Դեբեդ գետի ավազանը մաքրություն է հայցում...
Դեբեդ գետի ավազանի էկոլոգիական վիճակն արդեն միջազգային հնչեղություն է ստացել: Գետ են թափվում ավազանի բնակավայրերի կենցաղային աղբը, կոյուղաջրերը եւ արտադրական թափոնները:
Վանաձորի աղբահանությունն իրականացնում են «Սանմաքրում», «Կոմունալ ԱրՔ», «Սանաշխատանք» ընկերությունները: Ընկերությունների ղեկավարների հավաստմամբ իրենք կենցաղային աղբը տեղափոխում են Արջուտ գյուղին հարակից աղբավայր: «Կոմունալ ԱրՔ» ընկերությունը կենցաղային աղբի մյուս մասը կուտակում է Վանաձոր-Ալավերդի մայրուղու հարավային մասում: 800 քմ մակերես ունեցող տարածքն անմիջականորեն գտնվում է Փամբակ գետի ափին: Ընկերությունն այս տարվա մայիսին մրցութային կարգով վարձակալել է տարածքը, որտեղ ամիսը 10-15 անգամ բեռնաթափվում է կենցաղային աղբը, տեսակավորվում եւ վերամշակվում: Ընկերության գործադիր տնօրեն Գագիկ Նազարյանը փաստեց, որ իրենք երբեք աղբը գետը չեն լցրել:
«Հավանական է, որ քաղաքացիներն իրենք են իրենց մեքենաներով շինարարական ու կենցաղային աղբը գետը լցնում,- ավելացրեց գործադիր տնօրենը: Ինչ մնում է գետին հարակից մեր վարձակալած տարածքում կուտակած աղբին, պարզապես գարնանային հեղեղների ժամանակ, քամու դեպքում հնարավոր է կենցաղային աղբի հոսք դեպի գետ: Սակայն դա հազվադեպ է տեղի ունենում»:
Լոռու մարզի խոշոր բնակավայրերի կոյուղաջրերը նույնպես հոսում են գետ: Վանաձոր քաղաքի ողջ կոյուղին թափվում է գետ՝ ենթարկվելով միմիայն մեխանիկական մաքրման: 35 տարի առաջ շահագործման հանձնված մաքրման կայանում կապիտալ նորոգումներ գրեթե չեն եղել: Սարքերի մաշվածության պատճառով օրական կայան մտնող 22.000 խմ կեղտաջուրը գետ է լցվում առանց կենսաբանական եւ քիմիական մաքրման ենթարկվելու: Ըստ տնօրեն Ռուդիկ Մալխասյանի` կայանի ամբողջական գործարկման համար անհրաժեշտ է մոտ 34 հազար դոլարի ներդրում կատարել:
Ալավերդի քաղաքում կոյուղու մաքրման կայանն արդեն 15 տարի է չի գործում, ուստի կեղտաջրերը գետ են արտանետվում առանց մեխանիկական, կենսաբանական ու քիմիական մաքրման: 7 բազմաբնակարան եւ մի շարք սեփական տներ ունեցող Սանահին կայարանում բնակելիները զուրկ են ոչ միայն աղբարկղերից, այլեւ չունեն կոյուղու գործող համակարգ: Կենցաղային աղբն ու կեղտաջրերն ուղղակիորեն հայտնվում են գետում: Բնակիչներն այս հարցերով դիմումների պատասխանը մեկն է` համայնքի բյուջեում դրա համար միջոց չկա, նույնիսկ աղբարկղեր տեղադրելու համար: Ալավերդու Սարահարթ թաղամասի կոյուղաջրերը եւս, առանց մաքրման կայան մտնելու, խողովակներով վերից վար թափվում են գետ:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի (ՀՔԱ) Վանաձորի գրասենյակը, Development Alternatives, Inc. (DAI) կազմակերպության հայտարարած «Համագործակցություն՝ Դեբեդ գետավազանի պահպանության նպատակով» դրամաշնորհի շրջանակներում, իրականացնում է երկամսյա ծրագիր: Կազմակերպությունն ուսումնասիրություն է կատարել գետավազանն աղտոտող աղբյուրների հայտնաբերման ուղղությամբ: Վանաձոր եւ Քարկոփ համայնքների միջեւ ընկած տարածքում հաշվառվել է գետն աղտոտող 162 աղբյուր: Գետավազանն աղտոտվում են կենցաղային ու շինարարական աղբով: Վանաձոր քաղաքից մինչեւ Թումանյան, Ալավերդի, Ախթալա, Քարկոփ բնակավայրերի շրջակայքում գործունեություն իրականացնող առեւտրային եւ սպասարկման օբյեկտների կենցաղային աղբը եւ կեղտաջրեը անմիջականորեն լցվում են գետը: Գետն են լցվում նաեւ արտադրական ծագման կեղտաջրերը:
