Իրանը կմիանա՞ Հայաստանը մեկուսացնող Բաքվի քաղաքականությանը
Օգոստոսի 8-ին Բաքվում կայացավ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Իրանի նախագահների հանդիպումը, որի ժամանակ կողմերը մի շարք պայմանավորվածություններ ձեռք բերեցին և ընդունվեց համատեղ հռչակագիր: Այս իրադարձության հետ կապված Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունն իրականացնողների և փորձագիտական շրջանակների համար հատկապես կարևոր է հասկանալ, թե կմասնակցի՞ արդյոք Իրանը Հայաստանին մեկուսացնելու Ադրբեջանի ծրագրերին և, թե ընդհանրապես հետագայում ինչպես կզարգանան Իրանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները:
2013թ. ընտրվելով Իրանի նախագահ՝ Հասան Ռոուհանին հենց իր երդման արարողության ժամանակ հայտարարեց, որ մերձակա հարևանների հետ հարաբերությունների վերանայումն իր կառավարության գլխավոր առաջնահերթություններից մեկն է լինելու: Դա հատկապես վերաբերում էր Ադրբեջանին, որի հետ Իրանի հարաբերությունները տևական ժամանակ լարված էին: Այդ լարվածությունն իր գագաթնակետին հասավ Իրանի նախկին նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի օրոք:
Իրանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները չափազանց սրվել էին 2000-ական թթ. կեսերից, որոնց վրա էապես ազդեց Արևմուտք-Իրան հարաբերությունների վատթարացումը: Այդ խորապատկերին ակտիվացավ նաև Բաքուն, իսկ այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ադրբեջանը դարձրեց Իրանի դեմ պայքարի հարթակ՝ այն հույսով, որ դրա փոխարեն Արևմուտքը կօգնի նրան Ղարաբաղը հետ վերադարձնելու հարցում:
Սակայն պաշտոնական Բաքուն ժամանակի ընթացքում հասկացավ, որ Արևմուտքի հետ հարաբերությունների սերտացումը Ղարաբաղին իր կազմ վերադարձին չի հանգեցնելու, և ԱՄՆ-ից ու ԵՄ-ից հիասթափված Իլհամ Ալիևը դեմքով շրջվեց դեպի Ռուսաստան և Իրան: Այդ համատեքստում Ադրբեջանը ցուցադրաբար վատթարացրեց հարաբերություններն Արևմուտքի հետ, որը դրսևորվում էր այդ երկրում ընդդիմադիր գործիչների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և ընդդիմադիր լրագրողների ձերբակալություններով, իսկ 2015թ. Բաքվում փակվեց ԵԱՀԿ համակարգողի գրասենյակը:
Միաժամանակ, 2010թ.-ից սկսած բավականին ջերմացան ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները: Դրա շնորհիվ Բաքուն մի քանի տարվա ընթացքում ավելի քան 5 միլիարդ դոլարի զենք գնեց Ռուսաստանից, ինչպես նաև վերջինիս հետ կնքեց մի շարք կարևոր, ռազմավարական նշանակության պայմանագրեր:
Իլհամ Ալիևն ադրբեջանա-ռուսական հարաբերությունների ջերմացմանը զուգահեռ քայլեր ձեռնարկեց և հասավ նաև Բաքվի ու Թեհրանի միջև հարաբերությունների բարելավմանը, որոնք նոր լիցք ստացան 2013թ.՝ Իրանում Հասան Ռուհանիի իշխանության գալուց հետո: Վերջինիս նախագահ ընտրվելուց հետո փոխադարձ այցերի և միջազգային տարբեր ֆորումների ժամանակ Իրանի և Ադրբեջանի նախագահներն արդեն հանդիպել են 7 անգամ:
Ռուսաստանի և Իրանի հետ հարաբերությունները խորացնելով՝ Ադրբեջանը ձգտում է ստեղծել Ռուսաստան-Ադրբեջան-Իրան աշխարհաքաղաքական եռանկյունի, որի նպատակը հետևյալն է՝ նախ, Հայաստանին զրկել իր համար շատ կարևոր երկու ռազմավարական դաշնակիցների աջակցությունից և պատերազմի ժամանակ հասնել նրան, որ այդ երկու երկրներն առնվազն չեզոք դիրք գրավեն և որևէ աջակցություն չցուցաբերեն Հայաստանին, ապա էլ ավելի խորացնել վերջինիս մեկուսացումը: Ապրիլյան պատերազմը ցույց տվեց, որ Ադրբեջանի նվազագույն պլանը աշխատեց. թե՛ Ռուսաստանը և թե՛ Իրանը չեզոք դիրք գրավեցին ռազմական գործողությունների ժամանակ՝ աջակցություն չցուցաբերելով Հայաստանին, ի տարբերություն Ադրբեջանի դաշնակից Թուրքիայի, որը բացահայտ պաշտպանում էր Բաքվի գործողությունները:
