже пройдет в этих условиях, то нет никаких сомнений в том, что основным предметом обсуждения будет урегулирование конфликта по Казанским принципам.
В подобной ситуации проведение новой встречи в Париже будет означать конец “принципиальности” Армении в вопросе предусловий, которая проявлялась всего месяц. Вашингтон, Москву и Париж интересует не внедрение механизмов предупреждения войны, а скорейшее урегулирование конфликта, независимо от того, какая из сторон пойдет на уступки.
На данном этапе все стороны пытаются убедить в том, что сохраняющееся в настоящее время относительное спокойствие на границе – это не только огромная жертва и уступка со стороны Баку, так называемый “крупный вклад” в процесс урегулирования конфлкта, но и самая важная гарантия продолжения переговоров. Постепенно делается попытка предпонести сохранение Азербайджаном режима прекращения огня как выполнение выдвинутых армянской стороной “предусловий”.
Действует элементарная логика: если Азербайджан не идет на провокации, сохраняет перемирие, то нет объективной необходимости в дополнительных мероприятиях и внедрении механизмов. Следовательно, все предпосылки для продолжения переговоров в условиях мира, которого ожидала армянская сторона, обеспечены. Умышленно игнорируется тот факт, что сейчас Азербайджан сохраняет перемирие не на основе взятых им дополнительных обязательств, а только лишь по собственному желанию и может нарушить его в любой момент.
Однако основная проблема состоит в том, что против этой “уступки” Баку посредники ожидают уступок и от Еревана. Но в отличие от “уступок” Азербайджана, которые делаются в вопросе создания условий для продолжения переговоров, от Армении уступки ожидаются в вопросе урегулирования конфликта. Для этого  посредникам не надо выдвигать Еревану никаких дополнительных требований – они в полной мере отражены в тех принципах урегулирования, которые лежат на столе переговоров. Через десять дней после апрельской войны министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян заявил, что единственным рабочим документом, который находится на столе переговоров, является Казанский документ, который, как сказал глава армянского МИД, приемлем для Армении.
Позже Серж Саргсян в интервью агентству “Блумберг” подтвердил, что Казанский документ предусматривает не только сдачу территорий, но и предоставление Нагорному Карабаху вечного промежуточного статуса. Так что посредники ожидают получить от армянской стороны гарантии того, что она пойдет на такое решение. Не исключено, что в Париже будет предпринята попытка подтолкнуть Ереван к такой уступке. И если Ереван вновь потребует выполнения выдвинутых предусловий, чтобы хотя бы выиграть время для подготовки к войне, то Париж может создать возможность для корректировки недочетов Санкт-Петербургской встречи.
Однако Ереван надеется на то, что идущий на ужесточение позиции Азербайджан будет продолжать отклонять предложения, выдвинутые на основе Мадридских прнинципов, как это было сделано в 2011 г. в Казани, тем самым избавив Армению от нежелательных для нее процессов. Однако подобная тактика – настоящая ловушка, потому что если в какой-то момент Баку избавится от иллюзии решения вопроса в свою пользу военным путем и решит руководствоваться принципом выхода из процесса с минимальными для себя потерями, он может дать согласие на этот вариант. А в этом случае у властей Армении не будет ни одного выигрышного дипломатического шага к тому, чтобы вырваться из такой ловушки. В этом смысле интенсивная организация встреч напоминает больше затягивание петли на шее Еревана и постепенную адаптации к этому армянского общества.