Դավիթ Սանասարյանը երիկամային ցավեր ունի․ Նրան գիշերը տեղափոխել են «Նուբարաշեն» ՔԿ
Հուլիսի 27-ին բերման ենթարկված «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Դավիթ Սանասարյանի փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանը հայտնեց, որ ժամեր առաջ՝ դատավարության ժամանակ, Դավիթ Սանասարյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է, և դատարան են ժամանել շտապ օգնության բժիշկներ: Բժիշկները հորդորել են՝ երիկամների շտապ հետազոտություն և բուժում։ Հայտնել՝ երիկամները բորբոքված են, համապատասխան միջոցներ չձեռնարկելու դեպքում, ծանր հետևանքների կհագնեցնի։
Չնայած դրան՝ դատարանը որոշել է նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց նշանակել երկամսյա կալանքը: Սանասարյանին տեղափոխել են «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ։ Փաստաբան Ռևազյանն այսօր պատրաստվում է միջնորդություն ներկայացնել այն մասին, որ Սանասարյանը համապատասխան հետազոտությունների կարիք ունի։ Նա կարծում է, որ այդ հիմքով նրան հիվանդանոց կտեղափոխեն։
Սանասրյանը փաստաբանին ասել է, որ երիկամային ցավերը մեկ ամիս առաջ են սկսվել եւ սրվել են վերջին երեք օրերին։
Վերաքննիչ դատարանում կալանքի որոշումը բողոքարկելիս քննարկման առարկա կդառնա նաև նրա ներկայիս առղոջական վիճակը։

У Давида Санасаряна боли в почках. Ночью его перевели в УИУ “Нубарашен”
Адвокат подвергнутого приводу 27 июля члена партии “Наследие” Давида Санасаряна Роберт Ревазян сообщил, что несколько часов назад, во время судебного заседания, самочувствие его подзащитного резко ухудшилось. Прибывшие в суд врачи скорой помощи порекомендовали срочно провести обследование и лечение почек. Врачи отметили, что в почках имеется воспаление, и если не принять необходимые меры, то это может быть чревато тяжелыми последствиями.
Несмотря на это, суд в качестве меры пресечения избрал в отношении Давида Санасаряна 2-месячный арест. Он переведен в уголовно-исполнительное учреждение “Нубарашен”. Сегодня адвокат собирается представить ходатайство о проведении обследования его подзащитного. Ревазян считает, что на этом основании Давида Санасаряна переведут в больницу.
Санасарян сообщил своему адвокату, что боли в почках у него начались месяц назад, а в последние три дня усилились.
При обжаловании в Апелляционном суде решения об аресте Давида Санасаряна предметом рассмотрения станет и нынешнее состояние его здоровья.