Հայաստանի միջազգային մեկուսացումն ավելի մեծացնելու համար Ադրբեջանը Վիեննայում միջուկային հարցերով «Վեցնյակի» և Իրանի համաձայնության գալուց հետո սկսեց գործուն քայլեր ձեռնարկել նաև վերջինիս իր կողմը քաշելու համար: Այդ նպատակով Բաքուն փորձում է Թեհրանի հետ մի շարք ռազմավարական նշանակության ծրագրեր իրականացնել, որով առավել կխորանան երկու երկրների միջև հարաբերությունները: Ադրբեջանը պատրաստակամություն է հայտնել նաև իրանական նավթը Եվրոպա տեղափոխելու համար Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը տրամադրելու հարցում, ինչպես նաև մի քանի անգամ Իրանին առաջարկել է միանալ Անդրանատոլիական գազամուղին (TANAP):
Սակայն ամենամեծ նախագիծը, որն Ադրբեջանը ցանկանում է կյանքի կոչել, Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքն իր երկրով անցկացնելն է, որով Ռուսաստանն ու Իրանն Ադրբեջանի միջոցով կապվում են իրար: Ադրբեջանի համար այն ձեռնտու է և՛ քաղաքական, և՛ տնտեսական առումով: Նախ, դրա միջոցով Հայաստանը դուրս է մղվում ևս մեկ տարածաշրջանային խոշոր ծրագրից, էլ ավելի է մեծանում Երևանի միջազգային մեկուսացումը, ապա Ադրբեջանը մեծացնում է իր նշանակությունը Ռուսաստանի և Իրանի համար: Դա նաև տնտեսապես է շահավետ Ադրբեջանի համար, քանի որ նա հնարավորություն կտա իր ապրանքներն արտահանել Իրան և նրա միջոցով՝ Պարսից Ծոցի երկրներ:
Իրականացնելով այս նախագիծը՝ Ադրբեջանն էլ ավելի կմեծացնի իր ազդեցությունը տարածաշրջանում: Այս ուղղությամբ քայլեր սկսվել են դեռևս 2005թ-ից, սակայն այն մեծ թափ ստացավ Իրանի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցների հանումից հետո: Հիմնական աշխատանքները պետք է տարվեն Ադրբեջան-Ռուսաստան երկաթուղուն իրանական երկաթուղին միացնող Ղազվին-Ռեշթ-Աստարա 375կմ-ոց հատվածի կառուցման ուղղությամբ:
Վերջին տարիներին իրանական կողմը կառուցել է Ղազվին-Ռեշթ 205կմ-ոց հատվածը, որը պատրաստ է 93%-ով: Այն շահագործման կհանձնվի արդեն 2017թ.։ Նախնական հաշվարկներով երկաթգիծը սկզբնական շրջանում տարեկան կկարողանա փոխադրել 1,4 միլիոն ուղևոր և 5-7մլն տոննա բեռ, իսկ հետագայում դրանով կարող է փոխադրվել մինչև 20մլն տոննա բեռ: Երկաթգծի ողջ տարածության վրա կկառուցվի 22 թունել և 15 կամուրջ: Երթուղու մյուս՝ Ռեշթ-Աստարա հատվածի կառուցման համար իրանական կողմն այս տարվա ընթացքում դիմեց Ադրբեջանին՝ վարկ ստանալու համար. Բաքուն համաձայնվել է Թեհրանին 500 մլն դոլարի չափով վարկ տրամադրել:
Միաժամանակ, ընթացիկ տարվա մարտ ամսին սկսվել է և մինչև տարեվերջ կավարտվի ադրբեջանական Աստարայից դեպի Իրանի սահման 8,3կմ երկարությամբ երկաթուղային հատվածի կառուցումը, իսկ ապրիլին ադրբեջանական Աստարա քաղաքում կայացավ Ադրբեջանն Իրանի հետ կապող կամրջի խորհրդանշական հիմնարկեքի արարողությունը:
Նախագիծը ձեռնտու է նաև Ռուսաստանին և Իրանին, որոնց համար տնտեսական կապերն առավել խորացնելու և նոր շուկաներ գրավելու նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվում: Մինչ այժմ Ռուսաստանը և Իրանը միմյանց հետ առևտուր են կատարում առավելապես ծովային ճանապարհով՝ Կասպից ծովի միջոցով, սակայն ցամաքային տրանսպորտն ավելի էժան է ծովայինից: Այդ իսկ պատճառով այս նախագծին մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում նաև Ռուսաստանը, որը նույնպես պատրաստ է մեծ գումարներ ներդնել «Հյուսիս-Հարավ»-ի իրականացման համար:
