«2008-ից այս կողմ իրավապահների մեթոդները չեն փոփոխվել». փաստաբան
Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը այսօր հրավիրած ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին փոխանցեց, որ իր պաշտպանյալ Անդրիաս Ղուկասյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելիս՝ ներկայացվել է նաև երկու ոստիկանների ցուցմունքներ: Փաստաբանն ասում է՝ չեմ զարմանա, եթե նրանք լինեն այն նույն ոստիկանները, ովքեր Հովսեփ Խուրշուդյանի դեմ ցուցմունք են տվել: Վարոսյանն ընդգծում է, որ այդ ցուցմունքները վերաբերել են նաև իր մյուս պաշտպանյալ Եղիշե Պետրոսյանին, ով Սարի թաղի դեպքերին ներկա չի եղել:
«Այս հանգամանքը չի խանգարել, որպեսզի երկու ոստիկաններից մեկը հալուցինացիաներ ունենա և բարձրախոսը ձեռքին ցուցուցումներ տալիս, Եղիշե Պետրոսյանին ևս Սարի թաղում «տեսնի»,- նշում է փատաբանը:
Ներկայացված ցուցմունքներին ծանոթանալով, փաստաբանը տպավորություն ունի, որ այն անձը, ով ոստիկաններին թելադրել է այդ ցուցմունքերը, ոչ միայն չի եղել Սարի թաղում, անգամ ջանք չի գործադրել դիտել հրապարակված տեսանյութերը:
Վարոսյանը ցուցմունքներից մեկում կարդացել է, թե ինչպես է ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փաստանջյանը մոտենում Աշոտ Կարապետյանին ու ասում՝ մենք հիմա քարերով հարվածելու ենք ձեզ: Փաստաբանը նշում է՝ նման ցուցմուքներ են ներկայացվել այն պարագայում, երբ տեղի ունեցողը հեռարձակվել է ուղիղ եթերով, և տեսանյութերը պահպանված են Youtube.com պորտալում:
Փաստաբանի համար ակնհայտ է, որ իրավապահների առաջ ի սկզբանե խնդիր է դրված եղել՝ ինչ գնով ուզում է դադարեցնել խաղաղ հավաքները: Վարոսյանի խոսքով՝ այս պահին կալանավորված հասարակական և քաղաքական գործիչներին երբ առաջին օրերին բերման ենթարկեցին, մտածեցին՝ որ նրանք այլևս չեն մասնակցի հանրահավաքներին: Իսկ երբ նրանք շարունակել են իրենց ակտիվ գործունեությունը, ոստիկանները ստեղծել են Սարի թաղի բախումները:
Այս բախումները Վարոսյանը համարում է զանգվածային անկարգությունների իմիտացիա, որի նպատակը անձանց ձերբակալելն ու քրեական հետապնդում իրականացնել էր:
Վարոսյանն աննախադեպ է համարում այն հանգամանքը, որ քաղաքացիներին բերման ենթարկելիս տեղափոխել են ոչ թե ոստիկանական բաժանմունքներ, այլ զորամասեր: Սա բերման ենթարկվածներին իրավական աջակցությունից զրկելու միջոց է դիտարկում: Փաստաբանը ներկա իրավիճակը համեմատում է 2008-ի մարտի 1-ի հետ, ասելով՝այդ ժամանակից իրավապահների աշխատանքի մեթոդներում որևէ փոփոխություն չի կատարվել:

“Начиная с 2008 г. методы правоохранителей не изменились” – адвокат
На сегодняшней пресс-конференции адвокат Ерванд Варосян сообщил, что при применении к его подзащитному, Андриасу Гукасяну, меры пресечения в виде ареста были представлены показания двух полицейских. По словам Варосяна, он не удивится, если окажется, что это те самые полицейские, которые дали показания и против Овсепа Хуршудяна. Адвокат также отметил, что эти же показания касались и другого его подзащитного – композитора Егише Петросяна, который не участвовал в событиях в квартале Сари тах.
“Однако это обстоятельство не помешало тому, чтобы у одного из двух полицейских возникли галлюцинации: держа в руках громкоговоритель, он отдавал распоряжения и при этом “видел” в Сари тахе Егише Петросяна”,- отметил Еерванд Варосян.
После ознакомления с показаниями стражей порядка у адвоката сложилось впечатление, что человек, который диктовал полицейским их показания, не только не был в Сари тахе, но даже не удосужился изучить обнародованные видеозаписи происходивших там событий.
В одном из показаний Ерванд Варосян прочитал, что депутат Национального Собрания Заруи Постанджян подошла к Ашоту Карапетяну и заявила: сейчас мы будем кидать в вас камни. Постанджян отмечает, что эти показания были даны в ситуации, когда происходящее транслировалось в прямом эфире, а видеозаписи размещены на портале Youtube.com.
Для адвоката очевидно, что перед правоохранителями изначально была поставлена задача прекратить мирные митинги любым способом. Когда в первые дни находящихся сейчас под арестом общественных и политических деятелей подвергали приводу, правоохранителям казалось, что они больше не будут участвовать в митингах. Но активисты не прекратили свою деятельность, поэтому полицейские организовали столкновения в Сари тахе. Произошедшее адвокат считает имитацией массовых беспорядков, целью которых были задержания граждан и осуществление в отношении них уголовного преследования.
Е.Варосян назвал беспрецедентным то обстоятельство, что подвергнутые приводу граждане доставлялись не в отделения полиции, а в воинские части. По мнению адвоката, это преследовало цель лишить подвергнутых приводу граждан правовой помощи. Нынешнюю ситуацию он сравнил с событиями 1 марта 2008 г., отметив, что за эти годы методы правоохранителей не изменились.