Արմեն Լամբարյանը կալանավորվեց
Այսօր «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում գտնվող «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արմեն Լամբարյանի նկատմամբ մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդված 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ կազմակերպված խմբի կողմից՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը:
Փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը քիչ առաջ հայտնեց, որ մեղադրանք առաջադրելուց ժամեր անց Լամբարյանին պատգարակով տեղափոխել են Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան։ Դատարանը որոշել է Լամբարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել երկամսյա կալանքը: Դատարանը նաև մերժել է գրավի դիմաց ազատ արձակման միջնորդությունը:
Լամբարյանին արդեն տեղափոխում են «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ։ Պետրոսյանի խոսքով, նման առողջական խնդիրներով և հատուկ բուժօգնության կարիք ունեցող անձին բացարձակ նպատակահարմար չէր «Դատապարտյալների հիվանդանոց» տեղափոխելը։
Առաջադրված մեղադրանքում Լամբարյանը իրեն մեղավոր չէր ճանաչել, դատարանում ևս հայտարարել է, որ պահանջում է իր վրա մահափորձ կատարողները ենթարկվեն քրեական պատասխանավտության:

Армен Ламбарян арестован
Находящемуся в медцентре “Эребуни” члену группы “Сасна црер” Армену Ламбаряну сегодня выдвинуто обвинение в захвате организованной группой зданий, строений, транспорта, средств связи (п.1 ч.3 ст.219) и незаконном приобретении, реализации, хранении, перевозке организованной группой оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств (ч.3 ст.235 УК РА).
Немногим ранее адвокат Инесса Петросян сообщила, что через несколько часов после выдвижения обвинения Ламбаряна на носилках доставили в суд общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун, где судья вынес решение о его аресте. Ходатайство об освобождении под залог суд отклонил.
Армена Ламбаряна уже доставляют в уголовно-исполнительное учреждение “Больница для осужденных”. По словам Инессы Петросян, переводить в УИУ человека, имеющего такие проблемы со здоровьем и нуждающегося в специализированной медицинской помощи, абсолютно неприемлемо.
Ламбарян не признал выдвинутое ему обвинение и заявил в суде, что требует привлечь к уголовной ответственности совершивших на него покушение.