Մոսկվան մտադիր է ակտիվ մասնակցություն ունենալ Իրանի երկաթուղիների վերակառուցմանը՝ դրա համար նպատակային վարկ հատկացնելով: Առավել ևս, որ «Հյուսիս-Հարավ»-ի մեկ այլ կարևոր մասը՝ Ադրբեջանի տարածքով անցնող ավտոմայրուղին, արդեն գործարկվել է, որով իրականացվել է իրանական ապրանքների փորձնական տեղափոխումը Ռուսաստան:
Այնուամենայնիվ, չնայած Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում սկսված «ձնհալին»՝ երկու երկրներն ավանդաբար միմյանց նկատմամբ խորն անվստահություն են տածում: Ադրբեջանում միշտ մտավախություն են ունեցել, որ Իրանը ցանկանում է փոխել այդ երկրի կառավարման համակարգը՝ այն աշխարհիկ պետությունից վերածելով թեոկրատական պետության, իսկ վերջինիս հանգիստ չեն տալիս Իսրայելի հետ Ադրբեջանի սերտ հարաբերությունները և ժամանակ առ ժամանակ Բաքվից Թեհրանի նկատմամբ հնչող տարածքային պահանջները:
Իրանին նաև մտահոգում են այդ երկրում արգելված «Հարավային Ադրբեջանի ազգային զարթոնք» շարժման և Ադրբեջանի միջև եղած սերտ կապերը: Այդ կազմակերպությունը պայքարում է «Միավորված ադրբեջանական պետություն» ստեղծելու համար, որի մեջ կընդգրկվի Հյուսիսային Ադրբեջանը (ներկայիս Ադրբեջանի Հանրապետությունը) և, այսպես կոչված, Հարավային Ադրբեջանը (Իրանի Ատրպատական նահանգը):
Չնայած Իրանի և Ադրբեջանի միջև սկիզբ առած հարաբերությունների ջերմացմանը՝ 2015թ. տեղի ունեցան նարդարանյան իրադարձությունները, որոնց հետևանքով Ռոուհանիի նախագահ դառնալուց հետո առաջին անգամ կտրուկ վատացան իրանա-ադրբեջանական հարաբերությունները: Իրանի ներկայիս նախագահ Ռոուհանին, ի տարբերություն նախորդ նախագահ Ահմադինեժադի, թեև ձգտում է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները չսրելուն, այնուամենայնիվ, Թեհրանի և Բաքվի հարաբերությունները կրկին վատացան կրոնական հողի վրա:
Իրանա-ադրբեջանական հարաբերությունների սրացման երկրորդ փուլը սկսվեց 2016թ. հունվարին, երբ Թեհրան ժամանեց ու իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ մի շարք կարևոր պայմանավորվածություններ ձեռք բերեց Հայաստանի կապի և տրանսպորտի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը, ով այդ այցից հետո տեղեկացրեց, որ բանակցությունների արդյունքում համաձայնություն է ձեռք բերվել Հնդկաստանը Իրանի, Հայաստանի, Վրաստանի տարածքով ու Սև ծովով Եվրոպային կապող միջազգային տրանսպորտային ուղի ստեղծելու վերաբերյալ:
Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունները լարվածության գագաթնակետին հասան ընթացիկ տարվա հունիսի 5-ին, երբ Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պաշտոնական այց կատարեց Իրան, որտեղ նրան ջերմ ընդունելություն ցուցաբերեցին: ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանն Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարեց, որ իր երկիրը պատրաստ է Սև ծովը Հայաստանի տարածքով Պարսից Ծոցին միացնելն օգնելու հարցում, և իրենք այս ուղղությամբ պատրաստ են տեխնիկական և ինժեներական ծառայություններ տրամադրել Հայաստանին:
Այցի ժամանակ ստորագրվեցին նաև մի շարք կարևոր փաստաթղթեր, այդ թվում երկու երկրների միջև վիզաների չեղարկման մասին որոշում ընդունվեց:
Հայ նախարարների այցն Իրան և այդ երկրի իշխանությունների կողմից նրանց ամենաբարձր մակարդակով ընդունումը մեծ հիստերիա առաջացրեց Բաքվում: Ալիևյան քարոզչամեքենայի առաջամարտիկ «Haqqin.az» կայքն այս առիթով մեծ հոդվածաշար հրապարակեց, որտեղ, ըստ էության, Ադրբեջանի իշխանությունների ոչ պաշտոնական խոսափող լրատվամիջոցը խոստովանեց, որ Իրանը խոչընդոտում է Հայաստանը մեկուսացնելու Ադրբեջանի հերթական պլանների իրականացմանը:
