Վահե Սարգսյանի բաց նամակը` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին
վրացական իշխանությունների կողմից Ջավախքում իրականցվող հակահայ քաղաքականությունը, մերթընդմերթ ստանալով անձնավորված երանգ` հասավ նաև մեր ընտանիքին: Սույն ուսումնական տարվա սկզբին Ջավախքի Ղադո գյուղի բազային դպրոցից հեռացվեց մայրս` ուղիղ 30 տարվա վաստակավոր ուսուցչուհի Վարդուհի Մուրադյանը:
Վերջինս տնօրենի բանավոր թույլտվությամբ սեպտեմբերի 1-12-ը հարգելի պատճառով բացակայել էր աշխատանքից` չգտնվելով երկրում (Վրաստանի դպրոցներում ուսումնական տարին սկսվել է սեպտեմբերի 15-ին), վերադառնալով` վերջինիս տնօրենը հեռացնում է աշխատանքից:
Պարոն նախագահ, բոլոր հիմքերն ունեմ` վստահեցնելու Ձեզ, որ մորս հեռացումը կապված է իմ` Ջավախքի ուղղությամբ Երևանում իրականացվող վերլուծական-քաղաքական աշխատանքների հետ: Այս կարծիքին է նաև դպրոցի տնօրեն Լ. Դավթյանը, որին, իր խոսքերով, ուղղակի ստիպել են գրելու հեռացման հրամանը: Փաստենք, որ նույն դպրոցում նույն օրերին բացակայել են ևս երկու ուսուցիչներ (իսկ շրջանում` տասնյակի հասնող), սակայն վերջիններս անգամ նկատողություն չեն ստացել և հանգսիտ աշխատում են:
Մորս աշխատանքի վերականգնման խնդրանքով, օգտագործելով իրենց անձնական և ծառայողական կապերը, արդարացիորեն միջամտել են տասնյակ հասարակական գործիչներ, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ և անձամբ ինքը` ՀՀ ԿԳՆ Ա. Աշոտյանը: Սակայն վրացական կողմի համար ցանկացած հայահալած քայլ հազարապատիկ ավելի կարևոր է, քան հարևան-բարեկամ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյայի որևէ արդարացի խնդրանք:
Մեծարգո նախագահ, վստահեցնում եմ Ձեզ, որ վրացական այս քայլը ոչ միայն հակահայկական է, այլև` հակամարդկային, քանի որ ուժերի ծաղկման շրջանում գտնվող Ջավախքի լավագույն մանկավարժի (իմ մայրը, բացի մանկավարժությունից, չի զբաղվել որևէ այլ, օրինակ, հասարակական աշխատանքով, իսկ նրա աշակերտները հարյուրներով ավարտել են ՀՀ լավագույն բուհերը, դարձել փայլուն մասնագետներ, 3-ը` որպես գիտնական, աշխատում են ներկայումս Գերմանիայում, 1-ը` ՀՀ-ում) ապօրինի հեռացումը և աշակերտներին ուղղակի զրկելը բարձրակարգ կրթություն ստանալուց` այլ կերպ չեմ կարող որակել:
Մեծարգո նախագահ, մայրս շատերի նման չի լքել Հայրենի Ջավախքը, նա հերոս կին է, մաթեմատիկայի բնագավառի նվիրյալ մանկավարժ: Ուստի` որպես համայն հայության շահերի պաշտպան` հարկ համարեցի այս ամենը փոխանցել Ձեզ` ակնկալելով, որ առաջիկայում Ձեր միջամտությունը չի ուշանա:

Открытое письмо президенту РА Сержу Саргсяну
осуществляемая грузинскими властями антиармянская политика в Джавахке, постепенно приобретая индивидуализированную форму, дошла уже и до нашей семьи. В начале нынешнего учебного года из базовой школы джавахкского села Гадо была уволена моя мать – заслуженный учитель с 30-летним стажем Вардуи Мурадян. Она с устного разрешения директора с 1 по 12 сентября по уважительной причине отсутствовала на работе, находясь за пределами страны (в школах Грузии учебный год начался 15 сентября), а по возвращении директор школы уволил ее.
Господин Президент, у меня есть все основания для заверения Вас в том, что увольнение моей матери связано с осуществляемой мной в Ереване аналитико-политической работой в направлении Джавахка. Этого же мнения придерживается директор школы Л.Давтян, которого, по его словам, просто заставили написать приказ об увольнении. Следует констатировать, что в той же школе в те же дни отсутствовали еще два учителя (а в районе – количество таких учителей достигало десятка), однако последние даже не получили замечания и спокойно работают.
С просьбой о восстановлении моей матери на работе, используя свои личные и служебные связи, справедливо вмешались десятки общественных деятелей, депутаты НС Армении и лично министр образования и науки Армении А.Ашотян.
Однако для грузинской стороны любой шаг по преследованию армян в тысячу раз важнее, чем какая-либо справедливая просьба высокопоставленного должностного лица соседней дружественной страны.
Уважаемый Президент, заверяю Вас в том, что этот поступок грузинской стороны носит не только антиармянский, но и антигуманный характер, поскольку незаконное увольнение находящегося в расцвете сил лучшего педагога Джавахка (моя мать, кроме преподавания, не занималась никакой другой, например, общественной, работой, а сотни ее учеников оканчивали лучшие вузы Армении, становились блестящими специалистами, трое в качестве ученых в настоящее время работают в Германии, один – в Армении) и фактическое лишение учеников возможности получить высококачественное образование по-другому не могу квалифицировать.
Уважаемый Президент, моя мать не покидала родной Джавахк, как этот сделали многие. Она героическая женщина, преданный области математики педагог. Поэтому я как защитник интересов всего армянства посчитал нужным все это передать Вам, ожидая, что в ближайшее время Ваше вмешательство не заставит себя долго ждать.