Անդրիաս Ղուկասյանին մահակներով և արմատուրաներով են ծեծել
Հուլիսի 29-ի գիշեր՝ Սարի թաղի բախումներից հետո, Անդրիաս Ղուկասյանին իր բնակարանի մոտից բերման են ենթարկել ՀՀ կազմակերպված հանցագործությունների դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն (վեցերորդ վարչություն), այնուհետ՝ Էրեբունու ՁՊՎ:
«Ոտքի Հայաստան» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Անդրիաս Ղուկասյանը կասկածվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի առաջին մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններ կազմակերպում։ Որպես խափանման միջոց է ընտրվել 72 ժամյա կալանքը։
Ղուկասյանի կինը՝ Անահիտ Թորխանյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնում է՝ Սարի թաղում տեղի ունեցած բախումների ժամանակ անհայտ անձիք բռնություն են գործադրել ամուսնու նկատմամբ՝ պատճառելով ոտքերի վնասվածքներ։ Ասում է՝ ամուսնուն ծեծողները «մհերականները» կամ քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններն են եղել, ովքեր մահակներով և արմատուրաներով հարվածել են ծնկներին։
Այս պահին էլ նրա ծնկները ցավում են և մեծ դժվարությամբ է քայլում, սակայն ՁՊՎ-ում բժիշկները հայտնել են՝ Ղուկասյանը ոտքերի հետ խնդիր չունի, վիրակապել են ու հեռացել;
Թարխանյանը այսօր փորձել է բժիշկ հրավիրել ՁՊՎ, սակայն բժիշկների մեծամասնությունը, տարբեր պատճառաբանումներով, հրաժարվել են, երկուսը համաձայնել են՝ վաղը տեսակցելու պայմանով;
Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը երեկ է տեսակցել իր պաշտպանյալին և կարծում է Ղուկասյանը լուրջ հետազոտությունների կարիք ունի։ Այդ հետազոտությունները ՁՊՎ-ի պայմաններում հնարավոր չէ, անհրաժեշտ է հիվանդանոցային ստուգումներ։
Սահակյանը ապօրինի է համարում Ղուկասյանին ձերբակալելու հանգամանքը և պատրաստվում է ոստիկանության դեմ բողոք ներկայացնել նրա հանդեպ կիրառված բռնությունների մասով ։ Արդեն նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, սակայն եզրակացության արդյունքները դեռ հայտնի չեն։ Փաստաբանը հետամուտ է լինելու և իրավական բոլոր միջոցները գործի է դնելու, որպեսզի բռնություն գործադրած անձիք պատասխանատվության ենթարկվեն։
Սահակյանը պնդում է, որ Ղուկասյանին ծեծած անձիք ոստիկաններ են, սակայն չի ցանկանում մանրամասնել դրա հավաստիությունը՝ նշելով, որ այդ մասին կխոսի առավել ուշ։

Андреаса Гукасяна избивали дубинками и арматурой
В ночь на 29 июля, после столкновений в Сари таге, Андреаса Гукасяна подвергли приводу в Главное управление по борьбе с организованной преступностью (6-е управление), откуда доставили в изолятор временного содержания округа Эребуни.
Член гражданской инициативы “Поднимайся, Армения!” Андреас Гукасян подозревается в организации массовых беспорядков (ч.1 ст.225 УК РА). В качестве меры пресечения к нему применен 72-часовой арест.
Жена Гукасяна Анаит Тарханян в беседе с Hetq.am сообщила, что во время столкновений в Сари таге неизвестные применили насилие к ее мужу, в результате чего он получил травмы ног. По словам Тарханян, мужа избивали или люди депутата НС Мгера Седракяна (Тохмахи Мгер), или полицейские в штатском, которые били его по коленям палками и арматурой.
В настоящий момент у Андреаса Гукасяна болят колени, он ходит с трудом, однако врачи в ИВС заявили, что у него нет проблем с коленями, сделали ему перевязку и ушли.
Сегодня Анаит Тарханян пыталась пригласить в ИВС врача, однако большинство врачей, сославшись на различные причины, отказались. Согласие дали лишь двое, но при условии встретиться завтра.
Адвокат Лусине Саакян вчера виделась со своим подзащитным и считает, что Андреас Гукасян нуждается в серьезном обследовании. Между тем в условиях изолятора временного содержания проведение такого обследования невозможно, для этого требуется посещение больницы.
Задержание Гукасяна адвокат считает незаконным и собирается подать жалобу на полицию в связи с применением к нему насилия. Уже проведена судмедэкспертиза, однако результаты заключения пока неизвестны. Адвокат намерена добиться того, чтобы применившие насилие лица были привлечены к ответственности.
Лусине Саакян утверждает, что ее подзащитного избивали полицейские. Не пожелав обосновать достоверность своего заявления, адвокат отметила, что выскажется об этом позже.