«Քաղաքացիական պայմանագիրը» հանդես է եկել հայտարարությամբ
Քիչ առաջ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ ՊՊԾ գնդի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ:
Կուսակցությունը մտահոգված լինելով ՀՀ Ոստիկանության Երեւանի քաղաքային վարչության Պահակապարեկային ծառայության գնդի շուրջ տեղի ունեցած վերջին զարգացումներով, խստորեն դատապարտում է հուլիսի 26-ին ՀՀ իշխանությունների ձեռնարկած ուժային գործողությունները, որոնց հետեւանքով ծանր վիրավորում են ստացել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներ Աշոտ Պետրոսյանը, Հովհաննես Հարությունյանը, Գեւորգ Իրիցյանը, Պավլիկ Մանուկյանը, նրա որդի Արամ Մանուկյանը եւ իրավապահ մարմինների մեկ աշխատակից:
«Նման գործողությունները խորացնում են երկրում առկա թշնամության եւ անվստահության մթնոլորտը: ՊՊԾ գնդի շուրջ ստեղծված իրավիճակում ներգրավված բոլոր անձինք եւ ուժերը պետք է զերծ մնան թշնամության մթնոլորտը խորացնող հայտարարություններից եւ գործողություններից:
Կուսակցությունն ակնկալում է, որ Ժիրայր Սեֆիլյանի, «Սասնա ծռերի» եւ իշխանությունների միջեւ տեղի ունեցած բանակցությունների բովանդակությունը կբացահայտվի հանրության համար եւ անընդունելի է համարում պետականության համար լրջագույն վտանգներ պարունակող իրավիճակի հանգուցալուծման վերաբերյալ բանակցությունների բովանդակության չհանրայնացման պրակտիկան:
ՔՊ-ն վերահաստատում է իր հավատարմությունը ներքաղաքական հարցերի ոչ բռնի լուծման ռազմավարությանը եւ շարունակում է համոզված մնալ, որ ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի շուրջ ստեղծված վիճակը չունի ուժային լուծում եւ պետք է հանգուցալուծվի քաղաքական ճանապարհով:
Կուսակցությունը վստահ է, որ երկրում հաստատված վստահության ճգնաժամի միակ ճանապարհը Սերժ Սարգսյանի հեռացումն է իշխանությունից՝ ժողովրդի քաղաքական կամարտահայտման միջոցով»,-ասվում է ՔՊ հայտարարությունում:

Партия “Гражданский договор” выступила с заявлением
Несколько минут назад правление партии “Гражданский договор” выступило с заявлением по поводу событий, происходящих вокруг полка Патрульно-постовой службы.
В заявлении говорится:
“Партия “Гражданский договор”, будучи озабочена последними событиями вокруг полка Патрульно-постовой службы Полиции РА, решительно осуждает предпринятые властями РА 26 июля силовые действия, вследствие которых члены группы “Сасна црер” Ашот Петросян, Ованнес Арутюнян, Геворк Ирицян, Павлик Манукян, его сын Арам Манукян и один сотрудник правоохранительных органов получили тяжелые ранения.
Подобные действия углубляют атмосферу вражды и недоверия в стране. Все лица и силы, вовлеченные в ситуацию вокруг полка ППС, должны воздержаться от заявлений и действий, углубляющих атмосферу вражды.
Партия ожидает, что содержание переговоров между Жирайром Сефиляном, группой “Сасна црер” и властями будет раскрыто для общественности, и считает неприемлемой практику непредания огласке содержания переговоров вокруг разрешения ситуации, чреватой серьезнейшими угрозами для государственности.
“ГД” подтверждает свою приверженность стратегии несилового решения внутриполитических вопросов и продолжает выражать уверенность в том, что ситуация вокруг полка ППС Полиции РА не имеет силового решения и должна быть разрешена политическим путем.
Партия убеждена, что единственный путь разрешения возникшего в стране кризиса недоверия – отход Сержа Саргсяна от власти путем политического волеизъявления народа”.