«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանին կվիրահատեն
«Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը հայտնեց, որ օրեր առաջ բժիշկների խումբ է այցելել «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում գտնվող Հովհաննեսին, զննել նրան և հայտնել, որ, ամենայն հավանականությամբ, այս շաբաթ նրան կվիրահատեն:
«Երեկ եմ տեսակցել Հովհաննեսին, դեռևս ցավեր ունի: Ճիշտ է, ցավազրկողներ են ներարկում, բայց, որպես կանոն, հիմնականում անհանգիստ է լինում: Վերքերը դեռ ապաքինվում են: Այս պահին,  բժշկական առումով, որոշակի ճանապարհ կա անցնելու, մասնավորապես՝ ոսկրային բեկորները պետք է անշարժանան: Այս գործընթացից հետո արդեն Հովհաննեսին վիրահատության կենթարկեն»,-նշեց փաստաբանը:
Փաստաբանը հստակ տեղեկություն չունի՝ Հովհաննես Հարությունյանի վիրահատությունը կազմակերպվելու է քաղաքացիական հիվանդանոցո՞ւմ, թե՞ ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում: Սակայն ենթադրում է՝ նման վիրահատության պարագայում նրան պետք է տեղափոխեն «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, քանի որ ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում չկան պայմաններ և բուժսարքավորում՝ պատշաճ վիրահատություն կազմակերպելու համար:
Պապիկյանը նաև զրուցել է այլ փաստաբանների հետ և տեղեկացել՝ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներ Արմեն Լամբարյանը, Արամ և Պավլիկ Մանուկյանները, Հովհաննես Հարությունյանը, Աշոտ Պետրոսյանը, Թաթուլ Թամրազյանը, Սեդրակ Նազարյանը ևս վիրահատության կարիք ունեն, և նրանց վիրահատության հարցն այս պահին օրակարգում է:
Հիշեցնենք, որ Հովհաննես Հարությունյանը հուլիսի 26-ին՝ գիշերը ժամը 2-ի սահմաններում, ՊՊԾ գնդում տեղի ունեցած փոխհրաձգության ժամանակ հրազենային վիրավորում է ստացել և տեղափոխվել «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն,ապա՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ:

Члена группы “Сасна црер” Ованнеса Арутюняна прооперируют
Несколько дней назад группа врачей посетила находящегося в уголовно-исполнительном учреждении “Больница для осужденных” Ованнеса Арутюняна и после обследования сообщила, что на этой неделе его, по всей видимости, прооперируют. Об этом сообщил адвокат Ованнеса Арутюняна Араик Папикян.
“Вчера я виделся с Ованнесом, у него боли, ему колят обезболивающее, но это его не успокаивает. Раны заживают. На данный момент ему должны обездвижить осколки кости и только после этого сделают операцию”,- отметил адвокат.
У Араика Папикяна нет точной информации о том, где Ованнесу Арутюняну сделают операцию – в гражданской больнице или в УИУ “Больница для осужденных”. Однако адвокат предполагает, что его подзащитного все же переведут в медцентр “Эребуни”, так как в “Больнице для осужденных” нет необходимых условий и медоборудования для проведения операции.
Папикян побеседовал с другими адвокатами, которые сообщили, что члены “Сасна црер” Армен Ламбарян Арам и Павел Манукяны, Ашот Петросян, Татул Тамразян, Седрак Назарян тоже нуждаются в операции, и сейчас этот вопрос находится на повестке.
Напомним, что Ованнес Арутюнян получил огнестрельное ранение 26 июля около 2 часов ночи во время перестрелки на территории полка Патрульно-постовой службы и был доставлен сперва в медцентр “Эребуни”, а затем в УИУ “Больница для осужденных”.