Սերժ Սարգսյանը Վարշավայում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսուա Օլանդի հետ
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վարշավայում հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ:
Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող բոլոր հարցերում Ֆրանսուա Օլանդի հետևողական աջակցության և կարևոր դերակատարման համար, ընդգծելով, որ Հայաստանում իրապես հպարտանում են Ֆրանսիայի հետ առանձնաշնորհյալ հարաբերություններ ունենալու իրողությամբ:
Նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցությունը տարիների ընթացքում նկատելիորեն ընդլայնվել է. ԵՄ երկրների շարքում Ֆրանսիան շարունակում է մնալ Հայաստանում ներդրումների ծավալով առաջատար դիրք զբաղեցնող երկրներից մեկը:
Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել վերջերս Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նախագծի ընդունման համար, որում մեծ է Նախագահ Օլանդի անձնական ներդրումը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին: Սերժ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է Ֆրանսիայի` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից մեկի, ակտիվ դերակատարությունը բանակցային ճանապարհով հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործում և շնորհակալություն հայտնել նախագահ Օլանդին նաև անձնական ջանքերի հետևողական ներդրման համար։ Սերժ Սարգսյանը և Ֆրանսուա Օլանդը երկուստեք կարևորել են Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումների ժամանակ ընդունված հայտարարություններում ամրագրված դրույթների անվերապահ կատարումը: Նախագահները մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի լուծման բանակցային գործընթացի առաջմղման հեռանկարի շուրջ:

Серж Саргсян в Варшаве встретился с Франсуа Оландом
Президент выразил благодарность за последовательную помощь и важную роль Франсуа Оланда во всех вопросах, имеющих жизненное значение для Армении. Он подчеркнул, что в Армении действительно гордятся особенными отношениями с Францией.
Серж Саргсян с удовлетворением констатировал, что армяно-французское экономическое сотрудничество в течение лет заметно расширилось: в ряду стран ЕС Франция продолжает оставаться одной из стран, занимающих передовые позиции по объему инвестиций в Армении.
Президент РА выразил признательность за недавнее принятие Национальным Собранием Франции предусматривающего уголовное наказание за отрицание Геноцида армян законопроекта, в чем велик личный вклад Президента Оланда.
На встрече собеседники коснулись проблемы Нагорного Карабаха. Президент РА подчеркнул важность активной роли Франции, как одной из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в деле мирного урегулирования проблемы переговорным путем и выразил благодарность Президенту Оланду также за упорные личные усилия. Серж Саргсян и Франсуа Оланд обоюдно подчеркнули важность безусловного выполнения положений, закрепленных в заявлениях, принятых во время состоявшихся в Вене и Санкт-Петербурге встреч. Президенты обменялись мыслями вокруг перспективы продвижения переговорного процесса решения проблемы НК.