Նախ՝ ադրբեջանական լրատվական կայքը տարակուսանք հայտնեց, թե ինչու է Իրանը ձգտում Հայաստանի միջոցով դուրս գալ Եվրոպա, եթե Ադրբեջանն ունի դրա համար անհրաժեշտ բոլոր ենթակառուցվածքները: Այնուհետև, անդրադառնալով Հասան Ռոուհանիի կողմից ՀՀ արտգործնախարարին ամենաբարձր մակարդակով ընդունելուն՝ լրատվամիջոցը բացահայտ շանտաժ արեց Իրանին՝ նշելով, որ եթե Ռոուհանին պատրաստ է Երևան այցելել և սեղմել Սարգսյանի ձեռքը, ապա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վերջապես պետք է որոշում կայացնի՝ պատմական այցով Իսրայել այցելի՝ դրա շրջանակներում Երուսաղեմում Ադրբեջանի դեսպանատուն բացելով:
Իրանին ուղղված սպառնալիքները միայն լրատվամիջոցներով տարածված հոդվածներով չսահմանափակվեցին: Նրա հասցեին խիստ քննադատություններ հնչեցին նաև Ադրբեջանի խորհրդարանում:
Այս իրադարձություններին հետևեց երկու կարևոր տեղեկություն, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Իրանը չի պատրաստվում հրաժարվել Հայաստանի միջոցով Վրաստան և Եվրոպա դուրս գալու իր հավակնություններից: Նախ՝ հուլիսի 14-15-ը Պարսից Ծոցը Սև ծովին կապող տարանցիկ միջանցքի ձևավորման շուրջ քննարկումներ անցկացնելու նպատակով Բուլղարիայի մայրաքաղաք Սոֆիայում տեղի ունեցավ Իրանի, Հայաստանի, Վրաստանի, Բուլղարիայի և Հունաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպում:
Իսկ բոլորովին վերջերս իրանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Իսլամական Հանրապետությունը բանակցություններ է վարում Հայաստանի հետ` իրանական գազը և նավթամթերքները մեր երկրի տարածքով դեպի Վրաստան, իսկ հետագայում նաև՝ Եվրոպա արտահանելու նպատակով: Այդ նպատակով վերջերս Հայաստանի կառավարությունը ստեղծեց պետական ընկերություն, որը կզբաղվի Իրանից բնական գազի ներկրմամբ և արտահանմամբ:
Վերջին ժամանակներս Բաքվի ջղագրգիռ պահվածքը ցույց տվեց, որ Իրանի միջոցով Հայաստանը մեկուսացնելու և Թեհրանին Երևանի դեմ տրամադրելու Իլհամ Ալիևի պլանները, ըստ էության, ձախողվել են: Ակնհայտ է, որ չնայած Իրան-Ադրբեջան հարաբերություններում սկիզբ առած «ձնհալին» և երկու երկրների միջև զարգացող քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններին՝ Իրանը չի պատրաստվում դառնալ ալիևյան խաղի մասնակիցը:
Անկասկած, Իրանը կշարունակի Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները խորացնելու քաղաքականությունը, սակայն Երևանը շարունակում է Թեհրանի համար ռազմավարական նշանակություն ունենալ: Ի տարբերություն Մոսկվա-Բաքու-Թեհրան առանցքի մյուս մասնակիցներ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի` Իրանին ձեռնտու չէ Հայաստանի մեկուսացումը տարածաշրջանային ծրագրերից, ինչպես նաև նրա թուլացումը: Թեհրանում, թերևս, շատ լավ են հասկանում, որ եթե իրենց երկիրը միանա Հայաստանը մեկուսացնելու ադրբեջանական ծրագրերին, հետագայում կարող է զրկվել մանևրելու հնարավորությունից և Ադրբեջանից որոշակի կախվածություն ձեռք կբերի:
Չնայած երկու երկրների միջև սկիզբ առած բարիդրացիական հարաբերություններին՝ դժվար թե Իրանում մոռանան, թե երկար տարիներ շարունակ ինչպիսի թշնամական կեցվածք էր որդեգրել հարևան Ադրբեջանը՝ դառնալով հակաիրանական պայքարի առաջամարտիկներից մեկը: Ուստի Իրանը մի կողմից կշարունակի զարգացնել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները՝ փորձելով իրականացնել այդ երկրի հետ ձեռք բերված ծրագրերը, մյուս կողմից էլ կզարգացնի Հայաստանի հետ հարաբերությունները՝ այսպիսով չխախտելով հավասարակշռությունը:
