«Ավրորա» մրցանակի 1 միլիոն դոլարը՝ փախստական երեխաներին և որբերին
«Ավրորա» անդրանիկ մրցանակի 1 միլիոն դոլարի նվիրատվությունն ուղղվելու է Ռուանդայում,Եթովպիայում, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում եւ Բրազիլիայում իրականացվողնախագծերին՝ պայքարելու մանկական աղքատության դեմ եւ նպաստելու փախստական երեխաներին ուորբերին ցուցաբերվող աջակցությանը։ Այս մասին տեղեկացնում է IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը:
««Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, Բուրունդիի REMA հիվանդանոցի եւ Խաղաղության Տան (Maison Shalom) հիմնադիր Մարգարիտ Բարանկիցեն այս տարի ստացավ 100,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ եւ առավել ազդեցություն գործելու հնարավորություն՝ 1 միլիոն դոլարի դրամաշնորհի առաջադրելով իրեն գործի մղած եւ ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։ Բարանկիցեն ընտրեց իր գործընկերներին՝ «Բրիդերլեխ Դելեն» (Լյուքսեմբուրգ), «Ժան-Ֆրանսուա Պետերբրոկ» եւ Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսի եւ Մեծ Դքսուհու հիմնադրամներին, որոնք իրենց հերթին այսօր հայտարարեցին այն նախագծերի անունները, որոնց կուղղվի մրցանակի ֆինանսական աջակցությունը։
««Ավրորա» մրցանակը յուրահատուկ է նրանով, որ հնարավորություն է տալիս ինձ կիսելու պարգեւը՝ ինձ շատ հուզող հիմնահարցերի լուծման համար,- ասել է «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեն,- մրցանակի միջոցով մենք կարող ենք աշխարհի տարբեր կողմերում ապրող երեխաներին իսկապես ցույց տալ սիրո եւ բարության զորությունն ընդդեմ ատելության ու դաժանության»։
Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսի եւ Մեծ Դքսուհու հիմնադրամը դրամաշնորհի իր բաժինը կուղղի Եգիպտոսից Եթովպիա գաղթած էրիտրեացի 200 փախստականների օժանդակությանը։ Այս նախագծի նպատակն է պաշտպանել երիտասարդներին թրաֆիքինգից եւ բանտարկությունից, իրականացնել մասնագիտական վերապատրաստում եւ կառուցել կրթական կենտրոն, որտեղ կարող են սովորել տարեկան առնվազն 200 փախստականներ։
«Ավրորա» մրցանակը կօժանդակի նաեւ «Ժան-Ֆրանսուա Պետերբրոկ» հիմնադրամին՝ աջակցելու լքված, բռնությունից եւ այլ դժվարություններից տուժած երիտասարդ կանանց ու աղջիկներին վերաինտեգրման, կրթական եւ տնտեսական-վերականգնողական աջակցության հնարավորություններ ընձեռնելու միջոցով։
«Բրիդերլեխ Դելեն» հիմնադրամը նախատեսում է դրամական միջոցներն ուղղել Ռիո դե Ժանեյրոյի առավել աղքատ թաղամասերի երիտասարդ բնակիչներին կրթության հնարավորություններ ընձեռնելուն։ Իրականացվելու է 100 երեխաների եւ 67 մեծահասակների համար քաղաքացիական կրթության ծրագիր՝ հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են թմրանյութի թրաֆիքինգի ծուղակներից պաշտպանվելու համար։ Ռուանդայի կաթոլիկ թեմի հետ համատեղ՝ նրանք միջոցներ կուղղեն նաեւ դպրոցական ենթակառուցվածքների բարելավմանն ու արդիականացմանը՝ վերանորոգելով դասարանները, գրասենյակները եւ սանհանգույցները:
Երեք կազմակերպությունները շարունակելու են աջակցել Մարգարիտ Բարանկիցեի «Խաղաղության Տանը», որը կրթական եւ արհեստագործական վերապատրաստման միջոցով սոցիալ-տնտեսական օժանդակություն է ցուցաբերում Ռուանդայում բուրունդացի փախստականներին՝ վերականգնելով որբերի, փողոցում կամ բանտում հայտնված երեխաների եւ աղքատ ընտանիքների զավակների արժանապատվությունը։ Մարգարիտ Բարանկիցեն «Խաղաղության Տունը» հիմնել է 1993թ.` դառնալով 25 որբերիի խնամակալ, եւ մինչ օրս աջակցել է 30,000 որբերի եւ կարիքավոր երեխաների։
