Արայիկ Խանդոյանը կալանավորվեց
Խանդոյանը դատարանում հայտարարել է՝ անմեղ է, առաջադրված մեղադրանքներում իրեն մեղավոր չի ճանաչում, կալանքի որոշումը հիմնավորված չէ։
Հիշեցնենք, որ Ա․ Խանդոյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ պատանդ վերցնելը և 235 հոդվածի 3-րդ մասով՝ ապօրինի զենք-զինամթերք ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը:
Խանդոյանի փաստաբան Արա Կարագյոզյանը հայտնեց, որ կալանավորման հիմքում դրվել է շտապ օգնության բժիշկների ցուցմունքները, որոնք համարում է անհիմն փաստեր։ Ասում է՝ դրանք չեն մատնանշում, որ Խանդոյանը բժիշկների նկատմամբ որևէ գործողություն է կատարել․ «Անիմաստ, գործի հետ չառնչվող ցուցմունքներ են տրվել։ Հիմնավոր փաստ չկա, թե մեր պաշտպանյալը, ազատության մեջ մնալով, ինչու պետք է թաքնվի։ Առաջարկեցինք, եթե մտավախություն ունեն, որ Խանդոյանը փախուստի կդիմի, թող պաշտպանական միջոցներ կիրառվեն։ Այս ձևի քաղաքական պատվեր, որ դատավորներն են կատարում, չէի տեսել»,-նշում է փաստաբանը։
Կարագյոզյանը, մինչ դատավարության սկսվելը, «Հետք»-ին փոխանցել էր, որ Խանդոյանին մեղադրանք առաջադրվելուց մեկ ժամ անց, դատարան է ներկայացվել միջնորդություն՝ խափանման միջոց ընտրելու համար։ Արդյունքում՝ ի տարբերություն քննիչների, իրենց, նյութերին ծանոթանալու համար, ողջամիտ ժամանակ չի տրամադրվել, այնինչ իրենք հավասար իրավունքներն ունեն։

Араик Хандоян арестован
В суде Хандоян заявил, что невиновен, не признает выдвинутое ему обвинение, а решение об аресте считает необоснованным.
Как уже сообщалось, А.Хандоян обвиняется в незаконном приобретении, реализации оружия и боеприпасов.
Адвокат Хандояна Ара Карагезян сообщил, что решение об аресте основано на показаниях врачей скорой помощи, которые он считает необоснованными. По словам адвоката, эти показания не свидетельствуют о том, что Хандоян осуществлял какие-либо действия в отношении врачей. “Они дали не имеющие отношение к делу, бессмысленные показания. Нет фактов, которые обосновывают, что наш подзащитный, находясь на свободе, может скрыться от следствия. Я еще не видел, чтобы судьи так слепо выполняли политический заказ”,- отметил адвокат.
До начала судебного процесса Карагезян сообщил Hetq.am, что через час после выдвижения обвинения Араику Хандояну в суд было представлено ходатайство об избрании к нему меры пресечения в виде ареста. В результате адвокатам, в отличие от следователей, суд не предоставил разумный срок на ознакомление с материалами, хотя и следователи, и адвокаты обладают равными правами.