«Արտադրված է Հայաստանում-2016» ցուցահանդեսը նվիրված է ՀՀ անկախության 25-ամյակին
Սեպտեմբերի 19-22-ը «Մերիդիան» էքսպո կենտրոնում կկայանա «Արտադրված է Հայաստանում-2016» ցուցահանդեսը։ Ցուցահանդեսին մասնակցում են ավելի քան 320 ընկերություններ Հայաստանից և Արցախից։
«Արտադրված է Հայաստանում-2016»-ի մասնակիցները սննդի, ոսկերչության, ալկոհոլային խմիչքների, թեթև արդյունաբերության, դեղագործության, հանքարդյունաբերության, շինանյութերի, ճշգրիտ մեքենաշինության և ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներ են։
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանի խոսքով՝ այս ցուցահանդեսը կարելի է համարել վերջին 25 տարիների՝ Հայաստանի արտադրական ներուժը ներկայացնող ամենախոշոր միջոցառումներից մեկը։ Համեմատելով նախորդ տարվա ցուցանիշները՝ հիմնադրամը արձանագրել է, որ ցուցահանդեսի նկատմամբ հետաքրքրությունն ու մասկացությունն աճել է։
Ցուցահանդեսին հրավիրվել են նաև գործարար պատվիրակություններ, օտարերկրյա ներդրողներ, դիստրիբյուտորներ՝ Եվրասիական տնտեսական միությունից, Եվրամիությունից, Իրանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, ԱՄՆ-ից:
«Արտադրված է Հայաստանում-2016» միջոցառման նպատակը Հայաստանի ներդրողներին աջակցելն է, մասնավորապես` ստեղծել առիթներ, որպեսզի ծանոթանան արտերկրից ժամանած գործարարների հետ, կապեր ստեղծեն համագործակցության համար։ Սա լավ առիթ է, որ Հայաստանում գործող արտադրողները միմյանց հետ ևս համագործակցեն»,- այսօր կայացած ասուլիսի ժամանակ նշել է Մկրտիչեանը։
«Արտադրված է Հայաստանում-2016» ցուցահանդեսը այս տարի անցկացվում է երկրորդ անգամ։ Նախորդ տարի այն կայացել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրյակին, այս անգամ այն նվիրված է ՀՀ անկախության 25-ամյակին։
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի արտահանման գծով տնօրեն Հայկ Միրզոյանն այս ցուցահանդեսը համարում է հաշվետվություն՝ վերջին 25 տարիների ընթացքում տնտեսական ոլորտում ունեցած ձեռքբերումների շուրջ։ Ասում է՝ մասնակցության մեծ հայտեր են ներկայացրել նաև սիրիահայ արտադրողները։
«Մենք ևս զանգահարում ենք սիրիահայ արտադրողներին, տեղեկացնում, հորդորում՝ գան, մասնակցեն, ցուցադրեն իրենց արտադրանքը։ Քանի որ, հասկանում եք, այդ մարդիկ դեռևս Հայաստանում գործող ոչ բոլոր կառույցների հետ շփումների հնարավորություն ունեն»,- նշում է Միրզոյանը։
Ցուցահանդեսի մասնակիցներից որևէ մեկի մասնակացության հայտը չի մերժվել, ինչպես Միրզոյանն է հավաստում՝ անգամ շատերին ընդառաջել են՝ տաղավարների տարածքները տրամադրելիս։ Իսկ տնտսվարողներին ցուցահանդեսին ներկայանալու տաղավարները տրամադրվել են անվճար հիմունքով։
Տնօրենը համոզված է՝ ներկաների համար այս ցուցահանադեսը հայկական արտադրության նոր ընկերություններ է բացահայտելու։

Выставка “Сделано в Армении-2016” посвящена 25-летию независимости РА
С 19 по 22 сентбря в Экспо-центре “Меридиан” пройдет выставка “Сделано в Армении-2016”. В ней примут свыше 320 компаний из Армении и Арцаха.
На выставке будут представлены пищевая промышленность, ювелирные изделия, алкогольные напитки, изделия легкой промышленности, лекарственные препараты, стройматериалы, продукция точного машиностроения и сферы ИТ.
По словам исполнительного директора Фонда развития Армении Карена Мкртчяна, предстоящую выставку можно считать самой крупной демонстрацией производственного потенциала Армении за последние 25 лет. Сравнивая показатели последних лет, Фонд констатировал, что интерес к выставке заметно возрос.
Для участия в ней приглашены бизнес-делегации, иностранные инвесторы, дистрибьюторы из Евразийскго экономического союза, Евросоюза, Ирана, Объединенных Арабских Эмиратов, США.
“Цель выставки “Сделано в Армении -2016” содействовать армянским инвесторам в создании возможностей для налаживания связей и сотрудничества с иностранными предпринимателями. Это также хороший повод к тому, чтобы действующие в Армении производители тоже начали сотрудничать друг с другом”,- отметил на сегодняшней пресс-конференции Карен Мкртчян.
В этом году выставка будет посвящена 25-летию независимости Республики Армения. Директор Фонда развития Армении по линии экспорта Айк Мирзоян считает предстоящее мероприятие отчетом о достижениях в экономической сфере страны за последние 25 лет. Он сообщил, что заявки на участие подали и армянские предприниматели из Сирии.
“Мы сами им звоним, убеждаем принять участие, продемонстрировать свою продукцию, так как понимаем, что эти люди пока не имеют возможности контактировать со всеми действующими в Армении структурами”,- сказал Айк Мирзоян.
Он выразил убежденность, что благодаря этой выставке многие откроют для себя новых производителей армянской продукции.