Սարիթաղցիները պատրաստ են դիմադրել․ «Եթե գան էստեղ՝ ինչ որ մեկին տնից հանելու, իրենց համար շատ վատ կլինի»
Երեկ Երեւանի Սարի թաղում տեղի ունեցած բախումից հետո այսօր առավոտյան Էրեբունու ոստիկանական բաժին են բերման ենթարկվել երեք սարիթաղցիներ՝ Հարություն Թորոսյանը, Դանիել Արաբաջյանը, Հրայր Իսախանյանը։
Այսօր այդ թաղամասում ամեն ինչ հանգիստ եւ առանց բախումների է անցել, բայց սարիթաղցիները այս պահին էլ միասնական հավաքված են բախման վայրից մի քանի մետր հեռու։ Նրանք ասում են՝ եթե ոստիկանները գան ինչ որ մեկի հետեւից, ապա այդ ամենը շատ վատ վերջաբան է ունենալու նրանց համար։
«Հիմա 4-5 ոստիկան է վիրավորվել, մեր վրա կբարդեն։ Իրենք էին կրակում, մենք իսկի իրանց մատով չենք կպել։ Մեր ասածը մենակ էն էր, որ ճամփեքը բացեն, գազ ու ինտերնետ տան։ Էսպես ոնց կլինի. ամսի 17-ից տրանսպորտ չի գալիս։ Ասել ենք՝ եթե հիմա մտնեն մեկին ոստիկանություն տանելու, մինչեւ վերջին շունչը կդիմադրենք։ Մեր միակ պահանջը հիմա էն ա, որ ազատ արձակեն մեր երեք տղերքին»,-ասում է երեկվա բախումների մասնակիցներից մեկը։
Սարիթաղցիներին նաեւ վրդովվեցրել է այն հանգամանքը, որ Սասնա ծռեր խմբի անդամներին ահաբեկիչներ են անվանել։ «Սասնա ծռեր»-ի տղեքը, ըստ սարիթաղցիների, պատերազմի ժամանակ պաշտպանել են ժողովրդին, հետւաբար՝ իրենք էլ նրանց կողքին պետք է լինեն։

Саритахцы готовы оказать сопротивление: “Если придут сюда задерживать кого-нибудь, им не поздоровится”
После вчерашних столкновений в Сари тахе сегодня утром в отделение полиции округа Эребуни были доставлены трое жителей этого квартала – Арутюн Торосян, Даниел Арабаджян, Грайр Исаханян.
В настоящее время в Сари тахе спокойно, однако жители собрались в нескольких метрах от места столкновения. Они предупредили, что если полицейские придут за кем-нибудь из жителей квартала, им не поздоровится.
“Вину за ранения 4-5 полицейских хотят свалить на нас. Они сами стреляли, мы их даже пальцем не тронули, только требовали, чтобы разблокировали дорогу, дали нам газ и интернет. С 17 июля транспорт по нашей улице не ходит. Мы им сказали: если сейчас придут кого-нибудь задерживать, мы будем оказывать сопротивление до последнего. У нас одно требование – отпустить наших ребят”,- сказал один из участников вчерашнего столкновения.
Саритахцев возмущает и то, что членов группы “Сасна црер” называют террористами. Они утверждают, что во время войны эти люди защитили народ, поэтому сейчас надо быть рядом с ними.