Շուրջ 50 հայկական և 30 թուրքական ընկերություններ կցուցադրեն իրենց արտադրանքը «Շիրակ ԷՔՍՊՈ 2011»-ում
Նոյեմբերի 24-ին Շիրակի մրցունակության կենտրոնը Գյումրիում կանցկացնի ամենամյա Շիրակ Էքսպոն: Այս տարի «Շիրակ Էքսպո»-ն կազմակերպվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ իրականացվող «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի ֆինանսավորմամբ: Ծրագիրն իրականացնում է կոնսորցիումը, որի կազմում ընդգրկված են Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը, Երևանի մամուլի ակումբը, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնը և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միությունը:
Միջոցառումը կմեկնարկի նոյեմբերի 24-ին` ժամը 11:00-ին, Գյումրիում՝ «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնում` համախմբելով շուրջ 50 հայկական և 30 թուրքական ընկերությունների, որոնք կցուցադրեն ծառայությունների և արտադրանքի մեծ տեսականի, այդ թվում` սննդամթերք, տեքստիլ և շինանյութ:
Ժամը 15:00-ին մեկնարկող «Կանայք` որպես տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման առաջատարներ» խորագրով ֆորումը հնարավորություն կընձեռի «Շիրակ Էքսպոյի» մասնակիցներին քննարկել բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում` Հայաստանի և Թուրքիայի տնտեսությունները, բիզնեսում կանանց դերը և ընդգրկվածությունը, ինչպես նաև Հայաստանում և Թուրքիայում առկա ներդրումային ռիսկերն արտադրության և ծառայությունների ոլորտներում: Ֆորումը տեղի կունենա Գյումրիում, «Արաքս» հյուրանոցի կոնֆերանսների դահլիճում:
«Շիրակ Էքսպո 2011»-ը յուրօրինակ հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանի և Թուրքիայի գործարար շրջանակների միջև համագործակցությունը խթանելու, ինչպես նաև հայ և թուրք կին գործարարների ոչ ֆորմալ ցանց ստեղծելու համար: «Շիրակ Էքսպո»-ն նաև կնպաստի կանանց կողմից ղեկավարվող հայկական և թուրքական բիզնեսների միջև համատեղ ծրագրերի մշակմանը:

Около 50 армянских и 30 турецких компаний представят свою продукцию на “Ширак ЭКСПО- 2011”
24 ноября ширакский Центре конкурентоспособности проведет в Гюмри ежегодную выставку “Ширак ЭКСПО”. В этом году выставка организуется за счет финансирования программы “Содействие улучшению отношений Армения-Турция”, которая реализуется при содействии Агентства международного развития США.
Выставка откроется 24 ноября в гюмрийском кинотеатре “Октембер” (“Октябрь”). В ней примут участие около 50 армянских и 30 турецких компаний, которые представят большой ассортимент товаров, в том числе продукты питания, текстиль, стройматериалы.
В рамках “Ширак ЭКСПО” состоится также форум “Женщины как лидеры экономического развития региона”, который даст возможность участникам выставки обсудить различные вопросы, касающиеся, в частности, экономик Армении и Турции, роли женщин в бизнесе.
“Ширак ЭКСПО-2011” даст возможность бизнес-кругам Армении и Турции стимулировать сотрудничество, создать неформальную сеть армянских и турецких предпринимательниц. Выставка будет способствовать также разработке в Армении и Турции совместных программ в сфере бизнеса, руководимого женщинами.