Արտադրական բնույթի աղտոտման աղբյուրների թվին են պատկանում Վանաձորի «Պրոմեթեյ-Քիմպրոմ» ՓԲԸ, Ալավերդու «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» (ACP) ՓԲԸ, ինչպես նաեւ Ախթալայի «Մեթըլ Փրինս» ՓԲԸ, որոնց արտանետումները եւս թափվում են գետը: Վանաձորի «Պրոմեթեյ-քիմպրոմ» ՓԲԸ-ն ներկայումս չի գործում, ուստի առայժմ վտանգ չի ներկայացնում գետի էկոլոգիական վիճակի համար: Ալավերդու «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ՓԲԸ ամսական գետից վերցնում է 1000 խմ ջուր, որն օգտագործելուց հետո Ալավերդու ջրմուղ-կոյուղուց վերցրած 1500 խմ խմելու ջրի հետ միասին (ընդհանուր ծավալով 2500 խմ), կրկին վերադարձնում է գետ: ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի՝ ՀՀ բնապահպանության նախարարություն հասցեագրած գրության պատասխանում հայտնվում է, որ Ալավերդու «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» (ACP) ընկերությունը որպես ջրօգտագործող հաշվառված չէ: Հարցը կայանում է նրանում, որ պղնձի արտադրություն իրականացնող ընկերությունը պարզապես փոխել է իրավաբանական անվանումը (նախկինում կոչվում էր «Մանեքս-Վալեքս» ՓԲԸ, որի թույլատրելի սահմանային արտահոսքի նորմաների վերաբերյալ պայմանագրի ժամկետն ավարտվել է 2003թ. հունվարի 1-ին), իսկ նոր իրավաբանական անվամբ, փաստացի նույն ընկերությունում թույլատրելի սահմանային արտահոսքի նորմաներ դեռեւս մշակված չեն: Այսինքն՝ ընկերությունը ջուրն օգտագործում է առանց իրավունքի: Ընկերության էկոլոգի հավաստմամբ՝ փաստաթղթերն առայժմ նախապատրաստական փուլում են:
Դեբեդի եւ նրա շրջակա միջավայրի ներկայիս վիճակն առաջին հերթին անդրադառնում է բնակչության առողջության վրա: Տարածաշրջանի տարբեր բնակավայրերում առանձին հիվանդություններ գերազանցում են միջին ցուցանիշները: Ալավերդու Կանանց կոնսուլտացիայի վարիչ Ռոզա Մաճկալյանն այն կարծիքին է, որ Ալավերդու ընդհանուր էկոլոգիական վիճակն իր ազդեցությունն է թողել նաեւ գենոֆոնդի վրա: Օրինակ` ամեն տարի Ալավերդիում գրանցվում է անեմիայով հիվանդ 45 հղի կին:
ՀՀ բնապահպանության նախարարության Հանրապետական բնապահպանական Պետական տեսչության Լոռու տարածքային բաժնին հասցեագրած ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նամակին ի պատասխան տեղեկացվել է, որ Դեբեդ գետի ոռոգման նպատակով կիրառումը եւս կարող է վնասակար ազդեցություն ունենալ: Այն հանգամանքը, որ կենցաղային եւ արտադրական հոսքաջրերը հիմնականում առանց նախնական-սպեցիֆիկ եւ կենսաբանական մաքրման ու առանց վնասազերծման թափվում են Դեբեդ գետը, գետի ջրերով ոռոգում կատարելը կարող է առանձին հիվանդությունների, վարակների աղբյուր հանդիսանալ աճեցված գյուղմթերքների միջոցով:

The Debed river basin begs to be cleaned
Household garbage, sewage and industrial waste from the populated area of the basin are routinely dumped into the river.