Հետազոտության ամբողջական տարբերակը կարելի է կարդալ ՄԱՀՀԻ կայքում` «Նոր փուլ Իրան-Ադրբեջան հարաբերություններում. մերձեցում՝ հարաբերությունների վատթարացման վտանգներով»:

Присоединиться ли Иран к политике Баку по изоляции Армении?
8 августа в Баку состоялась встреча президентов России, Азербайджана и Ирана в ходе которого стороны достигли ряда соглашений и была принята совместная декларация. В связи с этим событием для людей, реализующих внешнюю политику Армении, и экспертных кругов особенно важно понять, будет ли Иран принимать участие в проектах Азербайджана, изолирующих Армению, и вообще как будут развиваться в дальнейшем отношения между Ираном и Азербайджаном?
Избравшись в 2013г президентом Ирана, Хасан Роухани прямо во время церемонии своей инаугурации заявил, что пересмотр отношений с ближайшими соседями для его правительства будет одним из приоритетов. Особенно это касалось Азербайджана, с которым отношения Ирана долгое время были напряженными. Эта напряженность достигла своего пика в период правления предыдущего президента Ирана Махмуда Ахмадинежада.
Отношения между Ираном и Азербайджаном чрезвычайно обострились с половины 2000-ых, на что существенно повлияло ухудшение отношений Ирана с Западом. На этом фоне активизировался также Баку, а президент этой страны Ильхам Алиев превратил Азербайджан в плацдарм для борьбы с Ираном, в надежде, что взамен Запад поможет ему в вопросе возвращения Карабаха.
Однако, официальный Баку со временем осознал, что сближение с Западом не приведет к возвращению Карабаха в его состав, и разочарованный в США и ЕС Ильхам Алиев повернулся в сторону России и Ирана. В этом контексте Азербайджан демонстративно ухудшил отношения с Западом, что проявлялось в этой стране арестами оппозиционных деятелей, представителей гражданского общества и оппозиционных журналистов, а в 2015г в Баку был закрыт офис координатора ОБСЕ.
В то же время, с 2010г наблюдалось значительное потепление российско-азербайджанских отношений. Благодаря этому, Баку за несколько лет приобрел у России оружие более чем на $5 млрд, а также подписал с последней ряд важных соглашений стратегического характера.
Параллельно с потеплением азербайджано-российских отношений Ильхам Алиев предпринял шаги и достиг также улучшения отношений между Баку и Тегераном, которые получили новый импульс после прихода к власти в 2013г Хасана Роухани. После избрания последнего президентом, в ходе взаимных визитов и разных международных форумов президенты Ирана и Азербайджана уже встретились 7 раз.
Углубляя отношения с Россией и Ираном, Азербайджан стремится создать геополитический треугольник Россия-Азербайджан-Иран, цель которого состоит в следующем: прежде всего, лишить Армению поддержки очень важных для нее двух стратегических союзников и во время войны добиться того, чтобы эти две страны заняли по меньшей мере нейтральную позицию и не оказали бы никакой поддержки Армении, а затем еще более углубить ее изоляцию. Апрельская война показала, что планы Азербайджана сработали: и Россия, и Иран заняли нейтральную позицию во время военных действий, не оказав поддержки Армении, в отличие от союзника Азербайджана – Турции, которая открыто поддерживала действия Баку.
