Թբիլիսիում կայացավ Հայաստանի և Վրաստանի արտգործնախարարների հանդիպումը
Օգոստոսի 1-ին պաշտոնական այցով Թբիլիսի ժամանած արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Վրաստանի արտգործնախարար Միխեիլ Ջանելիձեին:
ԱԳՆ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանին` Միխեիլ Ջանելիձեն նշեց, որ հարևան երկրի արտգործնախարարի այցը Վրաստան նշանակալի իրադարձություն է, ինչը թույլ է տալիս շարունակել երկխոսությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցերի շուրջ:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ցուցաբերված ջերմ ընդունելության համար` Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կարևորում է Վրաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը բոլոր հնարավոր ոլորտներում:
Զրուցակիցները քննարկեցին Հայաստան-Վրաստան երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ: Ընդգծվեց առկա ութսունից ավելի համաձայնագրեր ընդգրկող հարուստ իրավապայմանագրային դաշտի կարևորությունը, ինչը հնարավորություն է ընձեռում զարգացնել փոխգործակցությունը տարբեր բնագավառներում: Նախարարները գոհունակությամբ արձանագրեցին, որ երկու երկրների գերատեսչությունների միջև շարունակվում են ակտիվ փոխայցելություններն ու արդյունավետ համագործակցությունը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Միխեիլ Ջանելիձեն քննարկեցին Հայաստանի և Վրաստանի ԱԳՆ-ների միջև պարբերական խորհրդատվությունների անցկացման, իրավապայմանագրային դաշտի կատարելագործման, միջազգային կառույցներում համագործակցության, տրանսպորտային փոխադրումների դյուրացման, էներգետիկ փոխգործակցության, մշակութային ոլորտում համագործակցության, ապակենտրոնացված մակարդակով շփումներին առնչվող հարցեր, հայ-վրացական սահմանի սահմանազատման գործընթացի խնդիրները։ Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին մշակութային ժառանգության պահպանման շուրջ։
Էդվարդ Նալբանդյանը և Միխեիլ Ջանելիձեն անդրադարձ կատարեցին Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Զրուցակիցները քննարկեցին միջխորհրդարանական կապերի առավել զարգացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը:
Հայաստանի և Վրաստանի արտգործնախարարներն անդրադարձան միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ հարցերի:
Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերն` ուղղված ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման նպատակով բանակցային գործընթացի առաջ մղմանը:

В Тбилиси состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Грузии
1-го августа прибывший с официальным визитом в Тбилиси министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился с министром иностранных дел Грузии Михеилом Джанелидзе.
Приветствуя Эдварда Налбандяна, Михеил Джанелидзе отметил, что визит министра иностранных дел соседней страны в Грузию является значительным событием, что позволяет продолжить диалог вокруг представляющих взаимный интерес различных вопросов.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, Эдвард Налбандян отметил, что Армения придает большое значение развитию отношений с Грузией во всех возможных областях.
Собеседники обсудили широкий спектр вопросов двусторонней повестки дня Армения-Грузия. Была подчеркнута важность охватывающей более восьмидесяти соглашений богатой договорно-правовой базы, что предоставляет возможность развивать взаимодействие в различных сферах. Министры с удовлетворением констатировали, что продолжаются активные взаимные визиты и эффективное сотрудничество между ведомствами двух стран.
Эдвард Налбандян и Михеил Джанелидзе обсудили вопросы, относительно проведения периодических консультаций между министерствами иностранных дел Армении и Грузии, совершенствования договорно-правовой базы, взаимодействия в рамках международных организаций, упрощения транспортных перевозок, энергетического взаимодействия, сотрудничества в сфере культуры, контактах на децентрализованном уровне, проблем процесса демаркации армяно-грузинской границы. В ходе встречи стороны обменялись мнениями вокруг вопросов сохранения культурного наследия.
Эдвард Налбандян и Михеил Джанелидзе коснулись работ межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией.
Собеседники обсудили намеченные шаги по дальнейшему развитию межпарламентских связей.
Министры иностранных дел Армении и Грузии коснулись актуальных международных и региональных вопросов.
Эдвард Налбандян представил усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на продвижение переговорного процесса с целью мирного урегулирования карабахской проблемы.