«Մենք մեծ բավականություն ենք զգում՝ տեսնելով, որ «Ավրորա» անդրանիկ մրցանակն իրական եւ էական փոփոխություն է բերում աշխարհի տարբեր երկրների ամենակարիքավոր համայնքներին,- ասել է «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը,- «Ավրորա» մրցանակը՝ որպես նախաձեռնության մի մաս, ստեղծվել է միանալու աշխարհում կատարվող բացառիկ գործերին՝ որպիսին է Մարգարիտ Բարանկիցեի գործունեությունը։ Մարգարիտն ու իր ընտրած կազմակերպությունները մրցանակային պարգեւն ուղղելու են բարեգործության շղթան շարունակելու եւ աշխարհը բարեփոխելու ջանքերին»։
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական նախաձեռնության նպատակն է ձեւավորել լայնածավալ եւ համաշխարհային մարդասիրական շարժում։ Այն իր արմատներով հասնում է մինչեւ մեկուկես միլիոն հայի կյանք խլած Հայոց ցեղասպանությունն ու հիմնված է այդ տարիների խիզախության ու գոյապայքարի ոգեշնչող պատմությունների վրա։ Վերապրածներից շատերը փրկվել են նաեւ խիզախ անհատների եւ մարդասիրական կազմակերպությունների միջամտության շնորհիվ։ Մեկ դար անց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը երախտագիտությամբ ներկայացնում է փրկվածների ու նրանց փրկողների պատմությունները՝ մեծարելով մարդկային ոգու տոկունությունը եւ փառաբանելով մարդասիրությունը։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ստեղծում, ներառում եւ օժանդակում է նախագծեր, որոնց նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունն մարդասիրության ոլորտի հրատապ հիմնախնդիրներից շատերի վերաբերյալ եւ քայլեր ձեռնարկել դրանց լուծման ուղղությամբ։ Այդ նախագծերից են «Ավրորա» մրցանակը, Aurora Dialogues քննարկումները, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչը, 100 LIVES նախաձեռնությունը եւ Երախտագիտության նածագծերը։ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը IDeA (Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ) բարեգործական հիմնադրամի նախագծերից է»:

Определены получатели награды в 1 млн долларов от премии Aurora Prize
18 августа 2016 г. — Денежная награда первой благотворительной премии Aurora Prize for Awakening Humanity в размере 1 млн долларов будет направлена на финансирование программ в Руанде, Эфиопии, Демократической республике Конго и Бразилии. Cредства будут переведены проектам, которые занимаются борьбой с детской бедностью и делают помощь несовершеннолетним беженцам и сиротам, а также их реабилитацю, более доступной.
Став лауреатом премии Aurora Prize, основательница приюта «Дом Шалом» и больницы REMA в Бурунди Маргерит Баранкитс была награждена грантом в размере 100 тысяч долларов. При этом она получила возможность сделать еще больший вклад в дело решения современных проблем, номинировав гуманитарные организации на награду в размере 1 млн долларов. Г-жа Баранкитс выбрала своих надежных партнеров — Фонд Великого герцога и Великой герцогини Люксембурга, Фонд Жана-Франсуа Петерброка (Фонд JFP) и Фонд Bridderlech Deelen, Люксембург. Сегодня эти три организации назвали проекты, которые получат финансирование благодаря премии.
«Премия Aurora Prize прекрасна тем, что дала мне уникальную возможность поделиться этим замечательным даром с близкими мне по духу начинаниями, — заявила лауреат премии Aurora Prize Маргерит Баранкитс. — С помощью премии Aurora Prize мы можем показать детям в разных странах мира, что любовь и доброта сильнее ненависти и насилия».
Фонд Великого герцога и Великой герцогини Люксембурга направит грант на поддержку проекта в Эфиопии, который помогает 200 эритрейским беженцам, прибывшим в страну из Египта. Программа призвана дать молодым людям профессиональное образование и защитить их от продажи в рабство или лишения свободы. Сейчас под эгидой проекта строится учебный центр, который сможет принимать не менее двухсот беженцев в год.
