Հովիկ Աբրահամյանը դարձավ շարքային պատգամավոր
Այսօր Հովիկ Աբրահամյանը կրկնեց իր հրաժարականի մասին դիմումը, ինչը նշանակում է, որ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնն արդեն թափուր է: ՀՀԿ-ական պատգամավորների շարքերում իրարանցում է, թե նրանցից ով է զբաղեցնելու ԱԺ նախագահի պաշտոնը:
Մեծ հավանականություն կա, որ այդ պաշտոնում կընտրվի ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Նիկոյանը: Չի բացառվում նաև, որ մինչև խորհրդարանական ընտրություններն ընկած ժամանակահատվածում ԱԺ-ն նախագահ չունենա և բավարարվի միայն պաշտոնակատարով:
Սակայն վերջին օրերին ակտիվորեն շրջանառվում է այն տեղեկությունը, որ ԱԺ նախագահ է ընտրվելու Հերմինե Նաղդալյանը: Իսկ եթե ԱԺ նախագահ ընտրվի Ս. Նիկոյանը, ապա Հ. Նաղդալյանին կհասնի ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնը:
ՀՀԿ մամուլի խոսնակ, պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ՀՀԿ-ն դեռ չի քննարկել ԱԺ նախագահի հավանական թեկնածուի հարցը:
«Հանրապետականը նման կարևորագույն հարցերին անդրադառնում է կուսակցության գործադիր մարմնի կամ խորհրդի նիստերի ժամանակ: Վերջին նիստին այդ թեմային չենք անդրադարձել, քանի որ կոռեկտ չենք համարել Հովիկ Աբրահամյանի նախագահ եղած ժամանակ այդ մասին խոսել: Այս պահին որևէ քննարկում չի եղել, և քննարկման օրն էլ հայտնի չէ»,- ասաց Է. Շարմազանովը:
Նշենք, որ ըստ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի հոդված 19-ի՝ «Եթե Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը թափուր է, ապա Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները կատարում է Ազգային ժողովի նախագահի այն տեղակալը, որը պաշտոնում ընտրվելիս ստացել էր առավել շատ ձայներ»:
Էդուարդ Շարմազանովն ասաց, որ փոխնախագահներից Սամվել Նիկոյանն ավելի շատ ձայներ է ստացել, քան Սամվել Բալասանյանը, ուստի օրենքի ուժով այսօրվանից ԱԺ նախագահի պաշտոնակատարը Սամվել Նիկոյանն է:

Овик Абрамян стал рядовым депутатом
Овик Абрамян сегодня повторил свое заявление об отставке, а это означает, что пост спикера НС уже является вакантным. В рядах депутатов-республиканцев царит ажиотаж – кто из них возлавит парламент?
Вполне вероятно, что этот пост займет вице-спикер НС Самвел Никоян. Также не исключено, что до парламентских выборов Национальное Собрание не будет иметь председателя и ограничится исполняющим его обязанности.
Однако в последние дни активно муссируется информация о том, что спикером будет избрана Эрмине Нагдалян. Но если этот пост все же займет Самвел Никоян, то Нагдалян достанется должность вице-спикера.
Пресс-секретарь Республиканской партии Армении, депутат парламента Эдуард Шармазанов в беседе с “Hetq”-ом сказал, что РПА пока не обсуждала возможную кандидатуру главы Национального Собрания.
“Такие важные вопросы РПА обсуждает во время заседания либо исполнительного органа либо совета. На последнем заседании этот вопрос не затрагивался, поскольку мы не считали корректным говорить на эту тему, пока Овик Абрамян занимал пост председателя НС. До настоящего времени обсуждения не было и неизвестно, когда оно состоится”,- сказал Э.Шармазанов.
Пресс-секретарь РПА также отметил, что из двух вице-спикеров НС больше голосов получил Самвел Никоян, поэтому по закону именно он с сегодняшнего дня станет исполняющим обязанности председателя Национального Собрания.