Sanmakrum,CommunalArKand Sanashkhatank are private companies that collect garbage in Vanadzor. The heads of the companies maintain that they transport garbage to the waste dump located near thevillageofArjut. CommunalArKdumps some of the household garbage on land near the Southern part of the Vanadzor-Alaverdi highway. This 800-square-meter dump is located directly on the Pambak riverbank. The company won the tender to rent the land last May. It dumps household garbage here 10 to 15 times a month, and classifies and recycles it. CommunalArK’s executive director, Gagik Nazaryan, says that they never dump the garbage into the river.
“It’s likely that people themselves bring construction and household garbage in their cars and dump it into the river,” he told us, adding, “As far as the garbage collected in the land we rent near the river is concerned, it’s possible that during the spring floods wind blew the garbage into the river. But that doesn’t happen very often.”
Sewage from the populated areas of the Lori Marz is being dumped into the river as well.
All of Vanadzor’s sewage flows into the river, after only mechanical purification. The 35- year-old sewage treatment plant has hardly ever seen major repair. Because the equipment is worn out, 22,000 cubic meters of wastewater is dumped into the river without any biological or chemical purification. According to director Rudik Malkhasyan, the plant needs a $34,000 investment to function properly.
In Alaverdi the sewage treatment plant hasn’t been working for 15 years now, so sewage flows into the river without mechanical, biological or chemical purification. The residents of seven apartment buildings and a number of houses near the Sanahin railroad station have neither dumpsters nor a working sewage system. Household garbage and sewage go directly into the river. All the residents’ appeals and complaints meet the same response - there’s not even enough money in the budget for dumpsters. Sewage from the Sarahart district of Alaverdi, too, runs straight through pipelines into the river without passing through the sewage treatment plant.
The Vanadzor office of the Helsinki Citizens’ Assembly of Armenia is implementing a two-month project as part of the Partnership For Preserving The Debed Basin, funded by Development Alternatives, Inc. The organization has conducted a study of the pollution sources in the basin. In the land between Vanadzor and the community of Karkop, they identified 162 source of pollution, including household and construction refuse. Garbage and sewage from the trade and service organizations operating in vicinities of Vanadzor, Tumanyan, Alaverdi, Akhtala and Karkop go directly into the river. Among the sources of industrial waste dumped into the river are Prometheus-Kimprom CJSC in Vanadzor, Armenian Copper Program (ACP) CJSC in Alaverdi, and Metal-Prince CJSC in Akhtala.
Prometheus-Kimprom CJSC is not working now, so it doesn’t represent a threat to the ecology of the river at the moment. ACP CJSC takes 1,000 cubic meters of water a month from the river, uses it, and then dumps it, along with 1,500 cubic meters of potable water received from the Alaverdi water supply company (2,500 cubic meters altogether), back into the river.
In a response letter from the ministry of ecology, the Vanadzor office of the Helsinki Citizen’s Assembly was informed that ACP is not accounted for as a water user. This is because the copper producing company has simply changed its legal name (the agreement on set emissions limits with the company formerly known as the Manes-Vallex CSJC expired on January 1, 2003), and although the company is the same, it hasn’t signed an agreement under its new name. Thus, ACP is using water without the right to do so. According the company’s ecologist, the necessary papers are being drawn up.
The present state of Debed and its environs has, first of all, an effect on the population’s health. In various communities in the region the incidence of certain diseases is higher than the national average. Roza Machkalyan, head of the Alaverdi Maternity Welfare Clinic, believes that the general ecological situation has also affected the gene pool. For example, 45 pregnant women with anemia are registered in Alaverdi every year.
In response to its letter to the Lori Regional Department of the State Ecological Inspection of the Ministry of Ecology, the Vanadzor office of the Helsinki Citizen’s Assembly was informed that using water from the Debed river for irrigation can be dangerous as well. Because household and industrial wastewater is dumped into Debed without prior specific biological purification or neutralization, agricultural products irrigated with river water are a potential source of disease.