Արցախում վերաբնակված վաղաշենցին հպարտանում է իր 13 զավակներով. «Ինը զինվորը քիչ չէ»
Արմանը, Արմինեն, Լյուդվիգը, Արեգը, Նարեկն ու Մարգարիտը ծնվել էին, երբ վաղաշենցի Շահեն Մարգարյանի ընտանիքը բնակության նպատակով տեղափոխվեց Քարվաճառի Նոր Վերինշեն գյուղ:
Շահեն Մարգարյանը 1998 թվականին նախապես եկել ու ծանոթացել է տարածքին, սիրահարվել բնությանն ու ընտանիքը Գեղարքունիքի մարզի Վաղաշեն գյուղից տեղափոխել Արցախ: Արդեն Նոր Վերինշենում են ծնվել Փառանձեմը, Նորայրը, Վահեն, Վահանը, Վարդանը, Հերմինեն ու Դավիթը:
Շահեն եւ Գայանե Մարգարյանները իննը որդի ունեն եւ չորս դուստր: Ավագը 24 տարեկան է, ամենակրտսերը՝ հինգ: Տասներեք զավակներից ութն անչափահաս են:
«Նոր ամուսնացած ժամանակ որ երեխայի ձայն էի լսում, ջղայնանում էի: Մայրս ասում էր՝ այ տղա ջան, նման բան մի արա, վաղը մյուս օրը գլխիդ ա գալու, էնքան էրեխեք կունենաս: Ասում էի՝ ինչ ես ասում, այ մամ: Հիմա դժգոհ չեմ, փառք Աստծո»,-ծիծաղում է Շահենը:
Նոր Շահումյանի շրջանում բոլորն են ճանաչում Նոր Վերինշենի դպրոցի տնօրեն Շահեն Մարգարյանին, գիտեն նրա բազմանդամ ընտանիքի մասին: Քարվաճառի խաչմերուկում, Նոր Վերինշեն բարձրանալու ճանապարհին ծանոթանում եմ Նոր Բրաջուրի նախկին գյուղապետ Մեխակ Գեւորգյանի հետ, ով իմանալով գյուղ այցելելու նպատակս՝ Մարգարյանների պատմությունը գրառել, հիացմունքով ասում է. «Շահենի տանը 13 էրեխա կա, բայց մի հատ բարձր ձեն չես լսի: Բոլորը խելոք էրեխեք են: Որ մեկն էլ դպրոցն ավարտում ա, ընդունվում ա բարձրագույն»:
Մարգարյաններին հյուր գնալիս կարող ես կանգնել ձորակի պռնկին ու ձեն տալ, կանչդ այն կողմում շատ լավ կլսվի: Մոտենալը ռիսկային է, քանի որ նրանց գամփռ շները անկոչ հյուրեր չեն սիրում: Մեզ դիմավորեց Նորայրը:
Նոր Վերինշեն այցելելու օրը Շահենի զույգ որդիների՝ Արեգի եւ Նարեկի երդման արարողությունն էր Ասկերանում: «Ես արցախյան ազատամարտին չեմ մասնակցել եւ այդ օրերին ինձ մեղավոր էի զգում: Ես էլ որոշեցի պարտքս հայրենիքին էս ձեւով տամ: Ինը զինվորը քիչ չէ»,-ասում է Շահեն Մարգարյանը:
Նա Նոր Վերինշենի դպրոցի տնօրենն է, կինը՝ գրադարանավարը, դուստրը՝ անգլերենի ուսուցչուհին, հարսը՝ մաթեմատիկայի ուսուցչուհին, որդին էլ Նոր Բրաջուր գյուղի դպրոցի զինղեկն է: Նրա յոթ զավակները դպրոցական են: «Տանն էլ եմ ինձ զգում ինչպես դպրոցում»,-ասում է ծիծաղելով:
Պատմությունը, որի արդյունքում նա հասել է Քարվաճառի լեռնային գյուղ, շատ սովորական է: Պարզապես երեք եղբայրներից ամենաավագը՝ այն ժամանակ արդեն վեց երեխաների հայր Շահենը, չունենալով տուն կառուցելու հնարավորություն, հայրական տնից տեղափոխվել է Նոր Վերինշեն, երբ լսել է վերաբնակեցման ծրագրի մասին:
Հիմա Նոր Վերինշենում Շահենի ընտանիքն արդեն երկու տուն ունի: Երկրորդը Արցախի կառավարության կողմից նվեր է՝ արված յոթերորդ զավակի ծնվելու առիթով: Շահենը կեսկատակ ասում է, որ ճիշտ կլինի Արցախի կառավարությունը տուն նվիրի ամեն վեցերորդ զավակի համար:
Հարցին՝ ձեր սերը Վաղաշե՞նն է, թե Նոր Վերինշենը, Շահենը պատասխանում է. «Ոնց որ սերս կիսված լինի, բայց մի փոքր դեպի էս կողմն է: Ես սիրահարվել եմ Քարվաճառին: Որ Մարտունի եմ գնում, մեկ օրից ավել չեմ կարողանում մնալ: Նախ բնությունը ինձ գերեց, հետո էլ, ի տարբերություն Մարտունու, էստեղ հեշտ է ապրելը: Էստեղ ձմեռը շատ կարճ է, եւ կարիք էլ չի լինում անասնակեր կուտակել: Ու ընդհանրապես Քարվաճառի բնությունը մի մեծ շտեմարան է»:
