«Ժառանգությունը» դատապարտում է. «Հայաստանը ոստիկանական պետության շեմին է»
«Ժառանգություն» կուսակցությունն անդրադարձել է երեկ Երևանում ոստիկանների և ցուցարարների բախմանը: Կուսակցության հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև.
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ անցած գիշերը, կեղծված ընտրություններից եւ սահմանադրական հանրաքվեից հետո մարդու իրավունքների խախտումների, բիրտ ուժի ցուցադրության ամենացայտուն շքահանդեսն էր: Իշխող վարչախումբը ֆիզիկապես նվաստացրեց, ահաբեկեց ու ձերբակալեց հարյուրավոր քաղաքացիների, այդ թվում լրագրողների` խաղաղ հավաքների իրենց սահմանադրական իրավունքն իրացնելու համար:
Ուշ գիշերային ձերբակալություններից շատերն ուղեկցվում էին քաղաքացիական հագուստով ոստիկանների աննախադեպ բռնություններով, սարսափազդու ճայթուկների ու պայթուցիկների կիրառմամբ: Բերման ենթարկված քաղաքացիների թվում էին «Ժառանգության» առաջամարտիկները` Արմեն Մարտիրոսյանը, Դավիթ Սանասարյանը, Հովսեփ Խուրշուդյանը, Սուսաննա Մուրադյանը: Նրանց գտնվելու վայրն անհայտ է:
Մենք պահանջում ենք ազատ արձակել բոլոր քաղբանտարկյալներին, պահանջում ենք այս վարչակազմի հրաժարականը, որը վերստին ապացուցեց, որ ոչ մի ընդհանուր բան չունի քաղաքակիրթ աշխարհի հետ, եւ շարունակում է հակված մնալ ավելի շուտ Յանուկովիչի ու աշխարհի բռնապետական, ամբողջատիրական այլ վարչակարգերին:
Առանց երկրի ներսում քաղաքացիական եւ մարդու իրավունքների հարգման եւ պատշաճ պաշտպանության, առողջ բանավեճի, երկխոսության ու արդարության հնարավորություններն ի չիք կդառնան, եւ մեր երիտասարդ, խոստումնալից հանրապետությունը կհայտնվի անկանխատեսելի ու անձեւ քաոսի դեմհանդիման, ինչը կարող է ազգային անվտանգության լուրջ սպառնալիք դառնալ:
Առաջարկում ենք բոլոր քաղաքական ուժերին եւ քաղաքացիական հանրությանը` մեկտեղել ջանքերը, միասին ոտքի ելնել` կարճ ժամանակամիջոցում հաստատելու սահմանադրական պետություն` խարսխված ազատ, արդար ընտրությունների եւ յուրաքանչյուր քաղաքացու արժանապատվության, հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների հարգման սկզբունքների վրա:

Armenia on the Brink of Police State. Heritage Party Condemns
Yerevan--In the most egregious campaign of human rights violations since the falsification of elections and referenda, the ruling regime has rounded up and physically attacked hundreds of citizens, including journalists, for exercising their constitutional right of assembly.
Many of the late-night arrests were conducted by plain-clothes policemen with the application of unprecedented violence. Among those arrested were Heritage leaders Armen Martirosyan, Hovsep Khurshudyan, Susanna Muradyan, and Davit Sanasaryan. Their whereabouts are unknown.
We demand the release of all political prisoners and the resignation of this administration, which has proved to have nothing in common with the civilized world and much in parallel with Yanukovich and other despotic, totalitarian regimes around the world.
Without protection of civil and human rights, both within the country and by the international community, the opportunities for discourse and justice will vanish, and our promising new republic will risk spiraling unpredictably into formless chaos.
We suggest that all political forces and civil society stand together for the purpose of establishing, in short order, a constitutional state based on free and fair elections and a fundamental respect for the dignity of each and every citizen.