Մեծ Շենում կառուցվում է համայնքային կենտրոն
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը Լեռնային Ղարաբաղի Շուշիի շրջանի Մեծ Շեն գյուղում համայնքային կենտրոն է կառուցում: Ծրագիրն իրականացվում է երկկողմ ֆինանսավորմամբ` լիբանանահայ համայնք, Հայաստանի եւ Արցախի նվիրատուներ:
Երկհարկանի կառույցն ունի 195 քմ տարածք: Ներկայումս կանգնեցվում են երկրորդ հարկի սյուները: Նորակառույցում կկենտրոնացվի գյուղապետարանը, բուժկետը, գրադարանը, հանդիսությունների դահլիճը: Նախատեսված է նաեւ արհեստների ու ձեռքի աշխատանքի սենյակ:
«Այսպիսի կենտրոններ Հիմնադրամը կառուցել է նաեւ այլ համայնքներում: Նման լուծումը ոչ միայն անդրադառնում է գյուղի մի շարք խնդիրներին, այլեւ ապահովում այս կառույցների արդյունավետ ու համակարգված գործունեությունը»,- ասում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:
Ինչպես փոխանցում են Հիմնադրամի մամուլի ծառայությունից, ներկայումս գյուղապետարանը գործում է հեռախոսակայանի, բուժկետը` հիվանդանոցի խարխուլ շենքում: Գրադարանն էլ ժամանակավոր հանգրվանել է դպրոցի մեկ սենյակում: Իսկ հանդիսությունների սրահ գյուղը երբեւէ չի ունեցել:
«Գյուղում երիտասարդներ քիչ կան, իսկ խնդիրներ` որքան ասես,- ասում է համայնքի ղեկավար Միքայել Օսիպյանը,- համայնքային կենտրոնը կաշխուժացնի գյուղի կյանքը եւ հուսով եմ` երիտասարդներին կպահի գյուղում: Մեր ուժերով էլ փորձում ենք լուծել խմելու ջրի հարցը, գուցե այս կերպ հաջողվի գյուղը փրկել դատարկվելուց»:
Մեծ Շենը Շուշիի շրջանի հնագույն գյուղերից է: Այստեղ ապրում է 119 մարդ` մեծամասնությունը տարեցներ: Մեղվապահությունը, հողագործությունը, անասնապահությունը բնակիչների ապրուստի հիմնական աղբյուրն են: Գյուղը հայտնի է 17-րդ դարում կառուցված Սբ. Պանտելեոն վանքով, որն իր անունը ստացել է ի պատիվ այն գյուղական բժշկի, ով բազմաթիվ մարդկանց կյանք է փրկել:

Project expected to revitalize historic community
The Hayastan All-Armenian Fund is building a community center in Metz Shen, a village in Artsakh’s Shushi Region. The project is co-financed by the Lebanese-Armenian community and donors in Armenia and Artsakh.
Currently crews are constructing the columns of the second floor. When completed, the two-story, 195-meter-square community center will house the mayor’s office, a medical clinic, a library, and an events hall. The structure will also include a room for handicrafts and vocational training.
“The Hayastan All-Armenian Fund has built such multifaceted structures in several other communities,” says Ara Vardanyan, executive director of the fund. “Community centers are of vital importance to the ongoing social and economic development of rural areas in Armenia and Artsakh. They help streamline public services, foster a more dynamic civic life, and, ultimately, provide residents with one more compelling reason to continue living and working in their hometowns.”
The construction of the Metz Shen community center addresses a number of longstanding issues, for instance relieving key public institutions from having to operate in unsuitable quarters. Currently the mayor’s office is housed in Metz Shen’s dilapidated telephone station, the clinic in the tumbledown hospital, and the library in a room of the community school. Metz Shen has never had a public events hall.
“Few young people remain in the village while the problems we face as a community persist,” says Mikayel Ossipyan, mayor of Metz Shen. “Certainly the community center will revitalize the village and I’m hopeful that our youth will stay put. We’re also working hard to address the potable-water issue, all in a concerted effort to prevent our village from being depopulated.”
One of the Shushi Region’s oldest settlements, Metz Shen has a population of 119, most of whom are seniors. The main occupations are bee-keeping, agriculture, and cattle-breeding. The village is renowned for the 17th-century Saint Panteleon Monastery, named in honor of a local physician for his life-saving work.