«Մայքրոսոֆթ» ընկերությունն ընդդեմ Սամվել Ալեքսանյանի «Նատալի Ֆարմ»-ի
ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին պատկանող հերթական ընկերությունն է հայտնվել դատական գործընթացներում: «Նատալի Ֆարմ» ՍՊԸ-ն հերթական կազմակերպությունն է, որի հետ «Մայքրոսոֆթ» ընկերությունը տարիներ շարունակ փորձել է համակարգչային ծրագրերի օրինականացման հարցերը կարգավորել: Մայքրոսոֆթ Կորպորացիայի երևանյան գրասենյակի դատական գործով ներկայացուցիչ, իրավաբան Նարինե Մկրտչյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ 9 տարի առաջ Մայքրոսոֆթ կորպորացիան գրավոր ծանուցել է «Նատալի Ֆարմին» և խնդրել` եթե ունեք չարտոնագրված ծրագրեր, համատեղ լուծումներ գտնենք: Ծանուցումը ստանալուց հետո 9 տարի շարունակ կողմերը չեն կարողացել լուծել չարտոնագրված ծրագրերի օգտագործման հարցը: Եղել են նաև հանդիպումներ, սակայն լուծում չգտնելով` դիմել են դատական պաշտպանությանը:
Մայքրոսոֆթ Կորպորացիան (երևանյան գրասենյակը՝ «Մայքրոսոֆթ Արեյ» ՍՊԸ), ընդդեմ «Նատալի Ֆարմ» ՍՊԸ-ի այս տարվա հունիսի 24-ին դիմել է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Պահանջը երկուսն է՝ հեղինակային իրավունքի խախտումը դադարեցնելու և հեղինակային իրավունքի խախտման դիմաց փոխհատուցում ստանալու մասին:
Նարինե Մկրտչյանը պարզաբանեց, որ հայցը վերաբերում է «Նատալի Ֆարմ» ընկերության կողմից չարտոնագրված ծրագրերի օգտագործմանը: Վնասի հաշվարկը կատարվել է խիստ նախնական և ամբողջական չափ կունենան դատավարական միջոցների ձեռնարկումից հետո: Սակայն հայցադիմումը հանձնելու պահին վնասի չափը կազմել է մոտ 14 մլն դրամ:
Ներկայացուցչի խոսքերով՝ «Մայքրոսոֆթ» ընկերությունը առևտրային կազմակերպություններին սկզբնական շրջանում տեղեկացնում է, որ եթե ունեք չարտոնագրված ծրագրեր, կապ հաստատեք ընկերության հետ:
«9 տարի առաջ «Մայքրոսոֆթի» կողմից սկսվել է Հայաստանի տարածքում տնտեսական գործունեություն ծավալող խոշոր ընկերությունների ծանուցման գործընթացը: Դա մեկ նամակի տեսքով չի եղել, 9 տարիների ընթացքում եղել է պարբերաբար: Իմ տեղեկություններով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից ևս ուղարկվել է նմանատիպ նամակներ: «Մայքրոսոֆթ» ընկերության որդեգրած քաղաքականությունն է, հատկապես զարգացող երկրներում, ինչպիսին նաև Հայաստանն է, նախապես ծանուցել հնարավոր իրավախախտ կողմին, որպեսզի վերջինս հետևություններ անի»,-ասում է Նարինե Մկրտչյանը:
Ներկայացուցիչն ասաց, որ այս տարիների ընթացքում «Նատալի Ֆարմը» ոչ միայն չի դադարել օգտագործել «Մայքրոսոֆթի» չարտոնված ծրագրերը, նույնիսկ ավելին՝ իր պաշտոնական կայքում տեղադրվել է «Մայքրոսոֆթին» պատկանող «Excel» ծրագրով հայտարարություն գների, ակցիաների վերաբերյալ:
Նարինե Մկրտչյանի խոսքերով՝ ստացվում է, որ «Նատալի Ֆարմը» իր տնտեսական գործունեությունն իրականացնում է չարտոնագրված ծրագրերով, ինչը հակաօրինական է: Դրան էլ հետևել է «Մայքրոսոֆթի»՝ դատարանի միջոցով իր խախտված իրավունքների պաշտպանության ուղղված քայլերը:

“Майкрософт” против компании “Натали Фарм” Самвела Алексаняна
Очередная компания, принадлежащая семье депутата национального Собрания РА Самвела Алексаняна, оказалась вовлечена в судебный процесс. Корпорация “Майкрософт” на протяжении многих лет пыталась решить с ООО “Натали Фарм” вопрос узаконивания компьютерных программ. Представитель ереванского офиса корпорации Нарине Мкртчян сообщила Hetq.am, что 9 лет назад «Майкрософт» направила “Натали Фарм” письменное извещение с просьбой найти совместное решение проблемы нелицензированных программ. Со дня отправки извещения прошло 9 лет, однако стороны так и не смогли решить этот вопрос. В конце концов дело оказалось в суде.
24 июня с.г. ереванский офис корпорации “Майкрософт” обратился в суд общей юрисдикции административных округов Малатия-Себастия с иском против ООО “Натали Фарм”. Иск содержал два требования: прекратить нарушение авторского права и получить компенсацию за нарушение авторского права.
Нарине Мкртчян пояснила, что вопрос касается использования компанией “Натали Фарм” нелицензированных компьютерных программ. Был произведен предварительный подсчет ущерба, полная сумма будет определена в процессе судебного разбирательства. Тем не менее, на момент подачи судебного иска размер ущерба составлял около 14 млн драмов.
По словам представителя, на начальном этапе “Майкрософт” предупреждает торговые организации о том, что при наличии нелицензированных программ необходимо связаться с корпорацией.
“9 лет назад “Майкрософт” начала процесс оповещения крупных компаний, занимающихся экономической деятельностью на территории Армении. В течение 9 лет было отправлено множество писем. По моим сведениям аналогичные письма направило и Министерство экономики РА”,- отметила Нарине Мкртчян.
По ее словам, за эти годы “Натали Фарм” не только не прекратила использовать нелицензированные программы “Майкрософт”, но даже разместила на своем официальном сайте объявления о ценах и акциях, которые были составлены по принадлежащей “Майкрософт” программе Excel.
Получается, что свою экономическую деятельность “Натали Фарм“ осуществляет по нелицензированной программе, что противозаконно, отметила представитель “Майкрософт”. После этого корпорация предприняла шаги, направленные на защиту своих попранных прав.