Անդրիաս Ղուկասյանը դեռ հացադուլի մեջ է
Հակաճգնաժամային խորհրդի անդամ Անդրիաս Ղուկասյանի կինը՝ Անահիտ Թարխանյանը, «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ հուլիսի 28-ին Սարի թաղում տեղի ունեցած բախումների ժամանակ անհայտ անձիք բռնություն են գործադրել ամուսնու նկատմամբ՝ պատճառելով ոտքերի վնասվածքներ։
Ղուկասյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը ևս ահազանգել էր, որ իր պաշտպանյալը լուրջ հետազոտությունների կարիք ունի, քանի որ ծեծի պատճառով ծնկների շրջանում սուր ցավեր և վնասվածներ է ստացել:
Բացի ստացած վնասվածքները, արդեն չորրորդ օրն է՝ Ղուկասյանը հացադուլի մեջ է գտնվում, և, «Հետք»-ին հայտնեց փաստաբանը, քաղաքական գործիչը չի պատրաստվում դադարեցնել այն:
Սահակյանը երեկ է տեսակցել Ղուկասյանին, ասում է՝ նախկինում ստացած վնասվածքի հետևանքով առաջացածը վերքը առավել է բորբոքվել, ինչպես նաև ծնկի հատվածում դեռ ցավեր ունի: Ղուկասյանին ռենգտեն հետազոտությունների են ենթարկել, սակայն դրանց արդյուքները դեռ չեն տրամադրվել փաստաբանին: «Ըստ էության, նրա առողջական վիճակում օրեցօր բացասական դինամիկ ա է գրանցվում՝ հաշվի առնելով նաև հացադուլի մեջ գտնվելու հանգամանքը»,- նշում է փաստաբանը:
Ղուկասյանը գտնվում է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում, խցում միայնակ է պահվում: Փաստաբանը, ոչ միայն Ղուկասյանի ներկայիս առողջական վիճակը դիտարկելով, այլև իրավական տեսակետերը հաշվի առնելով, հաստատակամ նշում է՝ նա չպետք է գտնվեր քրեակատարողական հիմնարկում:

Андриас Гукасян продолжает голодовку
Жена члена Антикризисного совета Андриаса Гукасяна Анаит Тарханян сообщила Hetq.am, что во время столкновений 28 июля в ереванском квартале Сари тахе неизвестные лица применили насилие в отношении ее мужа, в результате чего он получил травмы ног.
Адвокат Гукасяна Лусине Саакян также заявила, что ее подзащитный нуждается в серьезном обследовании, поскольку после избиения у него начались сильные боли в области коленей.
Помимо полученных травм Андриас Гукасян уже четвертый день проводит голодовку и, как отметила в беседе с Hetq.am адвокат, не собирается ее прекращать.
Лусине Саакян, которая вчера виделась со своим подзащитным, сообщила, что раны, открывшиеся из-за полученных травм, еще больше воспалились, сохраняются и боли в колене.
Гукасяну сделали рентгенологическое исследование, заключение по которому пока не предоставили адвокату. “По сути, в состоянии здоровья моего подзащитного наблюдается отрицательная динамика, которая еще больше усугбляется проводимой им голодовкой”,- отметила Л.Саакян.
Андриас Гукасян содержится в одиночной камере уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен”. Учитывая состояние его здоровья, а также правовые подходы, адвокат подчеркивает, что ее подзащитный не должен находиться в тюрьме.