ՀՀՇ-ն 15 տոկոս է ակնկալում
Առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցությամբ, ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալու հայտ է ներկայացրել Հայոց համազգային շարժում կուսակցությունը(ՀՀՇ): Ցուցակի կազմված է 41 հոգուց: 50 տոկոսը չի աշխատում: Ցուցակի պատվավոր տեղերը զբաղեցնում են ՀՀՇ վարչության նախագահ Արարատ Զուրաբյանը, փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը եւ ԵՊՀ դասախոս Խաչատուր Քոքոբելյանը: ՀՀՇ առաջնորդները համոզված են, որ կուսակցությունը կհավաքի քվեների առնվազն 15 տոկոսը: Իհարկե, դա ՀՀՇ-ին արծաթափայլ սկուտեղով չի մատուցվի: Ընդ որում, ՀՀՇ-ականների համոզմամբ. «եթե խոսքը իրական տոկոսների մասին լիներ` ավելի մեծ թիվ կասեինք»: Իսկ 15-ը այն ցուցանիշն է, որ կհաջողվի արձանագրել ու պահպանել, կարծում են ՀՀՇ առաջնորդները: Արարատ Զուրաբյանը առանցքային է համարում այն, որ «հանրությունը կարծում է, թե ՀՀՇ-ն լուրջ ֆինանսական միջոցների է տիրապետում: ՄԻնչդեռ, ֆինանսները եւս, առնետների նման, փախչում են վտանգավոր նավից»:
ՀՀՇ-ն չի բացառում նախա եւ ետընտրական դաշինքների առաջացումը, եթե «դրանք նույն գաղափարական հիմքով լինեն», ծայրահեղ դեպքում` «ծառայեն միեւնույն նպատակին»: Ի դեպ, իբրեւ համար առաջին ծրագրային դրույթ ՀՀՇ-ն ամրագրել է. «Հասնել իշխանույթունը բռնազավթած ապօրինի նախագահի պաշտոնանկությանը, սահմանադրական կարգի վերականգնմանը, օրինական իշխանության հաստատմանը»: ՀՀՇ-ն կտրականապես դեմ է ՀՀ Սահամադրության «նենգափոխմանը, որը կոչված է օրինականացնել հաստատվող բռնապետությունը, նպաստել ծավալվող ահաբեկչությանը, քայքայել պետականության հիմքերը»: Ավելին, «Սահմանադրական փոփոխությունները ստեղծվել են խիստ գաղտնի պայմաններում, ոչ թե պաշտոնական մարմնի, այլ` անհայտ եւ անանուն մի խմբակի կողմից»,-ասված է ՀՀՇ վարչության եւ խորհրդի համատեղ հայտարարությունում: «Փաստաթղթի ստեղծման գաղտնի մեթոդը, ուղղվածությունն ու արդյունքները վկայում են, որ այն ակնհայտորեն Դաշնակցության պատվերն է. բռնապետություն հաստատելու եւ ժողովրդի վրա անմանդատ իշխելու նրա ծրագիրն է դրված այս նենգափոխման հիմքում...Սա յուրատեսակ վրեժ է. Քոչարյանը եւ ՀՅԴ լուծում են իրենց այնքան տհաճություններ պատճառած գործող Սահմանդրության նկատմամբ»: Ելնելով այս քաղաքական գնահատականից, ՀՀՇ-ն կոչ է անում «խոչընդոտել ակընհայտ դավադրությունը»:
Իսկ պետության ներքին եւ արտաքին քաղաքական խնդիրները, ըստ ՀՀՇ նախընտրական ծրագրի` «ամիջականորեն կամ միջնորդավորված պետք է բխեն ՀՀ քաղաքացու շահերից»: Նաեւ. «վերջ տալ ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքը ոտնահարող տհաս քաղաքականությանը, սկսել իրական բանակցություններ ԼՂՀ պարտադիր մասնակցությամբ»: Ու քանի դեռ քաղաքական հիմնական հարցը (ԼՂՀ) լուծված չէ` սոցիալական պաշպանվածության, բնակչության զբաղվածության, տնտեսական աճի եւ մնացած բոլոր խոստումները, ըստ ՀՀՇ-ի առաջնորդների, մեղմ ասած, փուչ են: Ուստի, ըստ Արամ Մանուկյանի, ՀՀՇ-ի նման քաղաքական ուժը «իրավունք ունի, ավելին, պարտավորված է, նաեւ` հնարավորություն ունի Հայաստանը վերադարձնել այն ուղուն, ինչին հասել էինք 90-ականների կեսերին, երբ մեր երկիրը ժողովրդավարության կղզյակ էր»: Երկրորդ պատճառը, որ ՀՀՇ-ին ստիպում է վերադառնալ ակտիվ քաղաքականություն, ներքաղաքական իրավիճակն է. «Իշխանությունները ոչինչ չեն անում երկրի ներսում հանդուրժողականության մթնոլորտ ստեղծելու համար: Քաղաքական դաշտը նպատակային բաժանվում է բեկորների, ինչը դաշտը թուլացնելուց զատ, ժողովրդի աչքին նվաստացնում է քաղաքական ուժերին»:
Ի պատասխան «1995-ի խորհրդարանական եւ 1996 նախագահական ընտրություններով ՀՀՇ-ն ինքը ոնտահարեց սեփական ձեռքբերումները եւ դրանով իսկ հիմք դրվեց անօրինականություններին»,- հարց-մեղադրանքին Արամ Մանուկյանը ասաց. «Ոչ ոք չի մերժում, որ խախատումներ եղել են: Իրավիճակային մոտեցումները հանգեցրել են նման երեույթների: Մենք տեր ենք մեր տարած հաղթականներին, կատարած սխալներին, թերություններին: Այս իշխանությունները հնից ընդօրինակեցին միայն բացասականը եւ դրանք տասնապատկեցին, հարյուրապատկեցին»:
«Եվ կարծում ենք, որ ժողովուրդը մեկ անգամ էլ վստահության քվե կտա»: «Մենք այսօր չենք գնում ռեւանշի,- պնդում է ՀՀՇ փոխնախագահը,- ակտիվ քաղաքականություն վերադառնալ փորձելով, ցանկանում ենք ազատ մտածողություն ամրապնդել: Բոլորը ձգտում են Մոսկվայի «դաբրոն» ստանալ. ՀՀՇ-ն մերժում է ավանսով վերցված բոլոր «դաբրոները»»: Մինչ օրս Հայոց համազգային շարժման քարոզարշավը հայտարարություններն են, հարցազրույցները, այն էլ բացառապես մայրաքաղաքում: Մարզային այցելություններն ու հանդիպումները նախատեղված են քարոզարշավի վերջին վեցօրյակում:

ANM expects 15 percent of the vote
