«Ընտրությունների լուսաբանման հմտություններ» թեմայով դասընթաց լրագրողների համար
«Հետքը» լրագրողների համար կազմակերպում է երկօրյա սեմինար՝ «Ընտրությունների լուսաբանման հմտություններ» թեմայով: Սեմինարի նպատակն է՝ լրագրողներին ծանոթացնել ՀՀ ընտրական նոր օրենսգրքի դրույթներին, որով նոր պարտավորություններ եւ իրավունքներ են սահմանված թե՛ լրագրողների, թե՛ ընտրողների համար, վերապատրաստել նրանց առաջիկա ՏԻՄ ընտրությունները եւ 2017թ. խորհրդարանական ընտրությունները լուսաբանելու համար:
Դասընթացին մասնակցելու համար կարող են դիմել լրագրողներ, ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետների ուսանողներ՝ ուղարկելով հետաքրքրվածության նամակ եւ ինքնակենսագրություն (CV) հետեւյալ էլեկտրոնային հասցեով՝ [email protected]: Խրախուսվում է մարզային լրագրողների մասնակցությունը: Հայտերն ընդունվում են մինչեւ սեպտեմբերի 12-ը ներառյալ:
Դասընթացը կվարեն «Հետքի» փորձառու լրագրողները՝ մասնակիցներին փոխանցելով պրակտիկ հմտություններ եւ նախորդ տարիների ընտրությունները լուսաբանելու իրենց փորձը:
Դասընթացին մասնակցած լրագրողները «Հետքի» համար կլուսաբանեն առաջիկա ՏԻՄ եւ խորհրդարանական ընտրությունները:
Սեմինարը տեղի կունենա 2016թ. սեպտեմբերի 15-17-ը: Սեմինարը կազմակերպվում է «Երկարաժամկետ ընտրական աջակցություն Հայաստանում ընտրությունների հետ առնչվող շահագրգիռ կողմերին» ծրագրի աջակցությամբ: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի Արևելյան գործընկերության երկրների համար 2015-2017թթ. Ծրագրային համագործակցության կառուցակարգի շրջանակներում:

Организуется семинар “Навыки освещения выборов”
Hetq.am организует для журналистов двухдневный семинар на тему “Навыки освещения выборов”. Цель семинара – ознакомить журналистов с положениями Избирательного кодекса РА, которыми установлены новые права и обязанности как для журналистов, так и для избирателей, подготовить их к освещению предстоящих выборов в органы местного самоуправления и парламентским выборам 2017 года.
Для участия в семинаре могут обратиться журналисты, студенты факультетов журналистики. Необходимо прислать на электронный адрес [email protected] письмо о заинтересованности и автобиографию (CV). Поощряется участие журналистов из областей. Заявки принимаются до 12 сентября включительно.
Семинар будут вести опытные журналисты Hetq.am, которые поделятся с участниками своими практическими навыками и опытом освещения выборов в предыдущие годы.
Журналисты, которые примут участие в семинаре, осветят для Hetq.am предстоящие выборы в ОМС и парламент.
Семинар пройдет 15-17 сентября 2016 г. Его организации содействует программа “Долгосрочное содействие заинтересованным сторонам, имеющим отношение к выборам”. Программа финансируется в рамках Программного сотрудничества со странами Евросоюза и Восточного партнерства Совета Европы в 2015-2017 гг.