Премия Aurora Prize поддержит также проект Фонда Жана-Франсуа Петерброка, помогающий девочкам и девушкам, которые стали беженками или жертвами насилия, были оставлены родителями или пострадали от других трагедий. Для выполнения этой задачи фонд реализует программы, нацеленные на образование, реинтеграцию в общество и оздоровление местной экономики.
Фонд Bridderlech Deelen планирует потратить полученные средства на обеспечение проживающим в одном из беднейших районов Рио-де-Жанейро молодым людям доступа к образованию. Среди проектов — учебная программа для 100 детей и 67 родителей, цель которой – снабдить их необходимыми в жизни навыками и предотвратить вовлечение местных жителей в наркоторговлю. Помимо этого, часть гранта будет также направлена на улучшение и переоборудование школьной инфраструктуры в Руанде, включая ремонт и переделку классных комнат, уборных и водосточных труб. Эта программа реализуется совместно с католической епархией Руанды.
Все три организации также продолжат свое сотрудничество с выдающимся проектом самой г-жи Баранкитс, приютом «Дом Шалом», который оказывает социальную и экономическую поддержку беженцам из Бурунди в Руанде, оплачивая им образование, в том числе и профессиональное. «Дом Шалом» помогает сиротам и беспризорникам, а также детям, бывшим в заключении или живущим за чертой бедности, стать полноценными членами общества. С момента своего основания в 1993 году, когда Баранкитс взяла под свою опеку 25 оставшихся без родителей малышей, «Дом Шалом» помог более чем 30 тысячам сирот и нуждающимся детям.
«Мы рады видеть, как благодаря первой премии Aurora Prize в мире происходят реальные, ощутимые перемены, направленные на облегчение положения нуждающихся, — заявил один из основателей международного проекта, Рубен Варданян. — Будучи частью глобального проекта Aurora Humanitarian Initiative, премия Aurora Prize призвана поддерживать выдающиеся усилия подобных Маргерит Баранкитс активистов по всему свету. Маргерит и выбранные ей организации смогут использовать премию для продолжения благотворительной эстафеты, вызывая дальнейшие положительные изменения, которые затронут и будущие поколения».
-###-
О международном проекте Aurora Humanitarian Initiative
Международный проект Aurora Humanitarian Initiative стремится создать глобальное гуманитарное движение. Это новый масштабный проект, у истоков которого стоят трагические события Геноцида 1915 года, когда погибли полтора миллиона армян. Те немногие, кому удалось уцелеть, обязаны своей жизнью героизму неравнодушных людей и гуманитарных организаций. Истории спасения армян – это истории отваги и мужества. Столетие спустя международный проект Aurora Humanitarian Initiative стремится поделиться с миром удивительными историями выживших и их спасителей, выразить им благодарность и воздать должное силе человеческого духа.
Международный проект Aurora Humanitarian Initiative инициирует, реализует и поддерживает проекты, призванные повысить осведомленность публики о самых неотложных гуманитарных проблемах, стоящих перед мировым сообществом, а также найти их решения. Эти проекты включают в себя благотворительную премию Aurora Prize for Awakening Humanity, серию дискуссий Aurora Dialogues, ежегодное исследование Aurora Humanitarian Index, проект 100 LIVES и проекты стипендиальных программ благодарности. Международный проект Aurora Humanitarian Initiative – часть благотворительного фонда IDeA («Инициативы развития Армении»).
О благотворительной премии Aurora Prize for Awakening Humanity
Лауреатов премии отмечают за исключительный вклад в дело сохранения человеческих жизней и продвижения идей гуманизма. От лица всех выживших во время Геноцида армян и в благодарность их спасителям, каждый год лауреат премии Aurora Prize будет получать грант в размере 100 тысяч долларов, а также уникальную возможность продолжить эстафету благотворительности, номинировав вдохновившие его самого на гуманитарную деятельность организации на награду в размере 1 млн долларов.
В работе Отборочной комиссии премии Aurora Prize принимают участие лауреаты Нобелевской премии мира Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, бывший президент Ирландии Мэри Робинсон, правозащитница Хина Джилани, бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян и лауреат премии «Оскар» и филантроп Джордж Клуни.
Церемония вручения премии Aurora Prize будет ежегодно проходить в столице Армении Ереване 24 апреля.