Для усиления международной изоляции Армении Азербайджан после достижения соглашения по ядерным вопросам между Ираном и «шестеркой» начал предпринимать действенные шаги также по привлечению его на свою сторону. С этой целью Баку пытается реализовать с Ираном ряд программ стратегического характера, которыми еще больше углубятся отношения между двумя странами. Азербайджан выразил готовность также и в вопросе предоставления нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан по транспортировке иранской нефти в Европу, а также несколько раз предлагал Ирану присоединиться к Трансанатолийскому газопроводу (TANAP).
Но самый большой проект, который Азербайджан желает претворить в жизнь, это проведение через страну транспортного коридора Север-Юг, по которому Россия и Иран связываются через Азербайджан. Для Азербайджана он выгоден и политически, и экономически. Прежде всего, Армения посредством этого вытесняется из еще одного крупного регионального проекта, еще больше усугубляется международная изоляция Еревана, тем самым, Азербайджан увеличивает свое значение для России и Ирана. Это выгодно Азербайджану и в экономическом плане, поскольку это даст возможность вывозить свои товары в Иран и через него – в страны Персидского залива. Реализовав этот проект, Азербайджан еще больше увеличит свое влияние в регионе.
Шаги в этом направлении были начаты еще с 2005г, но значительный импульс он получил после отмены международных санкций против Ирана. Основные работы должны быть выполнены в направлении строительства 375-километрового участка Казвин-Решт-Астара, соединяющего иранскую железнодорожную сеть с железной дорогой Азербайджан-Россией.
В последние годы иранская сторона построила 205-километровый участок Казвин-Решт, который готов на 93%. Он будет сдан в эксплатацию уже в 2017г. По предварительным расчетам, в начальный период железная дорога сможет перевезти 1.4 млн пассажиров и 5-7 млн тонн грузов, а впоследствии по ней может быть перевезено до 20 млн тонн грузов. По всей протяженности железной дороги будет построено 22 тоннеля и 15 мостов. Для строительства следующего участка – Решт-Астара, иранская сторона в этом году обратилась к Азербайджану по вопросу кредита. Баку согласился предоставить кредит Тегерану в размере $500 млн.
В то же время, в марте с.г. стартовало и до конца года завершится строительство 8.3-километрового железнодорожного участка от азербайджанской Астары до иранской границы, а в апреле в городе Астара (Азербайджан) состоялась церемония по символической закладке моста, связывающего Азербайджан с Ираном.
Проект выгоден также России и Ирану, для которых создаются благоприятные условия для еще большего углубления экономических связей и завоевания новых рынков. До настоящего времени Россия и Иран осуществляют торговлю преимущественно морским путем – через Каспийское море, но сухопутный транспорт дешевле морского. Поэтому к этому проекту проявляет большой интерес и Россия, которая также готова вложить большие деньги в реализацию «Север-Юг».
Москва намерена принимать активное участие в реконструкции железных дорог Ирана, предоставляя для этого целевой кредит. Тем более, что другая важная часть проекта «Север-Юг» – автомагистраль по территории Азербайджана, уже запущена, через которую осуществлена пробная перевозка иранских товаров в Россию.
Тем не менее, несмотря на начавшуюся «оттепель» в отношениях Ирана с Азербайджаном, обе страны традиционно испытывают друг к другу глубокое недоверие. В Азербайджане всегда имели опасения, что Иран желает изменить систему правления этой страны, превратив из светского государства в теократическое, а Тегеран обеспокоен тесными отношениями Азербайджана с Израилем, а также озвучиваемые время от времени из Баку террриториальные претензии к Тегерану.
Иран также озабочен тесными связями между запрещенным в этой стране движением «Национальное пробуждение Южного Азербайджана» и Азербайджаном. Эта организация борется за создание «Объединенного азербайджанского государства», в который войдут «Северный Азербайджан» (нынешняя Азербайджанская Республика) и так называемый Южный Азербайджан (иранская провинция Азербайджан).