By participating in the upcoming parliamentary elections, the Armenian National Movement (ANM) has made a bid to return to active politics. The proportional party list contains 41 names. The first three are Ararat Zurabyan (chairman of the board), Aram Manukyan (deputy chairman of the board) and Khachatur Kokobelyan (Yerevan State University professor). 50% of those on the list are unemployed. The party leaders are convinced that the party will get at least 15% of the vote. Of course it won’t be presented to the ANM on a silver tray. At the same time ANM members believe that “if we were to talk about real numbers we would get many more votes.” But 15% is the number they think that will be possible to register and defend. “The public thinks that the ANM possesses big financial resources, but the fact is that money, like rats, tends to flee a sinking ship,” says Ararat Zurabyan.
The ANM doesn’t rule out forming pre- or post-election blocs “if they are based on the same ideological principles,” or at least “if they serve the same purpose”. Incidentally, the ANM has set as a primary clause in its platform “the resignation of the illegitimate president who seized power, the restoration of constitutional order, and the establishment of legitimate government.” ANM categorically opposes “the distortion of the Constitution aimed at legitimizing the dictatorship-in-the-making, promoting state terror and shattering the foundations of the state.”
Moreover, “the constitutional amendments were devised in conditions of strict secrecy, not by an official body but by an unknown and anonymous group,” reads the statement by the board of the ANM. “The secrecy in which the document was conceived, its orientation, and its results prove that that it is a clear order by the Dashnaktsutiun, whose plan to establish a dictatorship and rule the people without a mandate lies at the core of this distortion… This is a specific act of revenge that Kocharyan and the ARF are taking on a Constitution they were uncomfortable with.” Taking all this into consideration, the ANM calls upon voters to “prevent this clear conspiracy”.
The state’s internal and foreign policy issues should, according to the ANM program, “directly or indirectly stem from the interests of the citizens of Armenia,” and “an end should be put to the immature policy that denies the right to self-determination of Nagorno Karabakh, and real negotiations with the obligatory participation of Nagorno Karabakh should begin.” The leaders of the ANM believe that as long as the main political problem (the Nagorno Karabakh conflict) is not resolved, all statements about employment, social security, economic growth, etc. are empty promises. Thus, in Aram Manukyan’s opinion, a political force like the ANM “has the right, moreover, is obliged, and has the ability too, to return Armenia to the path it was following in the mid-1990s, when our country was an island of democracy.”
The second factor that has necessitated the ANM’s return to active politics is the internal political situation. “The government does nothing to create an atmosphere of tolerance in the country. The political field has been intentionally fragmented, which both weakens the field and diminishes the political parties in the eyes of people.” In response to the question/accusation: “During the 1995 parliamentary and 1996 presidential elections, the ANM itself violated its achievements and laid the foundations for irregularities,” Aram Manukyan says, “Nobody denies that there were irregularities. These occurrences were the results of behavior in certain contingencies. We are responsible for our victories and achievements, and for mistakes and shortcomings. This government learned from the former only the negative manifestations, multiplying them by tens and hundreds.”
“And I believe people will give us vote of confidence once again,” says the deputy chairman of the ANM. “ It’s not in order to take revenge that we are attempting to return to active politics, we want to strengthen free thinking. Everybody is trying to get Moscow’s ‘OK’. The ANM rejects all kinds of ‘OKs’.”
So far the ANM has been campaigning through interviews and public statements, almost exclusively in the capital. Visits and rallies in the provinces are planned for the last week of the campaign.