Շահենի կինը՝ Գայանեն, պատմում է, որ Քարվաճառի բնությունը նման է իր ծննդավայր Խանլարի բնությանը, ու դա իրեն Արցախում է պահում: «Մենք Խանլարից դուրս ենք եկել 1989 թվականին, փախուստի ժամանակ: Ես հիմա ասես իմ ծննդավայրում լինեմ: Ամեն մի քար, թուփ հիշեցնում է ծննդավայրս: Ճիշտ է, ապրելը հեշտ չի, բայց փառք Աստծու, էրեխեքն արդեն մեծացել են, աշխատում են, սովորում են: Ամեն ինչ ավելի հեշտ է դարձել»:
Գյուղական պայմանները չեն խանգարում կյանքից մեծ սպասելիքներ ունենալ: Բազմազավակ ծնողների երազանքն է, որ զավակները ուսում ստանան՝ անկախ բնակության տեղից: «Ես միշտ երեխաներիս ասել եմ՝ տեսեք, ձեր հայրը եթե կրթություն չստանար, ձեզ չէր կարողանա պահել»,-ասում է Գայանեն:
Չնայած Նոր Վերինշենը մայրաքաղաքից հեռու է, առանձնապես եռուզեռ չկա, Շահենի երեխաները գյուղից տեղափոխվել չեն ցանկանում: Լյուդվիգը Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի Ստեփանակերտի մասնաճյուղի ուսանող է եւ հույս ունի, որ ավարտելուց հետո Քարվաճառում աշխատանք կգտնի, մասնավորապես՝ կադաստրում: «Առայժմ ես մտադրված չեմ գյուղից կամ մեր շրջանից դուրս ապրել: Հնարավոր չի, որ էստեղ մի աշխատանք չգտնվի»,-ասում է Լյուդվիգը:
Փառանձեմն ու Մարգարիտը ցանկանում են մեծ քաղաքում կրթություն ստանալ ու էլի վերադառնալ գյուղ: Հերմինեն ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի սանիկն է: Հայրը պատմում է, թե դա ինչպես է եղել: «Երբ յոթերորդ երեխաս պիտի ծնվեր, վարչապետը մեր շրջան էր եկել եւ այդ մասին իմանալով, ասաց՝ ինձ տեղյակ կպահեք: Մինչեւ երեխայի ծնվելը մեկ անգամ էլ եկավ Քարվաճառ, էլի պատվիրեց իրեն լուր տալ: Երբ աղջիկս ծնվեց, շրջանի ղեկավարին խնդրեցի վարչապետին այդ մասին հայտնել: Եվ վարչապետը ցանկություն հայտնեց լինել աղջկաս կնքահայրը»:
Նորվերինշենցիներն ասում են, որ գյուղի այն թաղամասը, որտեղ ապրում է բազմանդամ ընտանիքը, միգուցե ապագայում կլցվի նոր տներով ու կկոչվի Մարգարյանների ձոր: Ինքը Շահեն Մարգարյանը այլ ձեւակերպում է մտածել՝ «Մարգարյանների փակուղի»: «Եթե բոլոր զավակներս էստեղ տուն կառուցեն, ես ինձ շատ երջանիկ կզգամ: Բայց իրենց ցանկությունն է՝ ով որտեղ կուզի: Բոլորն էլ մի բան հաստատ են որոշել՝ շարունակել ապրել Արցախում: Ավագ որդիս Ստեփանակերտ է ուզում տեղափոխվել: Զույգերից մեկը սիրահարվել է Շուշի քաղաքին»:
Եթե որեւէ ընտանիք Նոր Վերինշենից տեղափոխվում է քաղաք կամ այլ բնակավայր, Շահենի որդիները խոսակցություն են բացում հեռացած ընտանիքի տունը գնելու մասին: Նրանց երազանքն է, որ Նոր Վերինշենը դառնա Մարգարյանների գյուղ:
Լյուդվիգն ասում է. «Չեմ կարող բացատրել, թե ինչ սեր ա, բայց երազում եմ, որ մի քանի տարի անց մենք ախպերներով էս թաղամասում մեր տներն ունենանք, եւ բոլորն ասեն՝ Մարգարյանների գյուղը»:

Поселившийся в Арцахе вагашенец гордится своими тринадцатью детьми
Арман, Армине, Людвиг, Арег, Нарек и Маргарита родились после того, как семья Шагена Маркаряна из Вагашена обосновалась в селе Нор Вернашен Карвачарского района НКР.