Несмотря на начавшееся потепление в отношениях Ирана с Азербайджаном, в 2015г произошли нардаранские события, вследствие которых впервые после вступления Роухани в должность президента резко ухудшились ирано-азербайджанские отношения. Нынешний президент Ирана Роухани, в отличие от предыдущего президента Ахмадинежада, хоть и стремится к тому, чтобы не обострять отношения с Азербайджаном, тем не менее, отношения Баку с Тегераном вновь ухудшились на религиозной почве.
Второй этап обострения ирано-азербайджанских отношений начался в январе 2016г, когда в Тегеран прибыл министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян и с иранскими высокопоставленными должностными лицами достиг ряда важных договоренностей: после визита он заявил, что по итогам переговоров достигнута договоренность по созданию международного транспортного тракта, связывающего Индию с Европой через территории Ирана, Армении, Грузии и Черное море.
Напряженность в отношениях Иран-Азербайджан достигли пика 5-го июня с.г., когда глава МИД Армении Эдвард Налбандян с официальным визитом посетил Иран, где ему был оказан теплый прием. На встрече с главой МИД Армении президент Ирана Хасан Роухани заявил, что его страна готова помочь в вопросе соединения Черного моря с Персидским заливом через территорию Армении, и они в этом направлении готовы предоставить Армении технические и инженерные услуги. В ходе визита были подписаны ряд важных документов, в том числе также было принято решение об отмене виз между двумя странами.
Визит армянских министров в Иран и их прием властями этой страны на самом высоком уровне вызвало большую истерию в Баку. В этой связи авангард алиевской пропаганды, сайт «Haqqin.az» опубликовал серию статей, в которой, в сущности, будучи неофициальным рупором властей Азербайджана, признался, что Иран препятствует реализации очередных планов Азербайджана по изоляции Армении.
Вначале, информационный сайт выразило недоумение, почему Иран стремится через Армению выходить в Европу, если Азербайджан имеет для этого все необходимые инфраструктуры. Затем, касаясь приема на самом высоком уровне президентом Роухани министра иностранных дел Армении, издание перешло на прямой шантаж Ирана, отмечая, что если Роухани готов посетить Ереван и пожать руку Саргсяна, то президент Азербайджана Ильхам Алиев должен наконец принять решение – посетить Израиль с историческим визитом, открыв в его рамках посольство Азербайджана в Иерусалиме.
Адресованные Ирану угрозы не ограничились только распространенными в СМИ статьями. В его адрес критика прозвучала также в парламенте Азербайджана.
За этими событиями последовали две новости, что еще раз доказывает, что Иран не намерен отказываться от своих замыслов по выходу в Грузию и Европу через Армению. Во-первых, 14-15-го июля с целью проведениия обсуждений вокруг формирования транзитного коридора, связывающего Персидский залив с Черным морем в столице Болгарии Софии состоялась встреча высокопоставленных должностных лиц Ирана, Армении, Грузии, Болгарии и Греции.
А буквально недавно, как передали иранские СМИ, Исламская Республика ведет переговоры с Арменией с целью экспорта иранского газа и нефтепродуктов через территорию нашей страны в Грузию, а затем и в Европу. С этой целью правительство Армении недавно создало государственную компанию, которая займеться импортом и экспортом природного газа из Ирана.
В последнее время нервное поведение Баку показало, что планы Алиева по изоляции Армении и настраиванию Тегерана против Еревана, по сути, провалились. Очевидно, что несмотря на начавшуюся «оттепель» и развивающиеся между двумя странами политические и экономические отношения, Иран не намерен стать участником алиевской игры.
Несомненно, Иран продолжит политику углубления отношений с Азербайджаном, однако, Ереван продолжает иметь для Тегерана стратегическое значение. В отличие от других участников оси Москва-Баку-Тегеран – России и Азербайджана, Ирану не выгодна изоляция Армении от региональных программ, как и ее ослабление. В Тегеране, как представляется, очень хорошо понимают, что если их страна присоединится к азербайджанским планам, впоследствии может лишиться возможности маневра и впасть в определенную зависимость от Азербайджана.
Несмотря на начавшиеся между двумя странами добрососедские отношения, в Иране, вероятно, не забывают, какую враждебную позицию на протяжении многих лет занимал соседний Азербайджан, став авангардом антииранской борьбы. Следовательно, Иран продолжить развивать отношения, с одной стороны, с Азербайджаном, пытаясь реализовать достигнутые с этой страной договоренности, с другой стороны, будет развивать отношения с Арменией, не нарушая, тем самым, баланс.