Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ: Այն նույնությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Այսօր տոնում ենք Արցախի Հանրապետության հռչակման 25-րդ տարեդարձը: Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին պետական այս կարեւորագույն տոնի կապակցությամբ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ը շրջադարձային եղավ արցախահայության կյանքում եւ փոխեց նրա պատմության ընթացքը: Մեր վճռորոշ ձայնը բարձրացնելով ի օգուտ ազատ ու անկախ Արցախի` մենք ազգովի ձեռնամուխ եղանք պետականաշինության գործընթացին, սկսեցինք կառուցել ժողովրդավարական պետություն՝ միջազգային նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան:
Մեր ընտրած ուղին բարդ էր ու դժվարին: Արցախի ժողովրդի արդար եւ օրինական պահանջին Ադրբեջանը հակադարձեց բռնություններով ու կոտորածներով եւ սանձազերծեց արյունալի պատերազմ: Մենք ստիպված էինք զենք վերցնել եւ ամեն գնով պաշտպանել մեր նորանկախ պետության ազատությունն ու անվտանգությունը, մեր ժողովրդի խաղաղությունն ու անդորրը, մեր պատմական հողն ու իրավունքները:
Այդ ծանր օրերին, ինչպես նաեւ հետագա բոլոր տարիների ընթացքում Արցախի կողքին էին Մայր Հայաստանը եւ Սփյուռքը: Աշխարհասփյուռ հայության գործուն աջակցությամբ եւ ակտիվ մասնակցությամբ մենք կարողացանք պատվով հաղթահարել բոլոր փորձություններն ու դժվարությունները, հաղթանակ տարանք մեզ պարտադրված պատերազմում եւ սկսեցինք շենացնել ու զորացնել բոլորիս համար թանկ ու նվիրական Արցախը, մեր Հայրենիքը:
Մեր կողքին էին նաեւ բարի ու ազնիվ շատ մարդիկ աշխարհի տարբեր ծայրերից, ում համար մարդասիրությունն ու ժողովրդավարական արժեքների պաշտպանությունը վեր է ամեն ինչից: Արցախի ժողովուրդը խորապես երախտապարտ է իր բոլոր բարեկամներին եւ բարձր է գնահատում նրանց ավանդը մեր անկախ պետականության կայացման ու զարգացման գործում:
Թանկագի՛ն հայրենակիցներ,
Այս տոնական օրը մենք հատուկ երախտագիտությամբ հիշում ենք մեր բոլոր նահատակներին, հայ ժողովրդի քաջ զավակներին, նրանց, ովքեր իրենց կյանքի գնով ճանապարհ հարթեցին մեր հայրենիքի պայծառ ու լուսավոր ապագայի համար: Մենք պարտավոր ենք միշտ վառ պահել մեր նվիրյալների հիշատակը, եւ դրա լավագույն ուղին ազատ ու անկախ Արցախի շարունակական զարգացումն ու զորացումն է:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ բոլորիդ հիշարժան տոնի առթիվ եւ մաղթում քաջառողջություն, հաջողություններ ու ամենայն բարիք, մեր ժողովրդին՝ խաղաղություն ու բարեկեցություն»:

NKR President on 25th Independence Anniversary: "September 2 of 1991 has become a turning point in the life of the Artsakh people"
Today, on the 25th anniversary of Artsakh’s independence, NKR President Bako Sahakyan made the following statement in Stepanakert.
Today we celebrate the 25th anniversary of the Artsakh Republic. On behalf of the republic's authorities and myself personally I express my cordial congratulations to all our people in connection with this significant state holiday.
September 2 of 1991 has become a turning point in the life of the Artsakh people and changed the course of its history. Raising its decisive voice in favor of free and independent Artsakh our nation embarked on the state-building process, started to build a democratic state in correspondence with the international norms and principles.
Our chosen path was hard and difficult. Azerbaijan responded to the Artsakh people's fair and legal claims with violence, massacres and unleashed a bloody war. We were forced to take up arms and by all means defend the freedom and security of our newly independent state, our people's peace and tranquility, our historical land and our rights.
During the days of ordeal as well as at all times Mother Armenia and the Diaspora were beside Artsakh. Due to the practical support and active participation of the world-spread Armenians we managed to overcome all the trials and difficulties with flying colors, gained victory in the war imposed on us and started to develop and strengthen our precious and cherished Artsakh, our Motherland.
Kind and honest people from various corners of the world, who value humanity and defense of democratic principles above everything else, have been beside us too. The Artsakh people are deeply grateful to all the friends and appreciate their contribution to the formation and development of our independent statehood.
On this festive day we remember with special gratitude all our martyrs, brave sons of the Armenian people, those, who at the cost of their lives paved the path to our Motherland's bright future. We must always keep the their memory alive. The best way to do it is the consistent development and strengthening of the free and independent Artsakh.
I once again congratulate all of you on this memorable holiday and wish robust health, success and all the best to you, peace and welfare to our people.