Ինեսսա Պետրոսյան. «Արմեն Լամբարյանի առողջական վիճակը դեռևս ծանր է»
Փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը երեկ է տեսակցել«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արմեն Լամբարյանին, ում օգոստոսի 6-ին մեղադրանք էր առաջադրվել և որպես խափանման միջոց ընտրվել էր երկամսյա կալանքը:
Նույն օրը Լամբարյանին «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնից տեղափոխել էին ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ:
Փաստաբանի խոսքով՝ նման առողջական խնդիրներ ունեցող անձին բացարձակապես նպատակահարմար չէր «Դատապարտյալների հիվանդանոց» տեղափոխելը՝ հաշվի առնելով հատուկ խնամքի և բուժօգնության ցուցաբերման հանգամանքը:
Հիշեցնենք, որ դեռևս օրեր առաջ Պետրոսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ Լամբարյանի առողջական վիճակը ծանր է. ոտքերի շրջանում ունի խորը և ծանր հրազենային վնասվածքներ: Փաստաբանը նաև Լամբարյանի մարմնի վրա տարբեր կապտուկներ, արյունազեղումներ էր նկատել, որոնք, ենթադրում է, որ խոշտանգումների հետեւանք են:
«Արմեն Լամբարյանի առողջական վիճակը դեռևս ծանր է: Երեկ էլ սուր ցավեր ուներ: Վերքերը բաց են, և դրանց դեռ բժշկական կարեր պետք է դրվեն: Նրա առողջական վիճակում դրական փոփոխություն դեռևս չկա: Նրան հատուկ և մասնագիտացված բժշկական խնամք է անհրաժեշտ, իսկ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում միայն մեկ հերթապահող բժիշկ կա, ով օգնություն է ցուցաբերում «Սասնա ծռեր»-ի վեց անդամների»,-«Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց Պետրոսյանը:
Փաստաբանը այսօր պատրաստվում է միջնորդություն ներկայացնել ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչություն՝ Արմեն Լամբարյանին քաղաքային հիվանդանոց տեղափոխելու վերաբերյալ:

Инесса Петросян: “Состояние здоровья Армена Ламбаряна продолжает оставаться тяжелым”
Адвокат Инесса Петросян вчера виделась с членом группы “Сасна црер” Арменом Ламбаряном, которому 6 августа было выдвинуто обвинение, а в качестве меры пресечения избран 2-месячный арест.
В тот же день Ламбаряна перевели из медцентра “Эребуни” в уголовно-исполнительное учреждение “Больница для осужденных”.
По словам адвоката, переводить больного в таком состоянии в “Больницу для осужденных” было абсолютно нецелесообразно, учитывая, что ему требуется особый уход и специализированная медицинская помощь.
Напомним, что несколько дней назад Инесса Петросян в беседе с Hetq.am сообщила, что Ламбарян находится в тяжелом состоянии, на ногах у него глубокие огнестрельные ранения. Адвокат также заметила на теле Ламбаряна синяки, которые, как она предположила,  являются следствием пыток.
“Армен Ламбарян продолжает оставаться в тяжелом состоянии. Вчера у него были сильные боли. Раны пока не зажили, на них необходимо наложить швы. Положительной динамики в состоянии его здоровья пока нет. Ламбаряну требуется особый уход, специализированная медицинская помощь, а в уголовно-исполнительном учреждении “Больная для осужденных” дежурит только один врач, который оказывает помощь шести членам группы “Сасна црер”,- сказала в беседе с Hetq.am Инесса Петросян.
Сегодня она собирается представить в управление уголовно-исполнительных учреждений ходатайство о переводе Армена Ламбаряна в городскую больницу.