Հայաստանը դարձել է փայտ արտահանող երկիր
ՀՀ մաքսային պետական կոմիտեի եւ ՀՀ վիճակագրության ծառայության տվյալներով` վերջին 4 տարիների ընթացքում կտրուկ աճել են Հայաստանից փայտի արտահանման ծավալները: Խորհրդային տարիներին հանրապետությունից փայտանյութ ընդհանրապես չէր արտահանվում, միմիայն ներմուծվում էր: Այսօր հակառակն է` անտառազուրկ Հայաստանը սկսել է արտահանել ոչ միայն փայտե արտադրանք, այլեւ անմշակ անտառանյութ: Ըստ ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության` Հայաստանի հանրապետությունից փայտանյութի արտահանման ծավալները (Տոննա) 1999-2002թթ. այսպիսին են.
Անվանում 1999 2000 2001 2002
Անտառանյութ` երկայնակի սղոցած կամ ճեղքված 107.0 1839.7 1484.6 2291.6
Անմշակ անտառանյութ 484.9 977.0 483.0 2158.2
Միաշերտ նրբատախտակ 133.7 46.0 112.0 243.0
Փայտե շինարարական իրեր, մանրահատակ 79.1 148.3 186.7 25.9
Այս թվերից հստակ է, որ արտահանվում է հիմնականում անմշակ անտառանյութ: Փայտն արտահանվում է Պարսկաստան, Ֆրանսիա, Իսպանիա, Արաբական Էմիրություններ, Գերմանիա, Ռուսաստան: Պարսկաստան արտահանում են հիմնականում երկու ընկերություններ:
1999թ. Կապանի տարածաշրջանի գյուղական համայնքների սեփականաշնորհված հողերում, անտառտնտեսության տարածքներում հատվել էր «Կարմիր գրքում» գրանցված 17 հունական ընկուզենի, որից 3-ի վերաբերյալ կազմվել էր ակտ, մնացած 14-ի վերաբերյալ նշվել էր ընդամենը հատման ժամանակն ու տարածքը։ Մթերվում էին ընկուզենու կոճղերն ու արմատները եւ արտահանվում Թուրքիա, Իտալիա, Ռուսաստան։ Հատումներն իրականացվել են տեղական ինքնակառավարման մարմինների տված գրավոր թոււլտվությունների հիման վրա։
Հարցին, թե «Կարմիր գրքում» գրանցված հունական ընկուզենու հատման դեպքեր 2000-ից հետո եղել են, Կապանի անտառտնտեսության տնօրեն Ռոբերտ Նավասարդյանը պատասխանեց. «40 տեսակ ընկուզենի կա Կապանի անտառներում, ո՞վ է ասում արգելված է։ Որքանով ինձ հայտնի է, նախկինում ընկուզենու մեկ տեսակ կար արգելված։ Մենք այս տարի հունական ընկուզենու հատումների վերաբերյալ բողոքներ չենք ստացել»։ Սակայն, ըստ Կապանի անտառտնտեսության նախկին տնօրեն Վլադիկ Մարտիրոսյանի, Կապանի անտառներում կա միայն հունական ընկուզենի, որը համարվում է թանկարժեք եւ անհետացող, «Կարմիր գրքում» գրանցված ծառատեսակ, ինչպես գիհին, կենին, սոսին եւ այլն։ Հունական ընկուզենու կոճղերն օգտագործվում են կահույքագործության մեջ, թանկարժեք մեքենաների ներքին հարդարանքի համար։ Նշենք, որ ընկուզենիների »ջարդ» է սկսվել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղում, սակայն սա առանձին նյութ է եւ մոտ ժամանակներս կանդրադառնանք Ղարաբաղում իրականացվող անտառահատումներին:
Ըստ 1998 թ Երեւանի կոնյակի գործարանի հետ կնքված պայմանագրի` «Հայանտառը» 15 տարի շարունակ, տարին 2000 խմ ծավալի կաղնու տակառանյութ պետք է մատակարարի գործարանին` խորանարդ մետրը 120 դոլարով: Ըստ մասնագետների` նման որակի փայտանյութը շուկայում արժե 200 դոլար: Պայմանագիրը ստորագրվել է նախարար Գեւորգ Վարդանյանի օրոք: Համաձայն կառավարության մի որոշման` կաղնին արգելվում է հատել, նույնիսկ սանիտարական հատման ենթարկել: Փաստորեն, 15 տարվա ընթացքում Հայաստանի անտառներից հատվելու է 30 000 խմ բարձր որակի կաղնու փայտ: Մասնագետների հավաստմամբ` դրանք դարավոր կաղնիներ են: Այսպես, կառավարությունը նման որոշում է կայացրել` մասնավոր ֆիրմայի գործերը լավացնելու համար: Տարբեր հասարակական կազմակերպություններ ահազանգում են հատվող անտառների համար, նրանք իրականացնում են տարբեր ծրագրեր, կազմակերպում ծառատունկ, մոնիտորինգ, սեմինարներ: Իսկ իրականությունն այն է, որ անտառահատումը Հայաստանում պետական ծրագիր է եւ խրախուսվում է պետության կողմից: Որպես տնտեսական աճի, արտահանվող ապրանքների ցուցանիշ` այն հպարտանալու հայտարարությունների առիթ է դառնում պետական պաշտոնյաների համար:
