Վանաձորում ցուցարարները 20 րոպեով կաթվածահար արեցին երթևեկությունը
Հուլիսի 18-ից Վանաձորում ամեն երեկո անց են կացվում ցույցեր, բողոքի ու իրազեկման երթեր ի պաշտպանություն «Սասնա ծռեր» խմբի: Այսօրվա ցույցը տարբերվում էր նախորդներից: Հայքի հրապարակում հավաքված ցուցարարները նախ փորձեցին հավաքվածներին ներկայացնել «Սասնա ծռեր» խմբի մասին վերջին նորությունները: Դա, սակայն, նրանց լիովին չհաջողվեց. հարևանությամբ գտնվող Վանաձորի քաղաքապետարանից միացված բարձր երաժշտության պատճառով բանախոսների ձայնը լսելի չէր նույնիսկ բարձրախոսով:
«Քաղաքապետարանի կուլտուրայի բաժինը ուղղակի էժանագին քայլի դիմեց. արդեն երկրորդ օրն է` ուղիղ ժամը 19:00-ին միացնում են սիրո երաժշտություն, որ խանգարեն մեր ակցիան»,- իր խոսքում նշեց Հիմնադիր խորհրդարանը ներկայացնող Ռազմիկ Էվոյանը:
Ցույցը սկսվելուց որոշ ժամանակ անց ցուցարարների կողքին հայտնվեց ֆուտբոլիստ երեխաների թիմը: Թիմի անդամները, մոտենալով տեղում հերթապահություն իրականացնող ոստիկաններին, տեղեկացրին, որ ցանկանում են մի քանի րոպեով փակել հրապարակը՝ ֆուտբոլային ֆլեշմոբ անցկացնելու համար: Ոստիկանները մերժեցին երեխաներին` տեղեկացնելով, որ փողոցը փակելով` նրանք կխաթարեն բնականոն երթևեկությունը, ինչպես նաև փողոցում ֆլեշմոբ իրականացնելու համար անհրաժեշտ է Վանաձորի քաղաքապետարանի թույլտվությունը:
Տեղեկանալով այս մասին` երեխաներն ու ցուցարաները միաժամանակ շարժվեցին դեպի հրապարակին կից անցումը: Ապա երկու խմբերն իրար միանալով` սկսեցին անցնել-դառնալ անցումով: Ակցիան ղեկավարող Ռազմիկ Էվոյանն այս քայլը որակեց որպես խաղաղ անհնազանդության պայքարի ձև:
Շուրջ 20 րոպե տևած անցումների ու հետանցումների ընթացքում այդ հատվածում երկկողմանի երթևեկությունը կաթվածահար եղավ: Չնայած դրան` ցուցարարներն ու ֆուտբոլիստ երեխաները շարունակեցին իրենց ակցիան կուտակված մեքենաների սուլոցների ներքո:
Նրանք չենթարկվեցին նաև ոստիկանների` ակցիան դադարեցնելու հորդորին: «Ազատություն Սասնա ծռերին», «Սերժիկ, հեռացիր, «Հայաստան, ոտքի՛» վանկարկումներով ակցիայի մասնակիցները մի քանի տասնյակ անգամ հատեցին անցումը:
«Ոստիկաններն իրավունք չունեն մեզ արգելել անցնել անցումով, քանի որ մենք անցնում ենք հետիոտնի համար նախատեսված տեղով: Ոստիկաններն ընդամենը պետք է պահպանեն երթևեկության կանոները: Մենք երթևեկության կանոնների ներսում ենք»,- նշեց Ռ. Էվոյանը:
Վերջինիս խոսքով` հուլիսի 18-ից սկիզբ առած ակցիաներն ու ցույցերը Վանաձորում շաչունակվելու են այնքան ժամանակ, մինչև «Սասնա ծռեր»-ի անդամներն ազատ արձակվեն, մինչև Հայաստանի բոլոր քաղբանտարկյալներն ազատ արձակվեն, մինչև Հայաստանում չկատարվեն քաղաքական փոփոխություններ: « Մեր կարգախոսը մնում է նույնը` նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարական և քաղբանտարկյալների ազատում»,- նշեց Ռ. Էվոյանը:
Ակցիային մասնակցելու դրդապատճառների մասին խոսելիս ֆուտբոլիստ անչափահասները բացառեցին քաղաքական ենթատեքստը` նշելով, որ ֆլեշմոբն առաջարկեցին` ի պատասխան ոստիկանների մերժման:
Ցուցարաները ևս բացառեցին ակցիային անչափահասների մասնակցությունը` նշելով, որ նրանք պատահականորեն էին նույն ժամին հայտնվել նույն տեղում:

В Ванадзоре манифестанты на 20 минут парализовали движение транспорта
С 18 июля в Ванадзоре каждый вечер проходят митинги, марши протеста, манифестации в поддержку группы “Сасна црер”. Сегодняшняя акция отличалась от предыдущих. Собравшиеся на площади Айка граждане сперва попытались предоставить информацию о членах “Сасна црер”, что, однако, им не совсем удалось из-за включенной в здании городской мэрии громкой музыки.
“Отдел культуры мэрии пошел на дешевый шаг. Уже второй день с 19.00 они включают музыку, пытаясь помешать нашей акции”,- сказал в своем выступлении представитель “Учредительного парламента” Размик Эвоян.
Вскоре после начала митинга рядом с его участниками появились дети из футбольной команды. Подойдя к дежурившим на площади полицейским, они сказали, что хотят на несколько минут перекрыть площадь для проведения футбольного флешмоба. Полицейские отказали детям, заявив, что в этом случае движение транспорта будет остановлено, кроме того, для проведения флешмоба требуется разрешение мэрии.
После этого дети и манифестанты направились к переходу рядом с площадью, где принялись вместе шагать по переходу взад-вперед. Руководивший акцией Размик Эвоян расценил эти действия как проявление мирного неповиновения.
В результате 20-минутной акции двустороннее движение на этом участке улицы было парализовано. Несмотря на это, манифестанты и юные футболисты продолжали шагать по переходу, не обращая внимания на сигналы водителей. Выкрикивая лозунги “Свободу “Сасна црер”!”, “Сержик, уходи!”, “Поднимайся, Армения!”, участники акции несколько десятков раз пересекли переход в обоих направлениях.
“Полицейские не имеют права запрещать нам ходить по переходу, они всего лишь должны следить за соблюдением правил уличного движения”,- сказал Р.Эвоян.
По его словам, начавшиеся 18 июля в Ванадзоре акции и демонстрации будут продолжаться до тех пор, пока члены “Сасна црер” не выйдут нак свободу, пока в стране не будут освобождены все политзаключенные и не будут осуществлены перемены. “Наши требования остаются прежними: отставка президента Сержа Саргсяна и освобождение политзаключенных”,- отметил Размик Эвоян.
Что касается участия в акции юных футболистов, то активисты подчеркнули, что дети случайно оказались с ними на этом месте и в это же время.