Սայադ Հարությունյանի աչքը պրոթեզավորելու համար որևէ դրամահավաք անհրաժեշտ չէ. բժիշկ
Օրեր առաջ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում Սայադ Հարությունյանի քույրը դրահամահաք սկսեց՝ 17-ամյա եղբոր` հուլիսի 29-ին ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցներ կիրառելու հետևանքով կորցրած աչքը արտասահմանում պրոթեզավորելու համար:
«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի անհետաձգելի բուժօգնության գծով տնօրենի տեղակալ, բժիշկ-անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ Գագիկ Մանուկյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ այս պահին Սայադի առողջական վիճակը լավ է. երեկ արդեն տեղադրել են պրոթեզը, որպեսզի աչքի խոռոչը ձևավորվի, այսօր կամ վաղը, հնարավոր է, նրան հիվանդանոցից դուրս գրեն: Մինչև վերջնական պրոթեզի տեղադրումը Սայադը կայցելի «Ս.Վ.Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոն»: Այժմ ակնագունդ է պատրաստվում, որը տեղադրվելու է ակնխոռոչում, բայց պրոթեզը որևէ ֆունկցիա չի կատարելու:
Ըստ Մանուկյանի` տղայի աչքը պրոթեզավորելու նպատակով սկսված դրահամահավաքի անհրաժեշտություն չկա: Ասում է` հիվանդանոցը իր միջոցներով պատվիրել է պրոթեզը, այն ձեռք բերելու վճարները արդեն ուղարկվել են, և երկու ամսվա ընթացքում պրոթեզը կտեղադրվի:
Բժիշկը տղայի հարազատներին բացատրել է, որ տեղադրվող պրոթեզը նույնն է լինելու, ինչ արտասահմանում տեղադրվողը:
Սայադ Հարությունյանի ընտանիքի հետ կապ հաստատել չկարողացանք: Քիչ առաջ նրա քույրը` Սուսաննա Հարությունյանը Panorama.am-ին հայտնել է, որ իրենք հաշվեհամար բացելու մտադրություն չեն ունեցել:
«Մեզ զանգահարեցին Գերմանիայից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից ու այլ երկրներից հայեր, ասացին ուզում են մեզ օգնել, խնդրեցին հաշվեհամար բացենք ու տարածենք»,- ասաց Սայադի քույրը:
Նրա խոսքով, իրենք նախապես չեն իմացել, որ եղբոր աչքի բուժման ողջ ծախսն իր վրա է վերցրել «Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ն:

Нет необходимости собирать деньги на протезирование глаза Саята Арутюняна – врач
Несколько дней назад сестра 17-летнего Саята Арутюняна, потерявшего глаз в результате применения спецсредств полицией, организовала в социальной сети Фейсбук сбор денег на протезирование глаза за границей.
Заместитель директора по лиции неотложной медицинский помощи медцентра “Сурб Григор Лусаворич”, анестезиолог-реаниматолог Гагик Манукян сообщил Hetq.am, что на данный момент Саят чувствует себя хорошо. Вчера ему уже установили протез и сегодня или завтра, возможно, выпишут из больницы. До установки окончательного протеза Саяту придется посещать Офтальмологический центр имени С.В.Малаяна.
По словам врача, необходимости в сборе денег на протезирование глаза нет. Больница заказала протез на собственные средства, он будет установлен в течение двух месяцев.
Гагик Манукян объяснил родным Саята, что ему установят такой же протез, который обычно устанавливают за границей.
Нам не удалось связаться с семьей Саята Арутюнян. Однако несколько минут назад его сестра Сусанна Арутюнян сообщила Panorama.am, что они не собирались открывать счет в банке.
“Нам стали звонить армяне из Германии, России, Франции и других стран и просили открыть банковский счет, чтобы помочь нам», – отметила С. Арутюнян. По ее словам, они не знали, что расходы на лечение Саята полностью берет на себя медцентр “ Сурб Григор Лусаворич”.