Մեզ տված հարցազրույցում Բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանը նույնպիսի հպարտությամբ նշեց, որ անտառանյութի վաճառքից 2003թ. պետբյուջե է մուտքագրվել 1 մլրդ դրամ, մի քանի անգամ ավելի, քան նախորդ տարի: Դժբախատաբար, ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը զբաղված է ամեն ինչով, բացի բնապահպանության խնդիրներից: Հենց նա է իրականացնում եւ՛ անտառների հատումը, եւ՛ անտառների պահպանությունը: Հենց այդ նախարարությունն է ցույց տալիս նման բարձր ցուցանիշներ: Չնայած մեր հարցազրույցում նախարարը նշեց, որ ինքն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի ոչ մի տեսակի անտառահատում չիրականացվի Հայաստանում: Սակայն նախարարության տարբեր օղակների աշխատանքներին ծանոթանալուց հետո միանգամայն հակառակ պատկերն է: «Այսօր Սեւան-Երեւան ավտոմայրուղով յուրաքանչյուր օր Երեւան քաղաք է մտնում 100 մեքենա փայտ,- պատմում է նախարարության աշխատակիցներից մեկը, որի անունը չենք կարող նշել,- Գրեթե բոլոր մեքենաները փաստաթուղթ ունեն: Այդ փաստաթղթերով նրանք հաղթահարում են բոլոր «արգելքները»: Իսկ փայտն իրացնելուց հետո դրանք պարզապես շպրտում են: Միլպետները, մարզպետարանի աշխատակիցները, գեներալները, բոլորն էլ փայտի գործով են զբաղված: Իսկ սրանց դեմ պայքարել անհնար է, մինչեւ վերեւից հրահանգ չլինի»: Թե վերեւներ ասելով ի՞նչ նկատի ուներ մեր զրուցակիցը` այդպես էլ չպարզաբանեց:
Մեր ուսումնասիրություններից պարզվեց, որ փայտի բիզնեսը գլխավորում են տարբեր պաշտոնյաներ` հիմնականում ուժային կառույցների ներկայացուցիչներ: Մի խոսքով, Հայաստանում անտառը նույնպես բաժանված է կլանների միջեւ: Բոլորը գիտեն, թե Կրասնոսելսկի անտառները որ գեներալն է վերահսկում, Լոռու եւ Տավուշի անտառները՝ որ գեներալը: Այնպես որ, անտառահատումների դեմ պայքարի ժամանակ առ ժամանակ հնչող հայտարարություններն անիմաստ են եւ փուչ, հատկապես երբ դա անում է Բնապահպանության նախարարը, որն էլ կանոնակարգում է անտառների հատումը եւ, բնականաբար, յուրաքանչյուր ամիս ստանում իր հասանելիք բաժինը: Մի քանի տարի առաջ անտառներով զբաղվել է նաեւ նախագահի վերահսկողության ծառայությունը: Ծառայությունը ուսումնասիրություններ էր կատարել եւ ինչ-որ բաներ հայտնաբերել: Սակայն արդյունքները հանրությանը այդպես էլ հայտնի չդարձան:
Բնապահպանության նախկին նախարար Մ. Մուրադյանի` տարբեր ժամանակահատվածներում տված հարցազրույցներից պարզվում է, որ նա պաշտոնանկ արվելուց առաջ նախագահին է ներկայացրել մի քանի խոշոր գործ: Սակայն դրանցից ոչ մեկը չբացահայտվեց:
Այդ թվում` փայտի բիզնեսին վերաբերող մի գործ, որը կապվում էր հայտնի գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի անվան հետ: Վերջինս Մասիսում փայտամշակման գործարան ունի: Հենց այս գործարարն էր, որ գնելով բարձր կարգի փայտանյութ` փաստաթղթերում ամրագրում էր ավելի ցածր կարգ: Սակայն այդ գործը, ինչպես արդեն նշեցինք, փակվեց:
Վերահսկողության ծառայության ուսումնասիրությունները թաքցվեցին հանրությունից: Բնապահպանության նախարարության միջին օղակի մի պաշտոնյա, որի անունը դարձյալ չենք կարող հրապարակել, նշեց, որ բնապահպանության նախարարության ներկայացրած թվերի միայն 7-8 տոկոսն է համապատասխանում իրականությանը:

According to the Customs Department and the Statistical Office of Armenia, the volume of wood exported fromArmeniahas risen sharply over the last four years. During the Soviet era, the republic imported, rather than exported, wood. Today the nearly forestlessArmeniaexports not only wood products but raw timber as well. These are the volumes (in metric tons) of wood exported fromArmeniafrom 1999-2002:
Item |
1999 |
2000 |
2001 |
2002 |
Longitudinally cut timber |
107.0 |
1839.7 |
1484.6 |
2291.6 |
Raw timber |
484.9 |
977.0 |
483.0 |
2158.2 |
Single-layer boards |
133.7 |
46.0 |
112.0 |
243.0 |
Wooden building materials, parquetry |
79.1 |
148.3 |
186.7 |
25.9 |
The main export is raw timber, which goes toIran,France,Spain, theUnited Arab Emirates,GermanyandRussia. In 1999, 17 Greek walnut trees, which are registered in the Red Book, were cut down in land privatized by village communities in the Kapan region and in areas belonging to the forestry service. Reports were drawn up on three trees, but only the dates of felling and location of the other fourteen were recorded. Logs and roots from the walnut trees were stored and exported toTurkey,ItalyandRussia. The trees were felled with the written permission of local government.
