Ալեք Ենիգոմշյան. «Ներսում տիրում է բարձր կորով և ներդաշնակ մթնոլորտ»
Հակաճգնաժամային նախաձեռնող խորհրդի անդամ Ալոք Ենիգոմշյանը ուժային կառույցների և ոստիկանության գործելաոճը բնութագրում է «քրեական հանցագործների՝ ստոր, դավադիր գործելաձևին հարիր»:
Ենիգոմշյանը ասում է, որ արդեն չորրորդ օրն է` ՊՊԾ գնդում բացակայում են սննունդն ու կապի միջոցները, իսկ երեք օր շարունակ խումբը զրկված է եղել բժշկական օգնությունից: Ենիգոմշյանը նաև հերյուրանք է համարում այն լուրերը, թե «Սասանա ծռեր»-ը ժամեր առաջ պատանդ են վերցրել և ուժի գործադրմամբ պահում են շտապ օգնության աշխատակիցներին: Տեղյակ է, որ տղաները պարզապես պահանջում են, որ գնդի տարածքում հերթապահեն շտապօգնության բժիշկները, ինչպես դա եղել է առաջին օրերին:
Ենիգոմշյանը շեշտում է, որ ՊՊԾ գնդում գտնվող տղաները ամբողջությամբ վերահսկում են իրավիճակը, և նրանցից որևէ մեկը այս պահին վիրավորում չունի: «Սասնա ծռեր»-ը այս պահին երկու պահանջ է ներկայացրել. նախ, որ պատգամավորները ստիպեն ուժային կառույցներին, որպեսզի նրանց թույլատրեն տեսակցել իրենց, քանի որ բանակացություններ, որպես այդպիսին, չեն եղել, իսկ օրեր առաջ տարածված այն տեղեկությունը, թե բանակցող կողմ է հանդես գալիս «Սիսական» գնդի հրամանատար Աշոտ Մինսայանը, չի իրականություն չի դարձել, քանի որ Մինասյանը տղաների հետ հանդիպման չի գնացել:
Եիգոմշյանը Խորենացի փողոցում երեկ նկատել է սադրանքներ, բախումներ հրահրելու փորձ: Անգամ միտում է համարում Հիմնադիր խորհրդարանի անդամ Արմեն Միքայելյանի ձերբակալումը, ում երեկ քաղաքացիական անձիք բերման են ենթարկել՝ ընտանիքի հետ տուն վերադառնալիս: Ենիգոմշյանը վստահ է՝ ոստիկանները իրենք են ատրճանակը գցել Արմենի գրպանը, քանի որ նա անձնամբ է ճանաչում Միքայելյանին և համոզված է՝ ատրճանակ պահելու անհրաժեշտություն չուներ:
«Սա ժողովրդական պայքար է, և ընդամենը անհրաժեշտ է այս պայքարը համակարգել: Ինքնադրսևորման անհրաժեշտությունը գնալով մեծանում է: Բոլորը պետք է ինքնադրսևորվեն, և այդ ամենը հնարավորինս ներդաշնակ և համակարգված պետք է լինի: Վստահ եմ՝ այս երեկո, դեռ երեկվանից մեր համաքաղաքացիները առավել վճռականությամբ են լինելու փողոցում, և բոլորս միասին շարունակելու ենք մեր պայքարը»:

Алек Енигомшян: “Внутри царит мощный дух и атмосфера гармонии”
Член Антикризисного инициативного совета Алек Енигомшян расценил методы действий силовых структур и полиции как “подлые, заговорщические и свойственные уголовникам”.
По словам Енигомшяна, уже четвертый день на территории полка Патрульно-постовой службы нет продуктов питания и связи, а в течение трех дней группа была лишена также медицинской помощи. Алек Енигомшян назвал клеветой слухи о том, что несколько часов назад члены группы “Сасна црер” взяли в заложники и силой удерживают врачей скорой помощи. Он осведомлен о том, что ребята просто требуют, чтобы на территории полка дежурили врачи скорой помощи, как это было в первые дни.
Член Антикризисного совета подчеркнул, что находящиеся на территории полка ППС члены группы полностью контролируют ситуацию, на данный момент никто из них не ранен. “Сасна црер” выдвигает два требования. Они, во-первых, хотят, чтобы депутаты заставили силовые структуры разрешить им встречу с ними, поскольку переговоры как таковые не ведутся, а распространенное несколько дней назад сообщение о том, что в качестве переговорщика должен выступить командир полка “Сисакан” Ашот Минасян, не стала реальностью, поскольку Минасян не пришел на встречу с членами группы.
Вчера Енигомшян заметил, что на улице Хоренаци предпринимаются попытки спровоцировать столкновения. Тенденцией к этому он считает и задержание члена “Учредительного парламента” Армена Микаеляна, которого вчера лица в гражданской одежде подвергли принудительному приводу, когда тот вместе с семьей возвращался домой. Енигомшян уверен, что полицейские сами подбросили пистолет в карман Армена, поскольку у него не было необходимости держать при себе оружие.
“Это народная борьба и необходимо всего лишь координировать эту борьбу. Необходимость в самопроявлении постепенно усиливается, и это должно быть максимально гармонично и скоординированно. Я уверен, что сегодня вечером наши сограждане соберутся с еще большей решимостью, и мы вместе продолжим нашу борьбу”,- сказал Алек Енигомшян.