«Նախնական տվյալներով՝ խոզի կերի շեղումը հաստատվել է»,- Հովհաննես Մկրտչյան
Երեկ տեղեկացրել էինք՝ Տավուշի մարզի Նավուր գյուղի բնակիչ Արտակ Լուլուկյանն ահազանգում է, որ օգոստոս 11-28-ը իր ունեցած 36 խոզերը սատկել են թունավոր կերի պատճառով։
Գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության անասնաբուժության տեսչության պետ Հովհաննես Մկրտչյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ օրեր առաջ արդեն նմուշառվել և լաբարատոր փորձաքննության են ենթարկել Լուլուկյանի՝ սատկած խոզի միսն ու կերը, և Բերդ քաղաքում ժամանակավոր դադարեցվել է տվյալ կերի վաճառքը։
«Նախնական տվյալներով՝ խոզի կերի շեղումը հաստատվել է, տվյալ արտադրության կերը դեռ կպարզենք՝ ներմուծված, թե տեղական արտադրության է, և հետագայում ամբողջ հանարապետությունում կիրականացնենք դիտարկում, կերը փորձաքննության կենթարկենք, կկասեցնենք տվյալ արտադրության կերի վաճառքը»,- նշում է Մկրտչյանը։
Մկրտչյանի խոսքով՝ մինչ Լուլուկյանի իրենց դիմելը տվյալ կերից դժգոհություն և ահազանգ չեն ունեցել։ Իրենք էլ ամենօրյա դիտարկումներ են իրականացնում՝ սննդամթերքում շեղումները կանխարգելելու համար։
«Նախնական տվյալներով, որ նայում ենք պարկին, վրացական տառեր են, ուրիշ մակնուշում չկա, բայց միգուցե տեղական արտադրության է, դրա համար սպասել է պետք»,- հավելում է նա։
Բաժնի պետը հաստատում է՝ օրենքով նման ընթացակարգ չկա, որ տեղական արտադրության կերերը փորձաքննության ենթարկեն, նոր թույլատրեն վաճառքի, քանի որ այդ աշխատանքը տնտեսվարողը իր միջոցներով պետք է ձեռնարկի։

“По предварительным данным подтвердилось наличие отклонений в корме для свиней” – Ованнес Мкртчян
Как мы уже сообщали, житель села Навур Тавушской области Артак Лулукян сигнализировал о том, что в период с 11 по 28 августа все его 36 свиней пали из-за отравленного корма.
Начальник ветеринарной инспекции Государственной службы безопасности пищевых продуктов Ованнес Мкртчян сообщил , что несколько дней назад на экспертизу были сданы образцы мяса и корма для свиней Артака Лулукяна, а его продажа в городе Берд временно прекращена.
“По предварительным данным в корме для свиней выявлено отклонение. Нам еще предстоит выяснить, был ли данный корм импортирован или произведен на месте. В дальнейшем по всей республике проведем мониторинг, сдадим данный корм на экспертизу и прекратим его продажу”,- отметил О.Мкртчян.
По его словам, до обращения к ним Артака Лулукяна никаких сигналов по поводу корма этого производства не поступало.
“На мешке с кормом имеются грузинские буквы, другой маркировки нет. Но это может быть и местное производство, нужно немного подождать”,- сказал начальник ветеринарной инспекции.