Շուրջ 50 հայկական և 30 թուրքական ընկերություններ կցուցադրեն իրենց արտադրանքը «Շիրակ ԷՔՍՊՈ 2011»-ում
Նոյեմբերի 24-ին Շիրակի մրցունակության կենտրոնը Գյումրիում կանցկացնի ամենամյա Շիրակ Էքսպոն: Այս տարի «Շիրակ Էքսպո»-ն կազմակերպվում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ իրականացվող «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի ֆինանսավորմամբ: Ծրագիրն իրականացնում է կոնսորցիումը, որի կազմում ընդգրկված են Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամը, Երևանի մամուլի ակումբը, Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնը և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միությունը:
Միջոցառումը կմեկնարկի նոյեմբերի 24-ին` ժամը 11:00-ին, Գյումրիում՝ «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնում` համախմբելով շուրջ 50 հայկական և 30 թուրքական ընկերությունների, որոնք կցուցադրեն ծառայությունների և արտադրանքի մեծ տեսականի, այդ թվում` սննդամթերք, տեքստիլ և շինանյութ:
Ժամը 15:00-ին մեկնարկող «Կանայք` որպես տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման առաջատարներ» խորագրով ֆորումը հնարավորություն կընձեռի «Շիրակ Էքսպոյի» մասնակիցներին քննարկել բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում` Հայաստանի և Թուրքիայի տնտեսությունները, բիզնեսում կանանց դերը և ընդգրկվածությունը, ինչպես նաև Հայաստանում և Թուրքիայում առկա ներդրումային ռիսկերն արտադրության և ծառայությունների ոլորտներում: Ֆորումը տեղի կունենա Գյումրիում, «Արաքս» հյուրանոցի կոնֆերանսների դահլիճում:
«Շիրակ Էքսպո 2011»-ը յուրօրինակ հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանի և Թուրքիայի գործարար շրջանակների միջև համագործակցությունը խթանելու, ինչպես նաև հայ և թուրք կին գործարարների ոչ ֆորմալ ցանց ստեղծելու համար: «Շիրակ Էքսպո»-ն նաև կնպաստի կանանց կողմից ղեկավարվող հայկական և թուրքական բիզնեսների միջև համատեղ ծրագրերի մշակմանը:

Shirak EXPO 2011 Launches in Gyumri
Gyumri, Armenia – The Shirak Competitiveness Center will hold its annual Shirak EXPO 2011 on November 24, 2011 in Gyumri. This year, the event is organized as part of the “Support to Armenia-Turkey Rapprochement” project, supported by the United States Agency for International Development (USAID) and implemented by the Consortium of the Eurasia Partnership Foundation, Yerevan Press Club, International Center for Human Development and the Union of Manufacturers and Businessmen (Employers) of Armenia.
The event will start at 11:00am on November 24 in Hoktember Cinema in Gyumri and will bring together approximately 50 Armenian and 30 Turkish companies to exhibit a variety of products and services including food products, textiles and construction materials.
At 15:00, a forum titled “Women Leading Regional Economic Development” will provide a platform for the Shirak EXPO participants to discuss a broad range of topics including the economies of Armenia and Turkey, women’s role and involvement in business, as well as investment risks and opportunities in production and service sectors in the two countries. The Forum will take place in Araks Hotel Conference Hall in Gyumri.
Shirak EXPO 2011 will present a unique opportunity for the promotion of Armenian and Turkish business cooperation and the establishment of an informal network of Armenian and Turkish businesswomen. The EXPO will also set grounds for the development of joint business projects between women-led businesses from Armenia and Turkey.
USAID and the Consortium Members support Armenia-Turkey rapprochement by facilitating engagement between civil society groups, the establishment and development of business partnerships and regional professional networks, and enhanced understanding between the people, for peace and economic integration in the region.