When we asked Robert Navasardyan, the director of the forestry service of Kapan, how many walnut trees registered in the Red Book had been cut down since 2000, he said, “There are 40 kinds of nut trees in the Kapan forests, who says cutting them down is prohibited? As far as I know, in the past there was only one kind that couldn’t be cut down. This year we haven’t received any complaints about Greek walnut trees.”
But according to Vladik Martirosyan, the former director of the forestry service, the Kapan forests hold only Greek walnut trees, which are both very valuable and endangered. Their wood is used for furniture and luxury car interiors.
Walnut forests are being destroyed in Nagorno Karabakh as well, but more on this at a later date.
According to a 1998 agreement signed with the Yerevan Brandy Company, HayAntar (the country’s forestry service) is to supply the distillery with 2,000 cubic meters of wood for oaken casks a year for 15 years at the price of $120 per cubic meter. But experts say the market value of timber of that quality is $200 per cubic meter. The agreement was signed when Gevork Vardanyan was minister of ecology. According to a government decree, cutting down oak trees is prohibited, under any circumstances. But within the fifteen years of the agreement, 30,000 cubic meters of high quality, often centuries-old oak will be felled, because the government has favored a private company.
Ecological NGOs have sounded alarms about the state ofArmenia’s forests, and are coordinating tree planting, monitoring, seminars, etc. But the reality is that forest razing is organized and encouraged by the state, as it provides government officials with the opportunity to boast about economic growth and trade.
Indeed, Minister of Ecology Vardan Ayvazyan told us with pride that the sale of timber had contributed 1billion.drams (about $1.8 million) to the state budget in 2002. Sadly, the ministry of ecology is busy with everything but protecting the environment. It is this ministry that carries out both the razing and the protection of forests. It is this ministry that presents such high indices. Although the minister told us that he would do everything in his power to prevent trees being cut down inArmenia, looking into the work of various departments of the ministry gave us a completely different picture.
“Today 100 trucks of wood enterYerevandaily via the Sevan-Yerevan highway,” says one ministry employee, “and almost all of them have the documents they need to overcome any obstacle. After they sell the wood they just throw out the papers. Everybody--local police chiefs, employees of the Marzpets’ offices, generals - is involved in the wood business. It is impossible to fight them, unless you have instructions from the top.” He didn’t specify what he meant by “the top”.
We found out that various officials - mainly representatives of the power structures-- are involved in the wood business. In other words, evenArmenia’s forests are divided among the clans. Everyone knows which general controls the forests of Krasnoselsk, which general controls the forests of Lori and Tavush. Thus the statements issued from time to time are meaningless, especially when they are made by the minister of ecology, who himself regulates the felling and, naturally, gets his due each month. A few years ago the president’s Office of Oversight looked into what was happening to the forests, but its findings were never been made public.