«Գագիկ Եղիազարյանը բերման ենթարկվելիս բռնության է ենթարկվել». փաստաբան
Սասնա ծռերը հուլիսի 27-ին հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ ոստիկանները հարձակում են իրականացրել ՊՊԾ գնդի վրա, որի պատճառով վիրավորվել են Պավել և Արամ Մանուկյանները, Գևորգ Իրիցյանը, նաև առևանգել են Մանուկյաններին և Գագիկ Եղիազարյանին:
Եղիազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդված 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ կազմակերպված խմբի կողմից՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը:
Փաստաբան Լուսինե Հակոբյանը այսօր է տեսակցել Գագիկ Եղիազարյանին: «Հետք»-ի հետ զրույցում փաստաբանը հայտնեց, որ Գագիկ Եղիազարյանը ընկճված չէ, առույգ և լավ տրամադրություն ունի: Այժմ պահվում է ԱԱԾ-ի մեկուսարանում:
Եղիազարյանը իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունել, հրաժարվել է ցուցմունք տալ, դատարանում որևէ միտք չի արտահայել: Կալանքի որոշումը փաստաբանը պատրաստվում է բողոքարկել վերաքննիչ դատարանում:
Գագիկ Եղիազարյանն այժմ առողջական լուրջ խնդիրներ չունի: Հուլիսի 27-ին բերման ենթրակվելիս, Հակոբյանի փոխանցմամբ, ոստիկանների կողմից բռնության է ենթարկվել, ինչի պատճառով օրեր շարունակ պարանոցի շրջանում ցավեր է ունեցել: Ոստիկանների կիրառած բռնության առթիվ փաստաբանը միջնորդություն է ներկարացրել՝ պահանջելով դատաբժշկական փորձաքննություն: Գործի քննությունը ԱԱԾ-ից փոխանցվել է ՀՔԾ: Հակոբյանը կասկածներ ունի, որ փորձաքննությունը չի կատարվի՝ հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ պարանոցային ցավերը օրեցօր մեղմանում են:

“Во время принудительного привода к Гагику Егиазаряну было применено насилие” – адвокат
27 июля группа “Сасна црер” распространила сообщение о том, что полицейские совершили нападение на территорию полка Патрульно-постовой службы, вследствие чего были ранены Павел и Арам Манукяны, Геворк Ирицян. Кроме того, Манукяны и Гагик Егиазарян были похищены.
Егиазаряну выдвинуто обвинение в захвате организованной группой зданий, строений, транспортных средств, связи, а также в незаконном приобретении, реализации, хранении, перевозке или ношении оружия и боеприпасов.
Сегодня адвокат Лусине Акопян встретилась с Гагиком Егиазаряном. В беседе с Hetq.am она сообщила, что ее подзащитны не подавлен, пребывает в хорошем бодром настроении. Егиазарян содержится в изоляторе Службы национальной безопасности.
Он не признал выдвинутое ему обвинение, отказался давать показания, в суде никаких заявлений не сделал. Адвокат собирается обжаловать решение об аресте своего подзащитного.
В настоящее время у Гагика Егиазаряна нет серьезных проблем со здоровьем. По словам Лусине Акопян, во время принудительного привода 27 июля Егиазарян подвергся насилию со стороны полицейских, вследствие чего в течение нескольких дней у него были боли в области шеи. В связи с применением полицейскими силы адвокат представила ходатайство о проведении судмедэкспертизы.
Однако Лусине Акопян подозревает, что судмедэкспертиза не будет проведена, учитывая то обстоятельство, что боль в области шеи у ее подзащитного постепенно ослабевает.