Եղիշե Պետրոսյանի ձերբակալման արձանագրություն չի կազմվել
Հակաճգնաժամային նախաձեռնող խորհրդի անդամ, երգահան Եղիշե Պետրոսյանը դեռևս գտնվում է «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնում: Հուլիսի 30-ից մինչ այս պահը բժիշկների հսկողությամբ, նա հիվանդանոցային բուժում է ստանում:
Պետրոսյանի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ երգահանի առողջական վիճակում դրական փոփոխություն չկա: Փաստաբանը բողոքարկել էր Պետրոսյանին ձերբակալելու որոշումը: Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը թեև մերժել է բողոքը, բայց և նշել է` Եղիշե Պետրոսյանը ձերբակալվածի կարգավիճակում չի գտնվում, քանի որ նրա նկատմամբ ձերբակալման արձանագրություն չի կազմվել:
«Ստացվում է` նրան չեն դիտարկում որպես ձերբակալված անձ, թեև նա փաստացի գտնվում է անազատության մեջ, ոստիկաննների հսկողության ներքո: Նման պարագայում անձին անազատության մեջ պահելը օրինական չէ, և մենք բոլոր միջոցները ձեռնարկելու ենք ստեղծված իրավիճակը ևս բողոքարկելու համար»,- նշում է Վարոսյանը:

Протокол об аресте Егише Петросяна не составлен
Член Антикризисного инициативного совета, композитор Егише Петросян все еще находится в медцентре “Астхик”. С 30 июля по сей день он получает стационарное лечение.
Адвокат Петросяна Ерванд Варосян в беседе с Hetq.am сообщил, что положительная динамика в состоянии музыканта не наблюдается. Варосян обжаловал решение о задержании Егише Петросяна. И хотя суд общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун отклонил жалобу, однако отметил, что Егише Петросян не находится в статусе задержанного, поскольку протокол о его аресте не составлен.
“Получается, что Петросяна не рассматривают как задержанного, хотя он фактически находится под контролем полицейских. В подобных случаях держать человека в условиях несвободы незаконно, и мы примем все меры для обжалования и этой ситуации”,- отметил адвокат.