В 1998 г. Шаген приехал сюда, чтобы увидеть, где они должны жить, и влюбился в здешнюю природу. После этого его семья переехала из села Вагашен Гегаркуникской области в Арцах. Парандзем, Норайр, Ваге, Ваган, Вардан, Эрмине и Давид родились уже в Новом Вериншене.
У Шагена и Гаяне Маркарянов девять сыновей и четыре дочери. Старшему 24 года, а самому младшему – пять лет. Восемь из 13 детей несовершеннолетние.
В Новом Шаумяне директора норвериншенской школы Шагена Маркаряна знают все, знают, что у него многодетная семья. По дороге в Нор Вериншен знакомлюсь с бывшим старостой села Нор Браджур Мехаком Геворкяном. Узнав, что я направляюсь в село записывать историю семьи Маркарянов, он с восхищением сказал: “В семье Шагена 13 детей, но там никогда не услышишь громкого разговора. Все дети хорошо воспитаны, после школы поступают в высшее учебное заведение”.
Направляясь в гости к Маркарянам, нужно встать у края небольшого ущелья и позвать их. Приближаться к дому опасно, так как их гампры (армянский волкодав) не любят незваных гостей. Нас встретил Норайр.
В день нашего приезда в Нор Вериншен близнецы Арег и Нарек давали присягу в Аскеране. “В освобождении Арцаха я не участвовал и в те дни чувствовал себя виноватым. Вот я и решил отдать свой долг родине таким образом. Девять солдат - это немало”,- сказал Шаген Маркарян.
Он директор школы в Нор Вериншене, жена – заведующая библиотекой, дочь преподает английский, невестка – математику, а сын – военрук в школе села Нор Браджур. Семеро детей еще школьники. “Я и дома чувствую себя как в школе” ,- смеется Шаген.
История переезда семьи Маркарянов в горное село в Карвачаре вполне обычна. Старший из сыновей и к тому времени уже отец шестерых детей Шаген, не имея возможности построить дом, узнал о программе заселения и решил переехать в Нор Вериншен.
Сейчас у Маркарянов здесь два дома. Второй им подарило правительство Арцаха после рождения седьмого ребенка.
“Меня пленила здешняя природа. Кроме того, жить здесь легче, чем в Мартуни”,- отметил Шаген.
Его жена Гаяне сказала, что эти места напоминают ей природу родного Ханлара, где она родилась и откуда ее семья бежала в 1989 г.
Многодетные родители мечтают о том, чтобы их дети получили образование. “Я всегда им говорю: если бы ваш отец не получил образование, он не смог бы вас содержать”,- сказала Гаяне.
Несмотря на то, что Нор Вериншен находится далеко от столицы, дети Шагена не думают о том, чтобы переехать из села в город. Людвиг – студент степанакертского филиала Национального аграрного университета Армении. Он надеется, что по завершении университета найдет работу в Карвачаре.
Парандзем и Маргарита хотят получить образование в большом городе и вернуться в родное село. Эрмине – крестная премьер-министра НКР Араика Арутюняна. “Когда должен был родиться мой седьмой ребенок, к нам в село приехал премьер. Узнав о предстоящем пополнении в моей семье, он попросил сообщить ему, как только это случится. Когда родилась моя дочка, я попросил руководителя района сообщить об этом премьеру, который и изъявил желание стать ее крестным».
Норвериншенцы говорят, что в микрорайоне, где живет многодетная семья, в будущем, возможно, появятся новые дома, и тогда это место будет называться “ущельем Маркарянов”. “Если все мои сыновья построят здесь дома, я буду очень счастлив. Но каждый из них сам решит, где построить свой дом. И все же одно они знают точно: будут продолжать жить в Арцахе. Мой старший сын хочет переехать в Степанакерт, а один из близнецов влюбился в город Шуши”.
Когда какая-либо семья переезжает из Нор Вериншена в город или другое место, сыновья Шагена затевают разговор о покупке этого дома. Их мечта – превратить Нор Вериншен в село Маркарянов.
“Не могу объяснить, что это за любовь, но я мечтаю о том, чтобы через несколько лет мы с братьями построили свои дома в этом микрорайоне и чтобы это место получило новое название – село Маркарянов”,- сказал Людвиг.